Божхона тўловларини тўлашдан бўйин товлаш мақсадида товарларнинг ташқи иқтисодий фаолият товар номенклатура кодларини нотўғри қўллашга оид ҳолатларга қарши божхоначилар самарали кураш олиб боришмоқда.
Божхоначилар “мато” операциясини фош этишди
Жумладан, Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунбузилиши ҳолатларига қарши курашиш бошқармаси ходимлари томонидан навбатдаги қинғирлик фош этилди.
Яъни пойтахтимизда фаолият олиб бораётган масъулияти чекланган жамиятлардан бирининг номига хориждан келтирилган, бўялган матолар товари декларацияда кўрсатилган омборга эмас, бошқа омборда сақланаётгани божхоначилар эътиборини тортди ва белгиланган тартибда божхона назоратидан ўтказилди.
Текширув давомида, контейнерлардаги товарлардан намуналар олиниб, Божхона экспертизаси ва ТИФ ТНни юритиш бошқармасига ҳолатга ойдинлик киритиш учун жўнатилди.
Экспертиза хулосаларига биноан, контейнерларда ҳужжатларда кўрсатилганидек бўялган матолар товари эмас, балки, синел матолар сақланаётгани маълум бўлди.
Ҳозирда умумий қиймати 6,1 миллиард сўмлик товарлар вақтинча сақловга олиниб, ҳолат юзасидан божхоначилар томонидан суриштирув ишлари олиб борилмоқда.

Выявлен факт крупного правонарушения по уклонению от уплаты таможенных платежей
На днях, Управлением по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета выявлен факт правонарушения по уклонению от уплаты таможенных платежей.
Тот факт, что прибывший из-за рубежа на имя одного из обществ с ограниченной ответственностью (ООО) осуществляющего свою деятельность на территории нашей столицы товар «Трикотажное полотно окрашенное» хранится не в указанном в декларации складе, а в другом вызвал у таможенников подозрение.
В ходе проверки образцы, взятые из партии грузов из каждого контейнера, были отправлены в «Управление таможенной экспертизы и ведения товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности» для выяснения ситуации.
По результатам проведенной экспертизы было установлено, что заявленные в товаросопроводительных документах товары как «Трикотажное полотно окрашенное» на самом деле оказались товарами «Ткани из синели».
В настоящее время товары общей стоимостью в 6,1 млрд. сумов переданы на временное хранение до выяснения таможенниками всех деталей правонарушения.