Импорт божининг янги ставкаларига бағишланган пресс-брифинг бўлиб ўтди
2019 йил 28 октябрда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 29 июндаги «Ўзбекистон Республикасининг ташқи иқтисодий фаолиятини янада тартибга солиш ҳамда божхона-тариф жиҳатдан тартибга солиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-3818-сон қарорига ўзгартиришлар ва қўшимча киритиш тўғрисида” 2019 йил 2 октябрдаги ПҚ-4470-сон қарорининг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини ёритиш бўйича пресс-брифинг бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси ҳамда Савдо-саноат палатаси раҳбарияти ушбу қарорни қабул қилишга сабаб бўлган омиллар ва кутилаётган натижалар юзасидан батафсил ахборотлар беришди.
Таъкидлаш жоизки, мазкур қарор миллий иқтисодиётни диверсификация қилиш, маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг рақобатбардошлигини қўллаб-қувватлаш, инновацион ривожланиш ва юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича экспортга йўналтирилган ишлаб чиқаришни ташкил этиш учун шарт-шароитлар яратиш, шунингдек, қулай инвестиция муҳитини шакллантириш мақсадида қабул қилинган. Қарор билан импорт божининг янги ставкалари тасдиқланди.
Брифингда Давлат божхона қўмитаси Раиси ўринбосари М.Салиев иштирок этиб, мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти юзасидан кўргазмали тарзда батафсил тушунтиришлар берди.
Таъкидланишича, Ташқи иқтисодий фаолият товарлар номенклатурасидаги 11293 та товар позицияларидан
• 7261 та товар позицияси ўзгаришсиз қолган;
• 2 730 тасига – божхона божи ставклари жорий этилди;
• 1 096 тасига – божхона божи ставкалари оширилди;
• 208 тасига – божхона божи ставкалари пасайтирилди.
Киритилган ўзгаришлар натижасида импорт божхона божининг ўртача арифметик ставкаси 8 % ни ташкил этади.
Анжумадан журналистларга бож ставкалари бўйича киритилаётган ўзгаришларнинг ички истеъмол талабига таъсири, бож ставкаларининг хорижий давлатларнинг бож ставкалари билан таққослама таҳлили ҳақида батафсил ахборотлар берилди.
Бож ставкаларига киритилган ўзгаришлар юзасидан энг кўп импорт қилинаётган товар позициялари мисолида берилган тушунтиришлар ҳам журналистларда мавзу юзасидан аниқ таассуротларни шакллантирди.
Яна бир муҳим жиҳатни унутмаслик керак - МДҲ мамлакатлари ҳудудидан олиб кириладиган товарлар учун Эркин савдо зонаси тўғрисидаги халқаро шартномага мувофиқ импорт божхона божи ундирилмайди.
Жорий йилнинг 9 ойи давомида республикага импорт қилинаётган тўловга тортиладиган товарларнинг 50 фоизи эса айнан МДҲ давлатларига тўғри келган.
Масалан, кундалик турмушимизда энг кўп истеъмол қилинадиган кунгабоқар ёғи ва ун мисолида мавзуга ёндошамиз.
Жорий йилнинг 9 ойи давомида республикамизга  қиймати 114,9 млн. АҚШ долларини ташкил қилувчи 139,9 минг тн. кунгабоқар ёғи импорт қилинган. Шундан атига минг долларлик ёғ бошқа хорижий давлатлардан келтирилган. ҚҚС ставкасининг 5 фоизга пасайтирилганини инобатга олсак, МДҲ давлатларидан олиб келинаётган кунгабоқар ёғи қайтангга арзонлашади.
Гарчи, ушбу товарга нисбатан импорт божи 5 фоизга оширилган бўлса-да, МДҲга аъзо давлатлардан бошқа  мамлакатлардан олиб кириладиган кунгабоқар ёғининг (ҚҚСнинг 5 фоизга туширилгани ҳисобига) нархи атиги 0,75 фоизига ошишини кутиш мумкин.
