Божхоначилар йирик миқдордаги пиротехника воситаларининг ноқонуний айланмасини фош этишди
Янги йил яқинлашгани сари байрам шукуҳи билан бирга барчамиз учун ёқимсиз ҳолатларни келтириб чиқарувчи – пиротехника воситалари ҳам кўпайиб қолади. Тўсатдан бўладиган қасир-қусур ёш бола тугул катта ёшдаги одамни ҳам эсанкиратиб қўяди. Ана шундай ёқимсиз пақилдоқларга қарши божхоначилар тизимли равишда кураш олиб бормоқдалар.
Жумладан, Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси  ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро А.А. бошқарувидаги автомашина кузатувга олинди ва автоулов белгиланган тартибда холислар иштирокида назоратдан ўтказилди.
Натижада, автомашина юкхонасида умумий қиймати 78,5 миллион сўмни ташкил қилувчи 67 290 дона пиротехника воситалари борлиги аниқланди.

Таможенники выявили большую партию пиротехнических изделий
Что за Новый год без фейерверка! В ночь на 1-е января многие наши сограждане считают своим долгом выйти на улицу и «бахнуть». Детей это тоже радует. Но как раз о детской безопасности нужно думать в первую очередь, приобретая новогоднюю пиротехнику. Именно в целях выявления и своевременного пресечения незаконного ввоза и оборота пиротехники таможенниками проводятся ряд мероприятий.
В частности, в ходе оперативного мероприятия сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета было установлено наблюдение за автомобилем, за рулем которого находился гражданин А.А., в результате которого автомобиль был остановлен и досмотрен в установленном порядке.
В ходе проверок в багажной части автомобиля были обнаружены 67 тысяч 290 единиц пиротехнических изделий общей стоимостью в 78,5 миллионов сум.