39 480 дона трамадолни ташлаб қочишга уриниш наф бермади
Юртимизга инсон руҳиятига кучли таъсир қилувчи ва мамлакатимизда муомаласи чекланган дори воситаларининг ноқонуний олиб кирилишга бўлган уринишларга қарши божхоначилар томонидан кескин кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ва Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари ДХХ Давлат чегараларини ҳимоя қилиш қўмитаси ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида “трамадол” дори воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.
Тезкор тадбир давомида, Келес шаҳри марказий стадиони яқинида турган “Матиз” русумли транспорт воситаси ёнига тезкор гуруҳ ходимлари яқинлашганида, ҳайдовчи уларни пайқаб қолиб, автомашинасидаги қутини ерга улоқтириб, қочишга уринади.
Тадбир давом эттирилиб, ҳайдовчи тўхтатилди. Аниқланишича, фуқаро Х.Ш. улоқтирган қутида жами 39 480 дона “Трамадол ланнахер 50 мг.” дори воситаси борлиги аниқланди.

Задержан гражданин, пытавшийся скрыться, выбросив 39 тысяч 482 единиц Трамадола
Как известно, потребление наркотических средств или психотропных веществ, реализация которых на территории нашей Республики ограничена, без назначения врача запрещено законом. В целях выявления и пресечения подобного рода правонарушений сотрудниками таможенных органов регулярно проводятся оперативно розыскные мероприятия.
На днях, в результате совместного оперативного мероприятия проведенного Управлением по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями таможенного Управления по городу Ташкенту и представителями Комитета по охране государственной границы СГБ Республики Узбекистан выявлен и своевременно пресечен незаконный оборот психотропных опиоидных анальгетиков «Трамадол» в крупном размере.
В ходе мероприятия, водитель припаркованного возле Центрального стадиона города Келес автомобиля марки «Matiz», заметив приближение к нему участников оперативной группы бросает подозрительную коробку на землю и пытается убежать.
Но, в результате оперативных действий гражданин был задержан и внутри выброшенной им коробки оказалось 39 тысяч 482 единиц психотропных таблеток “Трамадол ланнахер 50 мг.”, который входит в Список наркотических средств, оборот которых в Республике Узбекистан ограничен.