АҚШ Ўзбекистонга автомобилдаги контрабанда ашёларини қидириш ва аниқлашга мўлжалланган воситалар тўпламини тақдим этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил май ойида Америка Қўшма Штатларига амaлга оширган расмий ташрифи доирасида «Ўзбекистон ва Америка Қўшма Штатлари: стратегик шериклик янги даврининг бошланиши» деб номланган Қўшма баёноти қабул қилинган.
Мазкур Баёнот асосида ҳозирда иккала давлат ўртасида турли соҳаларда, хусусан божхона соҳасидаги ўзаро муносабатлар янада мустаҳкамланмоқда.
2019 йилнинг 23 октябр куни Давлат божхона қўмитасида АҚШ Давлат департаментининг “Экспорт назорати ва чегаралар хавфсизлиги” (EXBS) дастурининг маслаҳатчиси, жаноб Н.Каваллеро билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув доирасида Давлат божхона қўмитасига автотранспорт воситаларининг кўз илғамас бўшлиқларида олиб ўтилиши мумкин бўлган контрабанда аёшларини қидириш ва  аниқлашга мўлжалланган 23 та “СТ-40” инспекцион кўрик воситалари тўпламлари беғараз кўмак сифатида тақдим қилинди.
Таъкидлаш жоизки, ҳозирга қадар ушбу дастур доирасида давлат божхона хизмати органларига умумий қиймати қарийб 5 миллион АҚШ долларига тенг техник воситалар тақдим этилган, шунингдек республика бўйича ва хорижда бўлиб ўтган 30 дан ортиқ семинар, тренинг, конференция ва бошқа ўқув тадбирларида Давлат божхона қўмитасининг 200 нафардан ортиқ ходимларининг иштироки таъминланган.
Учрашув якунида 20 йилдан ортиқ вақт давомида амалга оширилган  дастурлари доирасида божхона органларининг салоҳиятини оширишда кўрсатиб келинаётган техник ёрдам учун меҳмонларга миннатдорчилик билдирилди.

США передали Узбекистану досмотровые комплекты «СТ-40» предназначенные для поиска и обнаружения контрабанды в труднодоступных местах автомобилей
4506
Исходя из этого Заявления, в настоящее время укрепляются отношения между двумя странами в различных областях, включая таможенную сферу.
23 октября 2019 года в Государственном таможенном комитете Республики Узбекистан прошла встреча с советником программы Госдепартамента США «EXBS» г-ном Н.Каваллеро.
Встреча была организована по случаю безвозмездной передачи ГТК РУз 23 единиц досмотровых комплектов «СТ-40» предназначенных для поиска и обнаружения контрабанды в труднодоступных местах автомобилей и других транспортных средств.
Программа “Экспортный контроль и безопасность границ” (EXBS) является инициативой Госдепартамента США. Программа предоставляет практическое содействие по различным направлениям согласно нуждам Узбекистана.  Помощь предоставляется государственным органам, задействованным в вопросы безопасности границ, экспортного контроля и расследования в области распространения оружия массового уничтожения.  Цель программы – содействовать этим органам в целях улучшения их способности в расследовании, предотвращении незаконного распространения оружия массового уничтожения и стратегической технологии.
На сегодняшний день в рамках данной Программы предоставлено технических средств на общую сумму около 5 млн. долларов США, а также организованно более 30 семинаров, тренингов, конференций и прочих учебных мероприятий, как на территории республики, так и за границей, в которых приняло участие более 200 сотрудников ГТК Республики Узбекистан.
В конце встречи была выражена благодарность правительству США в лице Посольства в Узбекистане за оказываемое техническое содействие в повышении потенциала таможенных органов в рамках программ Госдепартамента США, ЦЕНТКОМ ВС и других структур на протяжении уже более 20 лет.