3,6 килограмм «марихуана» сақланаётган хонадон фош этилди
Божхона органлари томонидан гиёҳвандлик моддаларининг ноқонуний айланмасига қарши кескин кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Бухоро вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунбузилиши ҳолатларига қарши курашиш бўлими Давлат хавфсизлиги хизмати ходимлари билан ўтказган тезкор тадбири давомида гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.
Тезкор тадбир давомида Бухоро шаҳрида пиёда ҳаракатланиб кетаётган фуқаро С.Д. тезкор гуруҳ вакиллари томонидан тўхтатилиб холислар иштирокида кўздан кечирилди. Натижада унинг ёнида 3 дона гугурт қутисига жойланган марихуана гиёҳвандлик моддалари борлиги аниқланди.
Шундан сўнг, тезкор тадбир давом эттирилиб, фуқаро Н.А. ҳам белгиланган тартибда назоратдан ўтказилди.
Натижада, фуқаро Н.А.нинг чўнтакларида 3 та пакетчаларга ва 2 та гугурт қутиларига солинган марихуана гиёҳвандлик моддалари борлиги аниқланди.
Тезкор тадбир давомида ушбу иккала шахсдан жами 36,17 грамм марихуана гиёҳвандлик моддаси ашёвий далил сифатида олинди.
Вобкент туманида ўтказилган яна бир тезкор тадбир давомида, фуқаро И.Қ.нинг яшаш хонадони кўздан кечирилди. Натижада ушбу шахс ўз яшаш хонадонида, 3 кг. 618 граммдан ортиқни ташкил этувчи марихуана гиёҳвандлик воситасини сақлаётганлиги ва 32 туп каннабисни етиштираётгани маълум бўлди.

В Вабкентском районе обнаружен дом с 3,6 кг марихуаны
Известно, что незаконный ввоз наркотических веществ, а также их незаконный оборот строго запрещены, и влечет за собой уголовную ответственность. Одним из приоритетных задач деятельности таможенных органов является выявление, предупреждение и пресечение преступлений в сфере незаконного оборота и выращивания наркотиков.
В частности, в ходе совместного оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Бухарского областного таможенного Управления и представителями Службы государственной безопасности Республики Узбекистан (СГБ РУз), был выявлен факт незаконного оборота наркотических веществ.
В ходе мероприятия в городе Бухаре представителями оперативной группы был задержан передвигавшийся пешим ходом гражданин С.Д. и досмотрен при участии понятых. В результате проверок при гражданине были обнаружены 3 единицы спичечных коробка с наркотическим веществом марихуана.
После чего, мероприятие было продолжено, и в ходе проведения досмотра в установленном порядке в карманах еще одного гражданина Н.А. были обнаружены 3 пакетика и 2 единицы спичечных коробка с наркотическим веществом марихуана.
По итогам оперативного мероприятия в общей сложности с двоих граждан были изъяты 36,17 гр. марихуаны в качестве вещественного доказательства.
В ходе проведенного оперативного мероприятия в Вабкентском районе, при проверке жилого дома одного из жителей были обнаружены хранящаяся марихуана в количестве 3 кг.618 гр. и 32 куста выращиваемого наркотического растения “Каннабис” (конопля).