Сифати кафолатланмаган дори воситаларини ғайриқонуний айланмасига чек қўйилди
Сифати кафолатланмаган дори воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши божхоначилар томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Сирдарё вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идоралар вакиллари билан ҳамкорликда ўтказган тезкор тадбири натижасида яна бир қинғирлик фош этилди.
Тезкор тадбир давомида кузатувга олинган фуқаро Ш.Х. бошқарувидаги “Нексия” русумли автомашина белгиланган тартибда тўхтатилиб, назоратдан ўтказилди.
Натижада, автомашинада тегишли ҳужжатлари бўлмаган ва сифати кафолатланмаган  умумий қиймати 21,3 миллион сўмлик 180 қути “Хилак форте”, 2500 дона таблетка “Конкор” ҳамда 1470 дона таблетка “Утрожестан” номли дори воситалари борлиги аниқланди.

В частности, в результате совместного оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Управления Государственного таможенного комитета по Сырдарьинской области с представителями других правоохранительных учреждений пресечено очередное правонарушение в сфере незаконного оборота лекарственными препратами неизвестного качества.
В ходе мероприятия был остановлен и проверен в установленном порядке взятый под оперативное наблюдение легковой автомобиль марки “Nexia” за рулем которого находился гражданин Ш.Х.
В результате проверок, в салоне и багажном отделении автомобиля были обнаружены лекарственные препараты неизвестного качества общей стоимостью в 21 миллион 300 тысяч сум, таких как 180 единиц “Хилак форте” (Hylak forte), 2500 единиц таблеток “Конкор” (Concor) и 1470 единиц таблеток “Утрожестан” (Utrogectan). Необходимые сопроводительные документы к обнаруженным лекарственным препаратам отсутствовали.