Халқаро божхона форумида Ўзбекистон делегацияси фаол иштирок этмоқда
2019 йил 24-25 октябрь кунлари Москва шаҳрида бўлиб ўтадиган Халқаро божхона форумида Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси Раиси Муротжон Азимов бошчилигидаги делегация ҳам иштирок этмоқда.
Бугун форумнинг дастлабки тадбири “Божхона тизимининг халқаро замонавий иқтисодий муносабатлардаги ўрни” мавзусидаги давра суҳбати бўлиб ўтди.
Муҳокамаларда иштирокчилар замонавий дунёда келгусида божхонанинг ўрни қандай бўлади, рақамли божхонани жорий қилиш орқали унинг тараққиётини янги босқичга кўтариш масалалари кенг муҳокама қилинди.
Божхона маъмуриятчилигини янада соддалаштириш ва божхона операциялари учун сарфланадиган вақтни янада қисқартириш юзасидан ўзаро фикр мулоҳазалар алмашилди.
Форум давомида Туркия Савдо вазири ўринбосари - Божхона хизмати Раҳбари  Гонжа Йилмаз Батур билан учрашув
Эслатиб ўтамиз, Халқаро божхона форуми 1999 йилдан бери Россияда ўтказиб келинган анаънавий “Божхона хизмати” йиллик кўргазмасининг янгича форматидир.  Бу йил мазкур тадбир халқаро аҳамият касб этиб, энди унда дунёнинг 27 та давлатидан ташриф буюрган 110 дан ортиқ делегациялар ўзларининг интерактив-кўргазмали экспозициялари билан иштирок этишмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси делегацияси томонидан ташкиллаштирилган экспозиция ҳам форум иштирокчиларида алоҳида қизиқиш уйғотмоқда.
Форум давомида Давлат божхона қўмитаси Раиси Муротжон Азимов Россия Федерал Божхона хизмати Рахбари В.И.Булавин билан учрашди
Хусусан, Россия, Озарбайжон, Марказий Осиё давлатлари ва бошқа мамлакатлар божхона хизматлари раҳбарлари Ўзбекистон экспозициясида бўлиб, ўзларининг илиқ фикрларини билдиришди. Беларусь Давлат божхона қўмитаси раиси Ю.А.Сенько ҳам Ўзбекистон божхона тизимида амалга оширилаётган ислоҳотларга юқори баҳо берди.
Козоғистон Давлат даромадлари қўмитаси раиси М.Е.Султангазиев экспозиция билан танишмоқда
Экспозициядаги Давлат божхона хизмати органлари фаолиятига доир видеороликлар ва кўргазмали тақдимотлар намойишида соҳага жорий қилинган энг сўнгги ютуқлар ҳақида батафсил ҳикоя қилинмоқда.
Хусусан, иқтисодий манфаатлар ҳимояси ва иқтисодий хавфсизлик таъминоти, тезкор ва самарали божхона назорати, тўлиқ ва тўғри ундирилган божхона тўловлари, контрабанда ва божхона қоидабзуларликларига қарши муросасиз кураш, ташқи савдо операцияларининг билвосита мониторингини йўлга қўйиш борасида амалга оширилган ишлар ҳақида алоҳида сўз юритилган.
Форум қатнашчиларида Ўзбекистонда жорий қилинган Хавфни бошқаришнинг илғор миллий тизими, кенг миқёсда амалиётга татбиқ замонавий ахборот технологиялари, Жаҳон божхона ташкилоти томонидан тан олинган минтақадаги ягона Миллий кинология маркази фаолияти, кадрларни касбий тайёрлашнинг янги тизими ва тобора кенгаяётган халқаро алоқалар алоҳида қизиқиш уйғотди.
Умумий ҳисобда бу йил форум 2 мингдан ортиқ қатнашчиларни қамраб олган.
Экспозицияга ташриф буюрган меҳмонлар нафақат мамлакатимиз божхона хизмати органларининг илғор ютуқлари билан танишишди балки ўзларини жаннатмакон юрт ва меҳмондўст ўзбек халқи бағрида ҳис қилишди.

Делегация Государственного таможенного комитета активно участвует в Международном таможенном форуме - 2019
2967
24 октября текущего года в Москве стартовал Международный таможенный форум который пройдет – 24 и 25 октября. Местом проведения нынешнего форума стал Центр международной торговли.
Делегация во главе с председателем Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан Муротжоном Азимовым также активно учавствуют на Международном таможенном форуме.
Международный таможенный форум – уникальная площадка для встречи широкого круга экспертов из узбекистана и других стран. В рамках данного мероприятия проходит обсуждение актуальных вопросов в сфере внешнеэкономической деятельности. Программа включает в себя как масштабную рабочую часть с выступлениями спикеров и организацией круглых столов, так и знакомство с интерактивной выставочной экспозицией.
Международный таможенный форум ежегодно собирает представителей бизнеса и государственной власти. Его целью является обмен опытом, обсуждение нововведений и рассмотрение инициатив, которые могут быть реализованы в будущем.
Первым событием открывшегося Международного таможенного форума стал круглый стол «Таможенный представитель. Роль в современной экономике». Участники дискуссии обсудили перспективы развития института таможенных представителей, его взаимодействия с таможенными органами в условиях трансформации системы.
Встреча с Заместителем министра торговли - Руководителем таможенной службы Турецкой Республики    Гонжей Йылмаз Батуром
Сессия «Администрирование таможенных платежей: новые приоритеты и возможности» станет одним из ключевых событий второго для деловой программы Международного таможенного форума. Форум пройдет 24–25 октября в Москве в Центре международной торговли.
Цифровизация процессов администрирования таможенных платежей позволила таможне и бизнесу решать задачи в режиме реального времени с минимальными временными и технологическими затратами, а новые сервисы «Личного кабинета участника ВЭД» — создать единую интерактивную среду.
В ходе сессии эксперты обсудят дальнейшее развитие механизмов администрирования таможенных платежей, рассмотрят вопросы функционирования сервисов Единого лицевого счета, а также совершенствование технологий учета и взыскания задолженности по уплате таможенных пошлин, налогов.
В ходе форума председатель Государственного таможенного комитета Муротжон Азимов встретился с Руководителем Федеральной таможенной службы России В.И. Булавиным
В ходе Форума на информационном выставочном стенде ГТК осуществлена демонстрация достижений таможенной службы Узбекистана, IT-технологий, основных программных продуктов Единой автоматизированной информационной системы ГТК в сфере управления рисками, онлайн декларирования товаров и таможенного оформления транспортных средств, работы инспекционно-досмотровых комплексов, а также предоставляемых интерактивных услуг для участников внешнеэкономической деятельности.
Председатель Комитета государственных доходов Казахстана М.Е. Султангазиев знакомится с экспозицией
Наряду с этим, запланировано проведение двусторонних встреч с делегациями таможенных служб Беларуси, России, Таджикистана по обсуждению актуальных вопросов таможенного сотрудничества.
Напоминаем, что международный таможенный форум (МТФ) – это новый формат проводившейся с 1999 года ежегодной выставки «Таможенная служба». Ежегодно это событие дает возможность представителям государственной власти и бизнеса собраться на одной площадке для обмена опытом и обсуждения новых инициатив в сфере внешнеэкономической деятельности и таможенного администрирования. Число участников прошлогоднего форума превысило 2000 человек. Мероприятие посетили представители российского бизнеса и иностранные делегации из 27 государств мира.