ЎЗБЕКИСТОН – ТУРКИЯ: божхона соҳасидаги ҳамкорлик янада мустаҳкамланмоқда
2019 йил 11-12 ноябрь кунлари Тошкент шаҳрида Ўзбекистон ва Туркия божхона хизматлари раҳбарлари иштирокидаги Қўшма божхона кенгашининг 1-йиғилиши бўлиб ўтди.
Шу муносабат билан Ўзбекистонга Туркия Республикаси Савдо вазири ўринбосари – божхона хизмати раҳбари Риза Тўна Турағай бошчилигидаги делегация ташриф буюрди.
Ўзбекистон ва Туркия ўртасида дипломатик алоқалар ўрнатилганига 27 йилдан ошган. Иккала мамлакат ўртасида ўзаро дўстлик, шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик сўнгги йиллардан янги, янада фаол босқичга кўтарилди.
2017 йилнинг кузида Муҳтарам Президентимиз Ш.Мирзиёвнинг Туркияга ва 2018 йилнинг баҳорида Туркия Президенти Р.Эрдўғоннинг мамлакатимизга амалга оширган давлат ташрифлари ҳам фикримиз тасдиғидир.
Мазкур ташрифлар доирасида ўтказилган олий даражадаги музокаралар самараси бугун турли соҳалардаги фаол амалий ҳамкорликни янада кенгайтиришга асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Аҳамият беринг, кейинги йилларда иккала мамлакат ишбилармонлари томонидан 750 дан зиёд қўшма корхона ташкил этилди, ўзаро савдо ҳажми икки баробарга ортди. Жумладан, 2019 йилнинг ўтган 10 ойи якунлари бўйича ўзаро товар айланмаси ҳажми салкам 1,97 млрд. АҚШ долларини ташкил этди. Бу эса ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 26,9% га кўп демакдир.
Бундай шароитда эса иккала мамлакат божхона хизматлари ҳам самарали ҳамкорлик ва ўзаро ахборот алмашинувини янада мустаҳкамлашга интилиши, табиий. 2018 йилнинг 30 апрелида Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси ва Туркия Республикаси Божхона ва савдо вазирлиги ўртасида Қўшма божхона кенгашининг таъсис этилишидан кўзланган мақсад ҳам аслида шу.
Ташрифнинг илк кунида иккала мамлакат экспертлари иштирокида ишчи йиғилишлари бўлиб ўтди ва унда Қўшма божхона кенгашининг дастлабки йиғилиши кун тартибидан жой олган муҳим масалалар муҳокама қилинди.
2019 йил 12 ноябрь куни эса ташрифнинг асосий тадбири - Давлат божхона қўмитаси Раиси Муротжон Азимов ва Туркия Республикаси Савдо вазири ўринбосари – божхона хизмати раҳбари Риза Тўна Турағай иштирокида Ўзбекистон ва Туркия божхона хизматлари раҳбарлари Қўшма божхона кенгашининг 1-йиғилиши бўлиб ўтди.
Кенгашнинг илк йиғилишида ўзаро ҳамкорликнинг янги қирраларини белгилаб берувчи қатор масалалар муҳокама қилинди. Бунда энг аввало, иккала давлат божхона хизматларининг шартномавий базасини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Шу муносабат билан, Ўзбекистон томони иккала мамлакат божхона хизматлари ўртасида товарлар ва транспорт воситалари тўғрисида дастлабки маълумот алмашишни ташкил этиш бўйича ҳамда статистика соҳасида услубий ва ахборот ҳамкорлик қилиш юзасидан шартномалар тузиш ташаббусини билдирди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Туркия Республикаси Ҳукумати ўртасида соддалаштирилган божхона йўлагини ташкил этиш тўғрисидаги халқаро шартнома лойиҳаси юзасидан ички келишувга доир зарурий тартиб-таомилларни ҳам бошлаб юбориш лозимлиги қайд этилди.
Йиғилишда маълум қилинишича, келгусида товарларнинг божхона қийматини аниқлаш ва назорат қилиш учун зарур бўлган маълумотларни ўзаро  алмашиш бўйича ҳам ҳамкорликни йўлга қўйиш кўзда тутилмоқда.
Томонлар божхона соҳасида ҳуқуқни муҳофаза қилиш масалаларида ҳамкорлик қилиш бўйича Ишчи гуруҳ учрашувини ўтказишга, қисқа муддатда 2020-2021 йилларга мўлжалланган ўзаро ҳаракатлар Режасини ишлаб чиқиш, унда асосий эътиборни контрабанда, гиёҳвандлик воситалари, одам савдоси ва бошқа божхона ҳуқуқбузарликларига қарши кураш каби йўналишларга қаратишни келишиб олдилар.
Табиийки, буларнинг барчаси икки томонлама савдо айланмасининг янада ортишига кўмаклашиши билан бир қаторда божхона хизматлари фаолиятида самарадорликнинг ортишига ҳам ҳисса қўшади.
Учрашувда таъкидланганидек, Туркия Республикаси божхона хизмати ўзининг бой тарихи ва кўп йиллик тажрибасига эга. Жумладан, чегара ўтказиш пунктларидаги йирик логистика терминаллари фаолиятини самарали йўлга қўйиш, божхона соҳасига ахборот технологияларини кенг миқёсда жорий этиш, экспресс ташувлар (курьерлик жўнатмалари) тизимидан фойдаланиш, хавфларни бошқариш соҳасидаги ўзига хос ва илғор жиҳатлар борасида турк тажрибасини алмашишга эътибор қаратилади.
