Шу йилнинг ёз фаслида Жиззах вилоятининг М-39 автомагистрали орқали ҳаракатланган йўловчиларнинг кўпчилиги ушбу ҳудудда ёниб кетган “DAF” русумли юк автомашинасига кўзи тушган бўлиши аниқ.
“Ёниб кетган сигаретлар” операцияси фош этилди
Гап шундаки, 2019 йил 7 июль куни  У.А. исмли шахс бошқарувида бўлган мазкур “DAF” русумли автоулов тиркамасида юкланган қиймати 121 000 АҚШ долларлик 550 000 қути чет элда ишлаб чиқарилган сигарет маҳсулотлари билан Қирғизистон Республикасига транзит ўтказиш учун Бухоро вилоятининг “Олот” чегара божхона пости орқали Ўзбекистон Республикасига кириб келган.
Бироқ, ушбу автотранспорт воситаси 2019 йил 14 июль куни гўёки Жиззах вилояти ҳудудида тиркамасининг орқа қисмидан ёнғин чиқиши натижасида юкхонасидаги сигарет маҳсулотлари билан биргаликда ёниб кетганлиги ҳақида ҳайдовчи томонидан хабар берилган.
Ҳайдовчи тўқиган чўпчакка кўра, автотранспорт воситасининг орқа ўнг томон шинасининг ёниши оқибатида келиб чиққан ёнғин натижасида автотранспорт воситаси ва ундаги сигарет маҳсулотлари бутунлай ёниб кетган ва уни ўчириш имконияти бўлмаган эмиш.
Аммо, катта партиядаги сигаретлар ортилган ушбу автоуловнинг тўсатдан ёниб кетиши ҳақида ҳайдовчи айтган гаплар божхона ходимларини сергак торттирди.
Чунки, ушбу сигаретлар агарда Ўзбекистон Республикасида божхона расмийлаштирувидан ўтказилганида, 6,6 млрд сўм божхона тўловлари тўланиши керак эди.
Шу тариқа Жиззах ва Самарқанд вилояти божхона бошқармаси ходимлари томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари ўтказилиб, мазкур холат юзасидан Жиноят кодексининг 182-моддаси билан жиноят иши қўзғатилди.
Давлат хавфсизлик хизмати Жиззах вилояти бошқармаси Тергов бўлими ҳамда Давлат божхона қўмитаси ходимлари томонидан олиб борилган ҳамкорликдаги саъй-харакатлар натижасида жиноят кўпга чўзилмасдан очилди, яшириб қўйилган сигаретлар Самарқанддан топилди.

Преступление было раскрыто по «горячим следам»
Этим летом, большинство пассажиров, передвигавшихся по автомагистрали М-39 которая проходит через Джизакскую область были свидетелями горевшего на этой территории грузового автомобиля марки «DAF».
Дело в том, что этот автомобиль, которым управлял некто У.А., внутри прицепа которого находилось 550 тысяч коробок табачных изделий зарубежного производства стоимостью 121 тысяча долларов США 7 июля текущего года въехал в Республику Узбекистан через приграничный таможенный пост "Алат" в Бухарской области для дальнейшего транзита в Кыргызскую Республику.
Однако, несколько дней спустя, 14 июля этого же года, водитель сообщает о том, что по дороге случилось возгорание автомобиля и прицеп со всем своим содержимым полностью сгорел.
По рассказу водителя, пожар якобы начался вследствие возгорания правой задней шины автомобиля в результате которого прицеп сгорел и из-за силы огня его практически невозможно было потушить.
Однако, слова водителя о быстром воспламенении автомобиля вызвали у сотрудников таможни определенные сомнения.
Потому что, существовал один нюанс - при осуществлении таможенного оформления товаров размер таможенной пошлины составил бы 6,6 млрд.сум.
Совместными усилиями Государственного таможенного комитета и сотрудников следственного отдела Джизакского регионального управления Службы государственной безопасности преступление было быстро раскрыто.
В результате проведенных сотрудниками ГТК РУз по Джизакской и Самаркандской областям следственных действий «сгоревшие» сигареты были обнаружены в Самарканде в целости и сохранности.
В настоящее время по данному факту правонарушения возбуждено уголовное дело по статье 182 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.