Ядровий ва радиоактив материалларни ноқонуний айланувини олдини олиш божхоначилар олдида турган муҳим вазифалардан биридир
2314
Ядровий ва радиоактив материалларни ноқонуний айланувини олдини олиш юзасидан мамлакатимизда дунёнинг ривожланган давлатлари билан ҳамкорликда муайян ишлар олиб борилмоқда.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси ҳамда АҚШнинг Энергетика вазирлиги ўртасида “Ядровий ва радиоактив материалларни ноқонуний айланувини олдини олиш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида”ги Меморандуми қабул қилинган. Унинг доирасида чегара божхона постларини радиация назорати қурилмалари билан таъминлаш ва ходимларнинг мазкур техникалар билан ишлаш малакасини ошириш бўйича тизимли  саъй ҳаракатлар  олиб борилмоқда.
Хусусан, Давлат божхона қўмитаси Божхона институтининг Қайта тайёрлаш ва малака ошириш факультетида ташкил этилган ўқув курси ҳам шу мақсадга қаратилган бўлиб, унда замонавий техникалардан самарали фойдаланиш, уларни соз ҳолда ишлашини таъминлаш масалаларига асосий эътибор қаратилди.
Шунингдек, ўқув курсида АҚШ Энергетика вазирлигининг Радиацион материалларини аниқлаш  бошқармаси инструкторлари томонидан “МАК-РК2 радиацион назоратнинг мобил комплексларини операторлар томонидан эксплуатация қилиш” ҳамда “МАК-РК2 радиацион назоратнинг мобил комплексларини операторлар томонидан эксплуатация қилиш” мавзусида ўқув машғулотлари ўтказилди.
Унда божхона органлари таркибий тузилмаларидан 23 нафар ходимлар иштирок этиб, техник қурилмаларни қўллаган ҳолда радиация материалларини аниқлаш борасида назарий ва амалий билимларга эга бўлишди.
Шунингдек, ўқув курси иштирокчиларига радиацион назоратнинг комплексларини соз ҳолатда ишлашини таъминлаш, уларга сифатли техник хизмат кўрсатиш борасида ҳам зурурий кўникмалар берилди.

Предотвращение незаконного оборота радиоактивных материалов - одна из основных задач таможенных органов
16830
Одной из основных задач, стоящих перед таможенниками, является предотвращение незаконного оборота ядерных и радиоактивных материалов.
В нашей стране предпринимается ряд усилий в сотрудничестве с развитыми странами мира по предотвращению незаконного оборота ядерных и радиоактивных материалов.
В целях борьбы с незаконным оборотом и непреднамеренным перемещением радиоактивных материалов со стороны государства принимаются комплексные меры.
В частности, между Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан и Министерством энергетики США был подписан Меморандум о сотрудничестве в области предотвращения незаконного оборота ядерных и радиоактивных материалов. В рамках этого предпринимаются активные и систематические усилия по оснащению приграничных таможенных постов устройствами радиационного контроля и повышению квалификации сотрудников по овладению этими технологиями.
В частности, на учебных курсах, организованных на факультете Переподготовки и повышения квалификации при Таможенном институте Государственного таможенного комитета, особое внимание было уделено вопросам эффективного использования современных технологий и обеспечения их правильного функционирования.
Также, в рамках учебного курса, инструкторама Национального управления по ядерной безопасности Министерства энергетики США было проведено учебныое занятие на тему «Эксплуатация мобильных комплексов радиационного контроля МАК-РК2 операторами».
В нем приняли участие 23 сотрудника таможенных органов и были получены теоретические и практические знания по обнаружению радиационных материалов с использованием технических устройств.
Участникам также были предоставлены необходимые навыки для обеспечения правильной работы комплексов радиационного контроля и обеспечения их качественного обслуживания.