Ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари, ташувчилар ва жисмоний шахслар диққатига!
Қозоғистон Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонаси расмий маълумотига кўра, Қозоғистон Республикасининг Ўзбекистон Республикаси билан чегарада жойлашган “Б.Конисбаев” чегара ўтказиш пунктида қайта қуриш ва кенгайтириш ишлари олиб борилиши муносабати билан, 2019 йилнинг 1 ноябридан бошлаб мазкур чегара ўтказиш пунктида пиёда равишда ҳаракатланаётган жисмоний шахслар, енгил автотранспорт ва 3,5 тоннагача юк кўтариш қобилиятига эга бўлган юк автотранспорт воситаларининг ҳаракати 2020 йилнинг 1 ярмига қадар тўхтатилиши билдирилган.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси товар ҳамда транспорт воситаларини божхона чегараси орқали олиб ўтувчи ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари, ташувчилар, енгил автотранспорт воситалари ҳайдовчилари ва пиёда равишда ҳаракатланувчи жисмоний шахсларга вақтларини тежаш, сарф-харажатларнинг олдини олиш мақсадида ўзбек-қозоқ чегарасида жойлашган бошқа муқобил ўтказиш пунктлари орқали ҳаракатланишлари мумкинлигини маълум қилади.
Эслатиб, ўтамиз, Қозоғистоннинг “Б.Конисбаев” чегара ўтказиш пункти Тошкент вилояти Чиноз туманидаги “Яллама” чегара ўтказиш пунктига туташ ҳисобланади.

Вниманию участников внешнеэкономической деятельности, перевозчиков и физических лиц!
В связи с реконструкционными работами проводимыми на контрольно-пропускном пункте “Б.Конысбаев” расположенном на границе Республики Казахстан с Республикой Узбекистан, сообщается, что с 1 ноября 2019 года движение пешеходов, легковых автотранспортных средств и грузовых автотранспортных средств грузоподъемностью до 3,5 тонн будет приостановлено до 1-й половины 2020 года.
В связи с этим, Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан сообщает участникам внешнеэкономической деятельности, перевозящим товары и транспортные средства через таможенную границу, перевозчикам, водителям легковых автотранспортных средств и пешеходам, что возможно передвижение через другие альтернативные контрольно-пропускные пункты на узбекско-казахстанской границе с целью экономии времени и предотвращения затрат.
Напоминаем, что пограничный контрольно-пропускной пункт "Б.Конысбаев" Республики Казахстан пересекается с пограничным контрольно-пропускным пунктом "Яллама" расположенном в Чиназском районе Ташкентской области.