Видеоконференция тарзида ташкил этилган семинарда нафақат пойтахтимиздаги, балки республикамизнинг барча ҳудудларидаги тадбиркорлар, хусусан Россия Федерациясига товарларни экспорт қилиб келаётган ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари қатнашишди.
Мазкур семинарнинг аҳамияти шундаки, бу ерда тадбиркорлар экспорт ва импорт жараёнларида дуч келадиган муаммоларни бир жойнинг ўзида иккала давлат божхона хизмати вакиллари билан муҳокама қилиш имконига эга бўлишди.
Таъкидиланишича, Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида тузилган “Соддалаштирилган божхона йўлаги” Битими маҳаллий қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини Россия Федерациясига экспорт қилувчилар учун божхона тартиб-таомилларини енгиллаштиришга имкон берадиган ноёб лойиҳа ҳисобланади.
Битимнинг устуворлиги шундаки, соддалаштирилган божхона тартиб-таомиллари ҳисобига Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг Россия бозорларига қисқа муддатда етказилиши таъминланади.
Битим қоидалари ҳалол экспорт қилувчилар учун улкан имконият бўлиб, божхона қонунчилигининг бузилиши хавфи бўлмаган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига нисбатан энг аввало божхона кўриги қўлланилмаслигини назарда тутади.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг тез айниши инобатга олинса, тадбиркорлар учун бу енгиллик айни муддао. Сабзавотлар, мевалар сархил ҳолатида, айнимасдан туриб, мижозга етказилади.
Рақамларга мурожаат қилсак, 2019 йилнинг ўтган 10 ойи давомида Россия Федерациясига Ўзбекистондан 236,5 минг тонна қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспорт қилинган. 2018 йилга нисбатан солиштирилганда бу кўрсаткич 14 фоизга кўп демакдир. Лекин, Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш бўйича мавжуд салоҳиятидан келиб чиқилса, бу кўрсаткични янада ошириш имкони мавжуд.
Шу сабабли ҳам қизғин муҳокамалар остида бўлиб ўтган семинар ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларининг таклиф-мулоҳазаларини тинглаш орқали экспорт жараёнларини янада соддалаштириш ва тезлаштиришга қаратилган чора-тадбирларни белгилаб олишга хизмат қилди.

В Государственном таможенном комитете организован семинар для экспортеров
С 20-го по 22-е ноября в Ташкенте пройдет 70-е заседание Совета руководителей таможенных служб государств-участников Содружества Независимых Государств.
В рамках заседания в Государственном таможенном комитете был организован семинар, направленный на расширение экспорта товаров из Узбекистана в Россию и создание благоприятных условий для деловых партнеров с обеих сторон.
В семинаре, организованном в форме видеоконференции, приняли участие не только столичные но и предприниматели из всех регионов нашей республики, в частности участники внешнеэкономической деятельности, экспортирующие товары в Российскую Федерацию.
Важность этого семинара заключается в том, что предприниматели имели возможность одновременно обсудить вопросы, связанные с экспортом и импортом, с представителями таможенных служб обеих стран.
Как было отмечено на семинаре, стартовавший в рамках Соглашения между ФТС России и ГТК Республики Узбекистан проект «Упрощенный таможенный коридор» позволяет местным экспортерам сельскохозяйственной продукции получать упрощения при совершении таможенных операций.
Приоритет упрощенного таможенного коридора заключается в том, что благодаря упрощенным таможенным процедурам Узбекистан сможет доставлять сельскохозяйственную продукцию на российские рынки в кратчайшие сроки.
Дополнительным преимуществом для добросовестных экспортеров проекта «Упрощенный таможенный коридор», является то, что в отношении сельскохозяйственной продукции не будет производится таможенный досмотр если не выявлен риск нарушения таможенного законодательства.
Учитывая быструю порчу сельскохозяйственной продукции, за счёт упрощения таможенных процедур осуществляется быстрая доставка заказчикам плодоовощной продукцию из Узбекистана в Российскую федерацию.
Если посмотреть на цифры, за прошедшие 10 месяцев 2019 года Узбекистан экспортировал в Российскую Федерацию 236, 5 тысяч тонн сельскохозяйственной продукции. По сравнению с 2018 годом этот показатель вырос на 14 процентов.  Однако, учитывая текущий сельскохозяйственный потенциал Узбекистана, эти показатели недостаточны.
В ходе семинара, прошедшего в форме вопросов и ответов, а также оживленной дискуссии, была предоставлена подробная  информация о всех возможностях проекта «Упрощенный таможенный коридор», а также определены меры по дальнейшему упрощению и ускорению процесса экспорта, на основании  предложений поступивших от участников внешнеэкономической деятельности.