Туркия томони Ўзбекистоннинг Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашидаги иштирокини мамнуният билан эътироф этди ва “Бир макон, бир йўл” ташаббусини самарали амалга оширишда “Карвонсарой” лойиҳасида иштирок этишга чақирди.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, иккала томон 2020 йилда амалга ошириладиган ўзаро ҳамкорликнинг устувор йўналишлари белгилаш ва уларни амалга оширишни тизимли ташкил қилиш мақсадида “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқишга келишиб олди.
Учрашув якунида Ўзбекистон ва Туркия божхона хизматлари раҳбарлари Қўшма божхона кенгашининг 1-йиғилиши баённомасини имзолашди.
Ташриф доирасида Риза Тўна Турағай бошчилигидаги делегация аъзолари Давлат божхона қўмитасининг Божхона экспертизаси ва ташқи иқтисодий фаолият товар номенклатурасини юритиш бошқармаси, “Божхона тарихи” музейи, Божхона институти ва Миллий кинология маркази фаолияти билан яқиндан танишдилар.

УЗБЕКИСТАН и ТУРЦИЯ укрепляют сотрудничество в таможенной сфере
11-12 ноября 2019 года в Ташкенте состоялось первое заседание Объединенного таможенного совета руководителей таможенных служб Узбекистана и Турции.
В связи с этим в Узбекистан прибыла делегация Турецкой Республики во главе с заместителем министра торговли - руководителем таможенной службы Турецкой Республики Ризы Туна Турагай.
Дипломатические отношения между Узбекистаном и Турцией насчитывают более 27 лет. В последние годы многоплановое сотрудничество и дружеские связи между двумя странами поднялись на новый, более активный уровень.
Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турцию осенью 2017 года и визит Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана в нашу страну весной 2018 года является ещё одним ярким подтверждением огромного взаимного интереса и мощного потенциала международного сотрудничества.
Состоявшиеся в ходе этих визитов переговоры на которых с удовлетворением было констатировано стремление сторон расширить продуктивные связи, служат основой для дальнейшего расширения активного делового сотрудничества в различных областях.
Важно отдельно отметить то, что за последние годы предпринимателями обеих стран было создано более 750 совместных предприятий, а объем двусторонней торговли удвоился. В частности, по итогам истекших 10 месяцев 2019 года объем двусторонней торговли составил почти 1,97 миллиарда долларов США. А это на 26,9% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Считается естественным то, что таможенные службы обеих стран стремятся к дальнейшему укреплению эффективного сотрудничества и обмена информацией при таких условиях. Это является основной целью созданного 30 апреля 2018 года Объединенного таможенного совета между Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан и Министерством таможни и торговли Турецкой Республики.
В первый день визита были проведены рабочие встречи с участием экспертов из обеих стран, где обсуждались важные вопросы повестки дня первого Объединенного таможенного совета.
12 ноября 2019 года состоялось основное мероприятие визита –  первое заседание Объединенного таможенного совета руководителей таможенных служб Узбекистана и Турции с участием председателя Государственного таможенного комитета Муротжоном Азимовым и заместителя министра торговли - руководителя таможенной службы Турецкой Республики Ризы Туна Турагай.
На первом заседании Совета был обсужден ряд вопросов, определяющих новые направления сотрудничества. Прежде всего, особое внимание было уделено укреплению договорной базы таможенных служб обоих государств.
В связи с этим узбекская сторона вышла с инициативой заключить соглашения между таможенными службами обеих стран о представлении и об обмене предварительной информацией о товарах и транспортных средствах, а также о методическом и информационном сотрудничестве в области статистики.
Было также отмечено, что необходимо начать необходимые процедуры для внутреннего согласования проекта международного соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Турецкой Республики о создании упрощенного таможенного коридора.
На встрече также было отмечено, что планируется сотрудничество по обмену информацией, необходимой для определения и контроля таможенной стоимости товаров.
В ходе переговоров обсуждены вопросы проведения встречи Рабочей группы по сотрудничеству в области правоохранительных вопросов в таможенной сфере, разработки Плана действий на 2020-2021 годы,  сосредоточив особое внимание на таких сферах, как контрабанда, наркотики, торговля людьми и другие таможенные правонарушения.
Естественно, все это будет способствовать дальнейшему росту двусторонней торговли, а также  повышению эффективности работы таможенных служб.
Турецкая сторона приветствовала участие Узбекистана в Совете сотрудничества тюркоязычных государств и призвала к участию в проекте «Караван-сарай» для эффективной реализации инициативы «Один пояс и один путь».
Исходя из вышеизложенного, обе стороны договорились разработать Дорожную карту для определения приоритетов сотрудничества на 2020 год в целях систематизации их реализации.
По итогам встречи руководители таможенных служб Узбекистана и Турции подписали протокол первого Объединенного таможенного совета.
В ходе визита члены делегации во главе с заместителем министра торговли - руководителем таможенной службы Турецкой Республики Ризы Туна Турагай ознакомились с деятельностью Государственного таможенного комитета, в частности с деятельноятью Управления таможенной экспертизы и ведения товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, музея “История таможни”, Таможенного института ГТУ РУз и Национального кинологического центра.
Следующее заседание Совета руководителей таможенных служб состоится в 2020 году в Турецкой Республике.