213 грамм қуйма тиллаларни оғзига солиб, хорижга учмоқчи бўлган шахс божхоначилар томонидан қўлга олинди
2009
Божхона органлари томонидан қонунбузарлик ҳолатларига қарши самарали кураш олиб борилмоқда.
“Тошкент” халқаро аэропорти божхоначилари хорижга учиб кетиш мақсадида “яшил” йўлак орқали ҳаракатланган фуқаро М.А.нинг хатти-ҳаракатларини тезкор кузатувга олишди.
Шундан сўнг ушбу фуқаро замонавий сканер қурилмаси ёрдамида холислар иштирокида текширувдан ўтказилганда унинг қинғир режаси фош этилди.
Қарангки, ушбу шахс ўз оғиз бўшлиғига умумий вазни 213 граммни ташкил этувчи 2 дона қуйма тилла бўлакларини солиб, хорижга учиб кетишни режалаштирган экан.
Аммо, унинг бу найранги иш бермади. Қонунбузардан умумий қиймати 70 миллион сўмдан ортиқни ташкил этувчи қуйма тилла бўлаклари ашёвий далил сифатида олинди.

Задержан гражданин пытавшийся вывезти в полости своего рта 2 золотых слитка
На днях, в международном аэропорту «Ташкент» у сотрудников таможенного поста специализированного таможенного комплекса (СТК) «Ташкент-АЭРО» вызвало подозрение странное поведение одного улатающего за рубеж пассажира М.А., во время пересечения таможенной границы через “зеленый” коридор.
Таможенников насторожило то, что он сильно нервничал, вследствие чего было решено произвести тщательный таможенный досмотр при участии понятых с помощью современного сканирующего оборудования.
Оказалось, что этот гражданин в полости своего рта пытался, сокрыв от таможенного контроля вывезти за пределы нашего государства 2 золотых слитка общий вес которых составлял 213 граммов.
Золотые слитки, на общую сумму 70 миллионов сум, были изъяты в качестве вещественного доказательства.