Мамлакатимиз ҳудудига учувчисиз учадиган аппаратларни ноқонуний олиб кириш бўйича жавобгарликнинг кучайтирилганига доир
2382
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2014 йил 26 ноябрдаги “Ўзбекистон Республикаси ҳаво бўшлиғида учувчисиз учиш аппаратларидан рухсатсиз фойдаланишнинг олдини олиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 322-сонли қарорига мувофиқ мамлакатимиз ҳудудига учувчисиз учиш аппаратларини олиб кириш тақиқланган.
Аммо, амалдаги тартибларга риоя қилмаган ҳолда республикамиз ҳудудига айрим фуқаролар томонидан учувчисиз учиш аппаратларини ноқонуний олиб кириш билан боғлиқ кўплаб ҳолатлар қайд этилмоқда.
Масалан, божхона органлари томонидан ўтган   2018 йилда жами 47 та ҳолатда 50 дона, жорий йилнинг ўтган 10 ойи давомида эса 41 та ҳолатда 45 дона  учувчисиз учиш аппаратларини ноқонуний олиб кириш билан боғлиқ қонунбузарликлар аниқланган.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикасининг 2019 йил 2 май куни қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги Қонунининг 1-моддасига асосан, Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 2444-моддаси билан тўлдирилиб, унга кўра учувчисиз учадиган аппаратларни қонунга хилоф равишда олиб кириш, ўтказиш, олиш, сақлаш ёки улардан фойдаланиш бўйича жиноий жавобгарлик белгиланган.
Мазкур Қонуннинг 1-моддаси расман эълон қилингандан кейин 6 ойдан сўнг, яъни 2019 йил 4 ноябрдан амалга киритилади.
Учувчисиз учадиган аппаратларни, уларнинг бутловчи ва эҳтиёт қисмларини қонунга хилоф равишда олиб кириш, ўтказиш, олиш, сақлаш ёки улардан фойдаланиш уч йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Ушбу ҳаракатларни содир этган шахс, агар у учувчисиз учадиган аппаратларни, уларнинг бутловчи ва эҳтиёт қисмларини ўз ихтиёри билан топширса, жавобгарликдан озод қилинади.
Юқоридагиларни инобатга олган ҳолда фуқароларни мазкур қонун талабларига тўлиқ риоя қилишга чақирамиз.

О дополнительных мерах по упорядочению использования беспилотных летательных аппаратов в Республике Узбекистан
17130
Важно отметить, что Законом Республики Узбекистан от 2 мая 2019 года № ЗРУ–534 «О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности», согласно дополненной статье 2444 - за незаконный ввоз, сбыт, приобретение, хранение или использование беспилотных летательных аппаратов, комплектующих и запасных частей к ним установлена уголовная ответственность в виде лишения свободы до трех лет.
Те же действия совершенные повторно или опасным рецидивистом, лицом с использованием своего служебного положения, либо совершенные по предварительному сговору группой лиц, а также повлекшие причинение средней тяжести или тяжкого телесного повреждения – наказываются лишением свободы от трех до пяти лет.
Те же действия, повлекшие человеческие жертвы, катастрофу либо  иные тяжкие последствия – наказываются лишением свободы от восьми до десяти лет.
Важно отметить, что лицо, добровольно сдавшее беспилотные летательные аппараты, комплектующие и запасные части к ним - освобождается от уголовной ответственности!
Государственному таможенному комитету Республики Узбекистан возложена ответственность за принятие необходимых мер по выявлению и пресечению фактов незаконного ввоза, сбыта, приобретения, хранения и использования беспилотных летательных аппаратов, а также комплектующих и запасных частей к ним, привлечению виновных лиц к ответственности.
Статья 1 настоящего Закона вступает в силу не ранее, чем через 6 месяцев со дня официального опубликования, а именно с 4 ноября 2019 года.
С учетом вышеизложенного Государственный таможенный комитет призывает граждан полностью соблюдать требования закона.