Кунио МИКУРИЯ: Ўзбекистон билан ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдормиз​
Жаҳон божхона ташкилоти бош котиби Кунио Микурия Президент Шавкат Мирзиёев билан учрашувдан сўнг божхона соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш ва ўзаро алмашинувларни фаоллаштириш юзасидан ўз фикрларини баён этди.
– Президент жаноблари билан мулоқотда жуда муҳим масалаларни муҳокама қилдик. Шавкат Мирзиёев савдони кенгайтириш аҳамиятига алоҳида урғу бериб, бу борадаги сиёсатни глобал стандартларга мувофиқ давом эттириш муҳим эканини таъкидлади. Бундан ташқари, инсон ресурсларини ривожлантиришнинг долзарб масалалари хусусида фикр алмашилди. Мен бу борада жаҳондаги илғор амалиётларни баён қилдим. Пировардида, Ўзбекистон божхона хизматини ривожлантириш билан боғлиқ қўшма дастур ва лойиҳаларни фаол давом эттиришга келишиб олдик.
Биз юртингиз билан соҳа салоҳиятини ошириш дастури асосида ҳамкорлик қилмоқдамиз, ҳозир ҳаракатлар режаси ишлаб чиқилмоқда. Бу дастурни нафақат Ўзбекистонда, балки сизга қўшни мамлакатлар билан босқичма-босқич жорий қиламиз.
Мамлакатингиз денгизга чиқиш йўлига эга эмас, шу боис транзит тизимини ривожлантириш муҳим аҳамиятга эга. Шу нуқтаи назардан, фаол минтақавий ҳамкорлик, айниқса, долзарбдир. Бундай ҳамкорлик мамлакатлар ўртасидаги ишончни мустаҳкамлайди, самарали ахборот алмашиш имконини беради ҳамда савдо жараёнларида божхона хизмати фаолиятининг натижадорлигини таъминлайди.

Кунио МИКУРИЯ: "Мы – сторонники расширения сотрудничества с Узбекистаном"​
Генеральный секретарь Всемирной таможенной организации Кунио Микурия после встречи с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым высказал свое мнение о расширении сотрудничества в таможенной сфере и активизации взаимного обмена.
– В ходе диалога с господином Президентом обсудили особо важные вопросы. Акцентируя внимание на значении расширения торговли, Шавкат Мирзиёев отметил важность продолжения политики в этом направлении в соответствии с международными стандартами. Кроме того, мы обменялись мнениями по актуальным вопросам развития человеческих ресурсов. В этом плане я изложил лучшие мировые практики. В результате мы договорились об активном продолжении совместных программ и проектов, связанных с развитием таможенной службы в Узбекистане.
Мы сотрудничаем с вашей страной на основе программы повышения потенциала сферы, в настоящее время разрабатывается план действий. Эту программу мы поэтапно будем внедрять не только в Узбекистане, но и в соседствующих с вами странах.
Узбекистан не имеет выхода к морю, поэтому важно развивать систему транзита. С этой точки зрения особенно актуальным становится наличие активного регионального сотрудничества. Оно укрепляет доверие между странами-партнерами, предоставляет возможность для эффективного информационного обмена, обеспечивает результативность деятельности таможенной службы в торговых процессах.