Жорий йил 29 сентябрь куни ижтимоий тармоқларда Қозоғистон Республикасининг “Жибек жоли” божхона постидан Ўзбекистон Республикасининг “Ғишткўприк” божхона постига киришда навбатда турган енгил автотранспортлар тўғрисида хабарлар тарқатилди.
Ушбу хабарлар бўйича Давлат божхона қўмитаси қуйидагиларни маълум қилади.
Муҳтарам Юртбошимиз томонидан Марказий Осиё минтақасида жойлашган давлатлар билан яқин қўшничилик, халқларнинг ўзаро қариндошчилик ришталарини қайта тиклаш борасида олиб борилаётган  оқилона сиёсат натижасида, республикамиз чегара ўтказиш пунктлари орқали ҳаракатланаётган фуқаролар, транспорт воситалари сони сезиларли даражада ортиб бормоқда.
Хусусан, республикамизнинг автомобиль йўлларида жойлашган чегара божхона постлари орқали ҳаракатланган автотранспорт воситалари сони 2018 йилда (1 млн. 222 минг та) 2016 йилга (361 минг та) нисбатан қарийб 3,5 баробарга ортган. Чегара божхона постлари орқали ҳаракатланган автотранспорт воситаларининг 46 фоизи Қозоғистон Республикаси билан чегарадаги божхона постларига тўғри келмоқда.
Жорий йилнинг 1 сентябридан 28 сентябрь кунига қадар республикамиз чегара божхона постлари орқали жами 164 648 та (ўртача 1 кунда 5 880 та) автотранспорт воситалари ҳаракатланган бўлиб, “Ғишткўприк” божхона постидан жами 13 756 та (ўртача 1 кунда 491 та) автотранспорт воситалари ҳаракатланган. Шуни айтиш мумкинки, ушбу божхона пости орқали ҳаракатланаётган автотранспорт воситалари сони республикамиз чегаралари орқали ҳаракатланаётган жами автотранспортларнинг қарийб 10 фоизини ташкил этмоқда.
Бу жараёнда, “Ғишткўприк” божхона постида ҳар бир автотранспорт воситасининг божхона расмийлаштирувига ўртача 5 дақиқа 50 сония вақт сарфланмоқда.
Айтишимиз мумкинки, сутка давомида ҳаракатланган автотранспорт воситалари бўйича маълумотлар интернет тармоғидаги Давлат божхона қўмитасининг www.bojxona.uz расмий сайтига реал вақт режимида жойлаштириб борилмоқда.

Государственный таможенный комитет изучив информацию сообщает следующее.
В результате проводимой Президентом Ш. Мирзиёевым открытой политики добрососедства и дружбы со странами Центральной Азии, количество граждан и транспортных средств, перемещающихся через пограничные контрольно-пропускные пункты значительно возросло.
В частности, количество автотранспортных средств, переместившихся по приграничным таможенным постам, расположенным на внутриреспубликанских автомобильных дорогах Республики Узбекистан за 2018 год (1 миллион 222 тысячи) увеличилось по сравнению с 2016 годом (361 тысяча) почти в 3,5 раза. 46 % от общего числа автотранспортных средств, переместившихся через приграничные таможенные посты, приходятся на приграничные таможенные посты, расположенные на границе с Республикой Казахстан.
С 1 сентября по 28 сентября текущего года по приграничным таможенным постам нашей Республики переместилось 164 тысячи 648 автотранспортных средств (в среднем 5 тысяч 880 авто.тр.с. в день), из которых 13 тысяч 756 автотранспортных средств (в среднем 491 авто.тр.с. в день) по приграничному таможенному посту «Гишткуприк».  Можно сказать, что количество автотранспортных средств, перемещающихся через этот таможенный пост, составляет около 10% от общего количества транспортных средств, перемещающихся по приграничным таможенным постам.
При этом, на таможенное оформление каждого автотранспортного средства на таможенном посту «Гишткуприк» затрачивается в среднем 5 минут 50 секунд.
Важно отметить, что на официальном веб-сайте Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан ежемесячно публикуется информация в режиме реального времени о передвигающихся за сутки автомобилях.
Следует отметить, что основными задачами таможенных органов являются защита экономических интересов и обеспечение в пределах своей компетенции экономической безопасности Республики Узбекистан, обеспечение таможенного контроля за товарами и транспортными средствами и предотвращение, выявление и пресечение нарушений таможенного законодательства, в том числе контрабанды.
Хотелось бы отметить, что таможенными органами принимаются все необходимые меры для эффективного выполнения возложенных на них задач.