Тошкент шаҳрида Марказий Осиёнинг чегара ва божхона ўқув юртларининг йиллик йиғилиши бўлиб ўтди
2019 йилнинг 15-17 октябрь кунлари Давлат божхона қўмитасининг Божхона институтида Марказий Осиё давлатларининг чегараларини бошқаришга кўмаклашиш Дастури (BOMCA) доирасида Ўрта Осиё давлатларининг чегара ва божхона ўқув юртларининг йиллик йиғилиши бўлиб ўтди.
БОМКА дастурининг 9-босқичи Латвия Давлат чегара хизмати ва Рига техник университети мутахассислари томонидан ўтказилди. Тадбирда Марказий Осиёнинг барча беш мамлакатининг чегара ва божхона ўқув юртлари вакиллари иштирок этдилар. Тадбирдан кўзланган асосий мақсад Ўрта Осиёда чегарачилар ва божхоначилар учун ноёб, келишилган ва самарали ўқитиш тизимини яратиш борасида таълим муассасаларининг ҳамкорлигини кучайтириш ҳисобланади.
Консорциум семинарлари ҳамкорликни кучайтириш, хусусан, минтақадаги ўқув муассасалари ўртасида маълумот алмашиш, шунингдек, Европа Иттифоқига аъзо давлатлар таълим муассасаларида қўлланиладиган ўқитишнинг инновацион усуллари ва илғор технологиялари билан танишиш учун минтақавий платформани тақдим этади. Шу билан бирга, бу каби семинарлар ўқитувчилар ва талабалар алмашинувини ташкил этиш имкониятига эга бўлган ҳолда, Ўрта Осиё давлатларининг божхоначилари ва чегарачиларини ўқув эҳтиёжларини ва ўрганишдаги энг яхши амалиётларни аниқлашга имкон яратади.
Семинар давомида миллий экспертлар Марказий Осиё мамлакатларида мавжуд бўлган ўқув тизимлари, шунингдек, инновацион ёндашувлар ва методик воситалар билан танишдилар ва муҳокама қилдилар. Мутахассислар томонидан ўқув жараёнида мавжуд еҳтиёжлар, камчиликлар ва энг яхши амалиётлар аниқланди. Экспертлар Марказий Осиё вакиллари билан биргаликда қўйилган мақсадларга эришиш борасидаги ютуқларни кўриб чиқдилар ва БОМКАнинг 2020 йилда бўлиб ўтадиган навбатдаги 10-босқичи бўйича келгуси режаларни аниқладилар.
Тадбир якунида барча иштирокчи давлатларнинг вакиллари сертификатлар билан тақдирландилар ва ҳамкорликни кучайтириш, шу жумладан Марказий Осиё ва Европанинг чегара ва божхона ўқув юртлари ўртасида маълумот алмашиш тизимини қўллаб-қувватлаш каби натижаларга эришилди.

В Ташкенте прошла ежегодная встреча пограничных и таможенных учебных заведений Центральной Азии
С 15 по 17 октября 2019 года в рамках Программы содействия управлению границами в Центральной Азии (БОМКА) в Таможенном институте Государственного таможенного комитета прошла ежегодная встреча пограничных и таможенных учебных заведений стран Центральной Азии.
9 фазу БОМКА провели эксперты Государственной пограничной охраны Латвии и Рижского технического университета. На мероприятии приняли участие представители пограничных и таможенных учебных заведений всех пяти стран Центральной Азии. Основной целью проведенного мероприятия является – укрепление сотрудничества учебных заведений в деле разработки уникальной, согласованной и эффективной системы обучения для пограничников и таможенников в Центральной Азии.
Семинары консорциума предоставляют региональную площадку для укрепления сотрудничества, в частности обмена информацией между учебными заведениями региона, а также для ознакомления с инновационными методами обучения и передовыми технологиями, применяемыми в учебных заведениях стран-участниц Европейского Союза. Вместе с тем, подобные семинары позволяют выявить потребности в учебной подготовке и определить передовую практику в обучении таможенников и пограничников стран Центральной Азии, с возможностью последующей организации обмена преподавателями и слушателями.
В ходе семинара национальные эксперты представили и обсудили существующие системы обучения в странах Центральной Азии, а также инновационные подходы и методологические инструменты. Специалистами были определены существующие потребности, пробелы и лучшие практики в процессах обучения. Эксперты совместно с представителями Центральной Азии рассмотрели ход выполнения поставленных целей, а также определили дальнейшие планы на следующую фазу БОМКА, которая пройдет в 2020.
Идея создания совместной платформы учебных заведений родилась в 2012 году и получила дальнейшее развитие и реализацию при поддержке программы БОМКА. Это добровольное объединение учебных заведений, связанных друг с другом совместными научными исследованиями, разработкой учебных программ, лекций и курсов профессиональной подготовки. Члены Консорциума стремятся к сотрудничеству по наращиванию потенциала и институциональному развитию, а также к совместной разработке учебных программ и исследовательской деятельности.
Первые мероприятия БОМКА прошли в 2003 году, с тех пор программа укрепила партнерство с правительствами стран Центральной Азии в сфере содействия управлению границами.
К концу мероприятия всем представителям стран участниц были вручены сертификаты, а также достигнуты такие результаты как поддержка в укреплении сотрудничества, в том числе системы обмена информацией между пограничными и таможенными учебными заведениями стран Центральной Азии и Европы.