Давлат божхона қўмитаси оммавий ахборот воситаларида эълон қилинган “Туркманистон – Ўзбекистон чегарасидан махфий юклар олиб ўтилмоқда” сарлавҳали хабарга муносабат билдиради
3026
Жорий йилнинг 23 октябрь куни Интернет тармоғидаги бир нечта сайтлар томонидан “Туркманистон – Ўзбекистон чегарасидан махфий юклар олиб ўтилмоқда” сарлавҳаси остида хабарлар эълон қилинди.
Ушбу хабарларда гўёки Туркманистонга тегишли 4 та юк автотранспорт воситаси “Фароб” (Туркманистон) ва “Олот” (Ўзбекистон) чегара пунктлари орқали ҳаракатланаётганлиги, уларнинг юк ҳужжатларида “текшириш тақиқланади” деб ёзилганлиги ҳамда товарлар божхона текширувларидан ўтказилмаётганлиги қайд этилган.
Мазкур ҳолат юзасидан ўрганиш ишлари амалга оширилганда, ушбу хабарлар ҳеч қандай асосга эга эмаслиги маълум бўлди.
Таъкидлаш жоизки, чегара божхона постлари орқали ҳаракатланаётган барча автотранспорт воситалари амалдаги қонун ҳужжатлари талаблари асосида замонавий назорат-техник воситаларини қўллаган ҳолда божхона назорати ва расмийлаштирувидан ўтказилмоқда.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 24 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг Давлат чегараси орқали ўтказиш пунктларида чегара, божхона, санитария-карантин, фитосанитария ва ветеринария назоратини ташкил этиш тартибини такомиллаштириш тўғрисида”ги 1007-сонли Қарорига мувофиқ, Давлат чегараси орқали ўтадиган барча шахслар, транспорт воситалари ва товарлар чегара, божхона, санитария-карантин, фитосанитария ва ветеринария назоратидан ўтказилиши шартлиги белгиланган.

Государственный таможенный комитет прокомментировал статью распространенную в социальных сетях под заголовком «Через границу Туркменистана с Узбекистаном перевозится тайный груз»
16889
В сообщениях было сказано, что якобы через пограничные контрольно-пропускные пункты «Фароб» (Туркменистан) и «Алат» (Узбекистан) проехали 4 грузовых автотранспортных средства принадлежащие Туркменистану, в товаросоправодительных документах которых была надпись “Проверка запрещается” в результате чего в отношении находившихся в них товаров не был произведен таможенный контроль.
При расследовании данного дела выяснилось, что сообщения были беспочвенными.
Следует отметить, что все автотранспортные средства, перемещающиеся через приграничные таможенные посты, подлежат таможенному контролю и таможенному оформлению с использованием современных контрольно-технических средств в соответствии с действующим законодательством.
В то же время, согласно Постановлению Кабинета Министров Республики, Узбекистан от 24 декабря 2017 года № 1007 «О совершенствовании порядка организации пограничного, таможенного, санитарно-карантинного, фитосанитарного контроля и ветеринарного надзора в пунктах пропуска через государственную границу республики Узбекистан» все лица, транспортные средства и товары, следующие через Государственную границу, подлежат пограничному, таможенному, санитарно-карантинному, фитосанитарному контролю и ветеринарному надзору.