Интеллектуал беллашувда божхоначилар ғалаба қозонишди
Туркий тилнинг нақадар гўзал, жуда бой тил эканини улуғ бобокалонимиз Алишер Навоий бутун жаҳонга исботлаб берди.
Абдурауф Фитрат айтганидек: "Навоий туркий тилининг адабий ҳамда бой тил эканини билдирмак учун ўз "Муҳокамат-ул луғатайн” деган асарини ёзиб чиқарди.” Туркийдаги бетакрор ғазалу рубойилари, ўлмас "Хамса” асари Навоийни сўз мулкининг султони юксак эътирофга сазовор қилди. Чунки ҳеч бир шоир, Алишер Навоий каби ўзбек тил тараққиётига, унинг бутун дунёга танитишдек буюк заҳматни амалга ошира олмади. Айнан, Навоий ўзбек тилида 26035 сўзни қўллаб, Шекспирдан 6 мингта, Жомийдан 10 мингта Пушкиндан 5 мингтадан ортиқ сўз ишлатди. Навоийдан сўнг Заҳириддин Муҳаммад Бобур, Бобо Машраб, Зокиржон Холмуҳаммад ўғли Фурқат, Турди Фароғий, Муқимийлар ҳам эски ўзбек тили тараққиётига беқиёс катта ҳисса қўшдилар.
Айни кунларда 21 октябрь – Ўзбек тилига Давлат тили мақоми берилган кун муносабати мамлакатимизнинг барча ҳудудларида турли адабий кечалар, давра суҳбатлари, байрам тадбирлари ўтказилиши бошлаб юборилган.
Жумладан, Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси ходимлари,  вилоят телевиденияси томонидан “21 октябрь юртимизда ўзбек тилига давлат тили мақоми берилганлигининг 30 йиллиги” муносабати билан ташкил этилган “Заковат салтанати” интеллектуал теле ўйинида иштирок этишди. Беллашув қизғин тарзда ўтказилиб унда барча йўналишлар бўйича ва ўзбек тили адабиётидан тузилган қизиқарли саволларга бой бўлди.
Унда вилоят божхона ходимларидан ташкил топган “Божхоначилар” жамоаси “Заковат экспертлари”ни 32:23 ҳисобида мағлубиятга учратиб ғолибликни қўлга киритишди.
Бу каби ташкил этиладиган беллашувлар божхона ходимларининг дунёқарашини ва она тилимиз ҳақидаги   билимларини бойитиб, уларни  ўз устиларида янада ишлашга ундайди, десак адашмаган бўламиз.
Бир сўз билан айтганда, тил – миллатнинг маънавий бойлиги. Тил нафақат муомала воситаси, халқнинг маданияти, урф-одати, унинг турмуш тарзи, тарихидир. Ўз тилини йўқотган ҳар қандай миллат ўзлигидан жудо бўлади. Шундай экан, ўзбек тилини ҳурмат қилиш ва сақлаб қолиш, ҳар биримизнинг фуқаролик бурчимиздир.

Таможенники победили в интеллектуальном поединке
Одной из главных своих задач Навои считал развитие этого литературного языка. Именно в лирике поэта тюркский стих достиг вершин художественной выразительности: его газели поражают филигранной отделкой деталей, виртуозным соответствием формальным правилам, семантической игрой, свежестью образов, аллегорий и метафор. Благодаря лирике Навои фарси утрачивает статус единственного литературного языка. Бабур в своей книге мемуаров так сказал о его языке:
- «Алишер бек был человек бесподобный. С тех пор, как на тюркском языке слагают стихи, никто другой не слагал их так много и так хорошо».
Удивительно широк и многогранен круг творческих интересов и поисков Навои. Он — поэт и мыслитель, ученый историк и лингвист, естествоиспытатель и теоретик литературы, музыки, государства и права, политический деятель. В своем творчестве он старался всесторонне и глубоко отображать действительность во всем ее многообразии. Нет ни одного более или менее заслуживающего внимания вопроса общественной жизни, человековедения своего времени, о котором не сказал бы своего слова и не определил бы своего отношения к нему Навои. Так он создал свыше тридцати произведений, составляющий золотой фонд узбекской литературы.
Самым известным, несомненно, является знаменитый цикл из пяти монументальных поэм «Хамсе» («Пятерица»): «Смятение праведных», «Фархад и Ширин», «Лейли и Меджнун», «Семь планет», «Стена Искандара».
21 октября – День Государственного языка Республики Узбекистан, широко отмечается как государственный праздник в нашей стране. В честь этого праздника по всей стране проводятся различные литературные вечера, круглые столы и праздничные мероприятия.
В частности, сотрудники Таможенного управления по Сурхандарьинской области приняли участие в интеллектуальной телевизионной игре «Султанат Мудрости», посвященной 30-летию со дня обретения узбекским языком  статуса Государственного языка. Конкурс был ярким, эмоциональным и насыщенным. Задавались интересные и оригинальные вопросы в области узбекской литературы.
По результатам конкурса команда, состоящая из таможенников областного таможенного управления, победила в конкурсе со счетом 32:23, обойдя «Мудрых экспертов» конкурса.
Такого рода организуемые соревнования способствуют обогащению мировоззрения, укреплению знания Родного Языка сотрудников таможенных органов и мотивируют их еще больше работать над собой.
Язык зеркало души нации. В языке отражается искусство, литература, история, традиции, мировоззрение, чаяния, патриотические чувства нации. Каждое слово и каждая его форма есть результат мышления и чувствования. С помощью языка выражаются особенности Родины и народа. Уважение к родному языку и уместное пользование его бесценными возможностями, умение ясно и действенно говорить, и писать, достижение речевой грамотности является первостепенным долгом каждого, являющегося носителем данного языка.