Жорий йил 26 сентябрь куни айрим ижтимоий тармоқларда Тошкент халқаро аэропортида хизмат ўтаётган божхона ходимлари томонидан “яшил” йўлак орқали ҳаракатланган фуқаролар томонидан олиб келинаётган товарларни божхона назоратидан ўтказилиши билан боғлиқ хабар тарқатилди. Ушбу хабар юзасидан Давлат божхона қўмитаси муносабат билдиради.
Амалдаги қонунчиликка кўра, халқаро аэропортлар орқали божхона чегарасини кесиб ўтаётган жисмоний шахслар томонидан ўз эҳтиёжлари учун товарларни олиб ўтилишида божхона тўловлари ундирилмайдиган меъёр 2000 АҚШ доллари этиб белгиланган.
Бугунги кунда Ўзбекистон Республикасининг халқаро аэропортларида икки йўлакли тизим яъни “яшил” ва “қизил” йўлаклар жорий қилинган.
Жисмоний шахсларнинг “яшил” йўлакдан ўтишлари уларни божхона қонунчилиги талабларига риоя этиш мажбуриятидан озод этмайди.
Жисмоний шахслар томонидан тижорат мақсадида (ўз эҳтиёжи учун мўлжалланмаган) товарларни божхона чегараси орқали олиб ўтишида албатта уларни божхона органларига ёзма декларациялашлари ва қонунчиликда белгиланган божхона тўловларини тўлашлари лозим бўлади.
Шуни таъкидлаш жоизки, айрим фуқаролар томонидан товарларни божхона тўловларисиз олиб ўтиш меъёрлари “ниқоби” остида тижорат мақсадидаги товарларни олиб ўтишга уриниш ҳолатлари ҳам учраб турибди.
Жумладан, жорий йилнинг 19 сентябрь куни хориждан учиб келган ва “яшил” йўлак орқали ҳаракатланган фуқаролар А.Б. ва Г.Н умумий қиймати 110 миллион сўмга тенг бўлган жами 7900 дона “Монталин” номли дори воситаларини, 24 сентябрь куни эса “яшил” йўлак орқали ҳаракатланган яна бир фуқаро М.М. эгнидаги кийимлари ва юклари орасида умумий қиймати  160 миллион сўмлик 492,5 грамм қимматбаҳо металлдан ясалган заргарлик буюмларини ноқонуний равишда олиб ўтишга уринганлиги аниқланди.
Шу ўринда Давлат божхона қўмитаси фуқаролардан юртимизда божхона соҳасида яратилаётган қулайликлардан оқилона фойдаланган ҳолда божхона қонунчилигига риоя этишни сўрайди.

Согласно действующему законодательству, предельные нормы ввоза в республику физическими лицами товаров для личных нужд, не подлежащих обложению таможенными платежами при пересечении таможенной границы через международные аэропорты Республики Узбекистан составляет 2 000 (две тысячи) долларов США.
С 1 января 2018 года в международных аэропортах Республики Узбекистан внедрена система двойного коридора: «зелёный» и «красный», для прохождения физическими лицами таможенного контроля.
Прохождение физических лиц через «зеленый» коридор не освобождает их от обязанности соблюдать таможенное законодательство.
При ввозе физическими лицами товаров через таможенную границу для коммерческих целей (не предназначенных для личного пользования) в таможенные органы подается таможенная декларация в письменной форме и должны быть уплачены таможенные пошлины, установленные законодательством.
Но не смотря на установленные правила, выявляются факты по не соблюдению ограничений установленных законодательством.
В частности, 19 сентября текущего года, в ходе проведения таможенного контроля выяснилось, что прилетевшие из-за рубежа и прошедшие через «зеленый» коридор граждане А.Б. и Г.Н пытались, сокрыв от таможенного контроля пронести лекарственные препараты “Montalin” в количестве 7 тысяч 900 единиц на общую сумму 110 миллионов сум. А 24 сентября, прилетевшая из-за рубежа и также прошедшая через «зеленый» коридор гражданка М.М. пыталась, сокрыв от таможенного контроля пронести 492,5 граммов ювелирных изделий, изготовленных из драгоценных металлов на общую сумму 160 миллионов сум.
В связи с этим Государственный таможенный комитет просит граждан соблюдать требования таможенного законодательства и рационально использовать возможности, создаваемые в таможенной сфере.