Замонавий техника воситалари ёрдамида ҳуқуқбузарлик фош этилди
Божхона қонунбузилиш ҳолатларига қарши божхоначилар томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Андижон вилояти божхона бошқармаси ходимлари чегарадош мамлакатдан “Дўстлик” чегара божхона пости орқали кириб келган қўшни давлат фуқароси А.Э бошқарувидаги “Reno” русумли автотранспорт воситаси “Rapiscan М-60” русумли инспекцион кўрик мажмуаси орқали божхона назоратидан ўтказилди.
Назорат чоғида автотранспорт воситаси юкхонасининг тасвирларини олиб келинаётган товарлар учун тақдим қилинган йўл юк кузатув ҳужжатлари билан мутаносиблиги текширилганда, юкхонанинг олд қисмида ҳужжатда кўрсатилмаган маҳсулотлар борлиги маълум бўлди.
Яъни, ушбу шахс умумий оғирлиги 4680 кг, қиймати 37 440 000 сўмни ташкил этувчи хорижда ишлаб чиқилган пайвандлаш воситалари (электрод)ни божхона назоратидан яшириб олиб кирмоқчи бўлганлиги аниқланди.

Современные технические средства помогают выявлять таможенные правонарушения
Для обнаружения таможенных правонарушений таможенники активно используют современные технические средства.
В частности, на приграничном таможенном посту “Дустлик” УГТК по Андижанской области был произведен таможенный контроль с помощью инспекционно-досмотрового комплекса “Rapiscan М-60” в отношении въехавшего на территорию таможенного поста автомобиля марки “Reno”, которым управлял гражданин соседнего государства А.Э.
В ходе сканирования, при изучении изображений багажного отделения автомобиля были выявлены некоторые несоответствия между перечисленными в товаросопроводительных документах товарами и высвеченными на мониторе предметами.
В результате проведенного дополнительного таможенного досмотра выяснилось, что гражданин пытался сокрыв от таможенного контроля ввезти на территорию нашего государства сварочные электроды зарубежного производства в количестве 4680 кг на общую сумму 37 миллионов 440 тысяч сум.