Ёки мавзуга ун мисолида ёндошсак, ҳисобот даврида Ўзбекистонга қиймати 61 млн. АҚШ долларини ташкил қилувчи 345,8 минг тн. ун импорт қилинган. Импорт ҳажмининг 99,9 фоизи МДҲ мамлакатлари ҳиссасига тўғри келади.
Ушбу товар учун импорт божхона божи ставкаси 5 фоизга оширилди, бироқ ҚҚС ставкаси 5 фоизга пасайтирилгани ҳамда импортнинг асосий қисми МДҲ мамлакатларидан амалга оширилиши натижасида уннинг ўртача нархи 5 фоизга пасайишини кузатиш мумкин.
2019 йилнинг 9 ойи давомида энг кўп импорт қилинган товарлар таҳлил қилинганда, божхона тўловларининг умумий ставкаси ўртача 27,19 фоизни ташкил этди.
2020 йил 1 январдан жорий этиладиган импорт божи ставкалари ҚҚСнинг 15 фоизга туширилиши билан ҳисоб-китоб қилинганда бу кўрсаткич 26,88 фоизни ташкил этиб, 2019 йил 1 октябрга қадар бўлган умумий ставкага нисбатан 0,31 фоизга пасайиши ҳисоб-китоб қилинди.

Состоялся пресс-брифинг, посвященный новым ставкам импортных таможенных пошлин
Участвовавшее в мероприятии Руководство Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства экономики и промышленности, Государственного таможенного комитета и Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан представило подробную информацию о факторах, повлиявших принятию данного Постановления и ожидаемых результатах.
Следует отметить, что данное Постановление принято в целях диверсификации национальной экономики, поддержки конкурентоспособности отечественных производителей, создания условий для инновационного развития и организации экспортоориентированных производств по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью, а также формирования благоприятного инвестиционного климата в стране. Постановлением утверждены новые ставки импортных таможенных пошлин.
Принявший участие в брифинге заместитель председателя Государственного таможенного комитета М.Салиев подробно рассказал о сути и значении данного Постановления.
Отмечено, что из 11293 товарных позиций в товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности:
• по 7261 позициям ставки остались без изменений
• по 2730 позициям появились новые ставки
• по 1096 позициям произошло небольшое повышение
• по 208 позициям произошло небольшое снижение
В результате изменений среднее арифметическое значение ставок импортных таможенных пошлин составило 8%.
На конференции журналисты были проинформированы о влиянии изменений таможенных ставок на внутреннее потребление, о сравнительном анализе таможенных ставок с таможенными ставками зарубежных стран.
Еще одним важным моментом является то, что товары, ввозимые из стран СНГ, не облагаются импортными таможенными пошлинами в соответствии с Соглашением о зоне свободной торговли.
На страны СНГ приходится 50% от общего объема облагаемых налогом товаров, импортированных в страну в течение прошедших 9 месяцев текущего года.
Рассмотрим это на примере наиболее потребляемых в повседневной жизни товаров как подсолнечное масло и мука.
За 9 месяцев текущего года в Узбекистан было импортировано 139,9 тыс. тонн подсолнечного масла на сумму 114,9 млн. долларов США. Из других зарубежных стран было импортировано подсолнечного масла только лишь на одну тысячу долларов США. Учитывая снижение ставок НДС на 5%, подсолнечное масло импортируемое из стран СНГ станет дешевле.
Хотя импортные таможенные пошлины на этот вид товара были увеличены на 5%, ожидается, что цены на подсолнечное масло, импортируемое из других стран, не считая стран, которые входят в состав СНГ, будут увеличены всего на 0,75% (за счет снижения НДС на 5%).
За 9 месяцев текущего года в Узбекистан было импортировано 345,8 тыс. тонн муки на сумму 61 млн. долларов США. 99,9% от общего объема импорта приходится на страны СНГ.
Импортные таможенные пошлины на этот вид товара были увеличены на 5%, но в результате снижения НДС на 5% и того, что основная часть импорта приходится на страны СНГ ожидается снижение средней цены на муку на 5%.
При анализе большинства импортируемых товаров за первые 9 месяцев 2019 года общая ставка таможенной пошлины в среднем составила 27,19%.