Лазерли нур тарқатгичларни олиб киришга уринган шахслар тўхтатиб қолинди
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2013 йил 20 февралдаги “Ўзбекистон Республикаси худудида лазерли нур тарқатгичларни ишлатишни тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 50-сонли Қарорига мувофиқ, лазерли нур тарқатгичларни олиб кириш ва сотиш тақиқланади.
Аммо, лазерли нур тарқатгичларни олиб кириш тақиқланганлиги ва салбий оқибатлари тўғрисида доимий тушунтириш ишлари олиб борилишига қарамасдан, айрим фуқаролар томонидан лазерли нур тарқатгичларни олиб кириш билан боғлиқ ҳуқуқбузарлик ҳолатлари ҳамон содир этилмоқда.
Жумладан, “Урганч аэропорти” чегара божхона пости орқали “яшил” йўлакдан ҳаракатланиб келган фуқаролар Б.С. ва А.К.нинг хатти-ҳаракатлари божхоначилар этиборини тортди ва ушбу шахслар белгиланган тартибда божхона назоратидан ўтказилди.
Натижада, уларнинг юклари орасидан 1 дона “Green laser pointer” ва 2 дона "Flarx" ёзувли лазерли нур тарқатгич борлиги аниқланди.
Шунингдек, “Дўстлик” чегара божхона орқали қўшни давлатдан кириб келган фуқаро У.М. ҳам шахсий кўрикдан ўтказилганида, эгнидаги кийимларини чўнтакларидан йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатилмаган ва божхоначиларнинг оғзаки сўровида маълум қилинмаган 1 дона "Danger lazer" ёзувли лазерли нур тарқатгич борлиги аниқланди. Ҳозирда мазкур ҳолатлар бўйича божхона органлари томонидан суриштирув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Предотвращен незаконный ввоз лазерных излучателей на территорию нашего государства
Согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 февраля 2013 года №50 “О мерах по упорядочению оборота лазерных излучателей на территории Республики Узбекистан” ввоз и реализация портативных лазерных используемых в качестве лазерных лучевых указателей на территории Республики Узбекистан запрещен.
В связи с этим Государственным таможенным комитетом принимаются необходимые меры по выявлению и пресечению фактов незаконного ввоза, реализации и использования лазерных указателей.
Однако, несмотря на проводящиеся разъяснительные работы среди учащихся, молодежи и их родителей о негативных последствиях от незаконного использования запрещенными лазерными указателями некоторые граждане продолжают совершать нарушения, связанные с ввозом подобных предметов.
В частности, действия граждан Б.С. и А.К. во время прохождения таможенной границы через «зеленый» коридор вызвали у сотрудников таможенного поста «Аэропорт Ургенч» подозрение, вследствие чего в отношении граждан было решено провести в установленном порядке таможенный контроль.
В результате таможенного досмотра, в багаже граждан были обнаружены сокрытые от таможенного контроля лазерные указатели под названиями “Green laser pointer” в количестве 1 единицы и "Flarx" в количестве 2 единиц.
Также, на приграничном таможенном посту «Дустлик» в ходе проведенного таможенного контроля в кармане гражданина У.М. был обнаружен сокрытый от таможенного контроля и не заявленный в пассажирской таможенной декларации лазерный указатель в количестве одной единицы под названием "Danger lazer".