“Яшил” йўлакдаги дрон тўхтатиб қолинди
Божхоначилар мамлакатимизга олиб кирилиши тақиқланган товар моддий бойликларни ноқонуний йўллар билан олиб киришга бўлган уринишларга қарши самарали кураш олиб боришмоқда.
Жумладан, Наманган халқаро аэропортига “Москва-Наманган” йўналиши бўйича учиб келиб, “яшил” йўлак орқали ҳаракатланган фуқаро Р.М.нинг хатти-ҳаракатлари божхоначилар эътиборини тортди ва ушбу шахс белгиланган тартибда назоратдан ўтказилди.
Натижада, унинг юклари ичида божхона назоратига тақдим этилмаган ва жисмоний шахслар томонидан олиб кирилиши тақиқланган 1 дона учувчисиз учиш аппарати борлиги аниқланди.
Маълумот учун, Ўзбекистон Республикасининг жорий йил 2 май куни қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги ЎРҚ-534-сонли Қонуннинг 1-моддасига асосан, Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодекси 2444-моддаси билан тўлдирилган бўлиб, учувчисиз учадиган аппаратларни қонунга хилоф равишда олиб кириш, ўтказиш, олиш, сақлаш ёки улардан фойдаланиш бўйича жиноий жавобгарлик белгиланган. Мазкур Қонуннинг 1-моддаси  2019 йил 4 ноябрдан амалга киритилади.

На днях, в международном аэропорту «Наманган» в ходе проведения таможенного контроля, осуществленного в отношении гражданина Р.М., прилетевшего рейсом «Москва-Наманган», было выявлено правонарушение.
В частности, у сотрудников таможенного поста вызвало подозрение странное нервное поведение гражданина при пересечении таможенной границы через «зеленый» коридор.
В результате проведенного дополнительного таможенного досмотра среди вещей гражданина был обнаружен сокрытый от таможенного контроля один беспилотный летательный аппарат.
Для информации: Согласно дополненной на основании Статьи 1. Закона Республики Узбекистан от 02.05.2019 №ЗРУ-534 «О внесении изменений и дополнений в уголовный, уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан и кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности» Статье 2444 Уголовного кодекса Республики Узбекистан о "Незаконном ввозе, сбыте, приобретении, хранении или использовании беспилотных летательных аппаратов" - незаконный ввоз, сбыт, приобретение, хранение или использование, комплектующих и запасных частей к ним - наказывается лишением свободы до трех лет.