Жорий йил 24 сентябрь куни ижтимоий тармоқларда “Ғишткўприк” чегара божхона постида жорий йилнинг 17 сентябрига ўтар кечаси автотранспорт воситаларини текширишга 1-1,5 соат вақт сарфлангани ва постда машиналар йиғилиб қолганига доир хабарлар тарқатилди.
Давлат божхона қўмитасининг ахборот тизимларидан олинган маълумотларга кўра, 2019 йил 17 сентябрь куни “Ғишткўприк” чегара божхона пости орқали жами 613 та, 18 сентябрь куни 576 та енгил автотранспорт воситалари ҳаракатланган. Жумладан, қўшни давлатдан ушбу кунлари республикамизга жами 567 та енгил автомашиналар кириб келган. Бу жараёнда ҳар бир автотранспорт воситасининг божхона расмийлаштируви учун ўртача 4-5 дақиқа вақт сарфланган.
Хусусан, жорий йилнинг август ойида ушбу божхона пости орқали ҳаракатланган битта енгил автомашинанинг божхона расмийлаштирувига ўртача 4 дақиқа 52 сония сарфланган. Айтишимиз мумкинки, бу каби таҳлилий маълумотлар ҳар ой якуни бўйича Давлат божхона қўмитасининг расмий интернет саҳифасида эълон қилиб келинмоқда.
Хабарларда давлат рақами ечилган, ойнаси қорайтирилган автомашиналарнинг гўёки навбатсиз ўтгани маълум қилинган.
Видеокузатув тизимидан олинган тасвирлар орқали мазкур постда туси ўзгартирилган ойнали автомашиналарнинг ҳаракатланиши ўрганилганида, уларнинг навбатсиз ҳаракатланганлиги каби ҳолатлар кузатилмади.
Масалан, 17 сентябрь куни соат 23.31 да қўшни давлатга тегишли, ойнаси қорайтирилган “Lada 21713” русумли  автотранспорт воситаси кириб келган ва соат 23.40 да божхона расмийлаштирувидан ўтказилган. Бу вақт оралиғида автотранспорт ҳайдовчиси туси ўзгартирилган ойна учун божхона постида жойлашган банк шахобчасига 141 169,50 сўм миқдорида йиғим ҳам тўлаган бўлиб, жами 11 дақиқа вақт сарфланган.
Шу билан бирга, ўрганишлар натижасига кўра, 2019 йилнинг 16-18 сентябрь кунлари оралиғида пост орқали ҳисобдан чиқарилган ёки давлат рақами бўлмаган автотранспорт воситаларининг ҳаракати умуман кузатилмаганлиги маълум бўлди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикасининг давлат чегараси орқали ўтказиш пунктларида чегара, божхона, санитария-карантин, фитосанитария ва ветеринария назоратини ташкил этиш тартибини такомиллаштириш тўғрисида” 1007-сон қарорида, Давлат чегараси орқали ўтадиган барча шахслар, транспорт воситалари ва товарлар чегара, божхона, санитария-карантин, фитосанитария ва ветеринария назоратидан ўтказилиши шартлиги белгилаб қўйилган ва ўз навбатида, чегара божхона постида фаолият олиб борадиган давлат назорати органлари томонидан ушбу талабга қатъий риоя этиб келинмоқда.
Шунингдек, барча чегара божхона постларида бўлгани каби “Ғишткўприк” чегара божхона постида ҳам фуқароларнинг қулай ҳаракатланишлари учун зарур шарт-шароитлар яратилган. Жумладан, ҳар бир кириш ва чиқиш йўналишларида ҳожатхоналар, имконияти чекланган шахслар ва қариялар учун махсус аравалар мавжуд.

24 сентября текущего года в социальных сетях распространилась информация о том, что в ночь на 17 сентября на приграничном таможенном посту “Гишткуприк” на проверку транспортных средств было затрачено 1-1,5 часа, из-за чего на таможенном посту образовалось большое скопление автомобилей.
Согласно информации, полученной из информационных систем Государственного таможенного комитета, через приграничный таможенный пост “Гишткуприк” 17 сентября 2019 года проехало 613, а 18 сентября – 576 автотранспортных средств. В частности, в эти дни на территорию нашей республики из соседних стран прибыло 567 автомобилей. В этом процессе на таможенное оформление каждого автотранспортного средства было затрачено в среднем около 4-5 минут.
В частности, в августе этого года на таможенное оформление одного автотранспортного средства, проехавшего через этот таможенный пост, было затрачено в среднем около 4 минут 52 секунды. Стоит отметить, что подобные аналитические данные ежемесячно публикуются на официальном сайте Государственного таможенного комитета.
В сообщениях было сказано, что транспортные средства со снятыми номерными знаками и тонированными стеклами проезжали якобы вне очереди.
При изучении записей камер видеонаблюдения, установленных на таможенном посту, стало известно, что не было зарегистрировано ни одного случая перемещения вне очереди автомобилей со снятыми номерными знаками и тонированными стеклами.
Например, 17 сентября в 23:31 на территорию таможенного поста прибывает автомобиль с затемненными стеклами марки “Lada 21713” принадлежащий к соседнему государству и в 23:40 в отношении автомобиля осуществляется таможенное оформление. Вся процедура заняла в целом около 11 минут, при том, что за это время водитель транспортного средства успел оплатить сбор за тонированные стекла в размере 141 169,50 сум в отделении банка, находившегося на территории таможенного поста.
В то же время, согласно результатам исследования, в период с 16 по 18 сентября 2019 года перемещение автотранспортных средств без государственных регистрационных номерных знаков не наблюдалось.
Следует отметить, что в целях обеспечения эффективного взаимодействия между органами пограничного, таможенного, санитарно-карантинного, фитосанитарного контроля и ветеринарного надзора в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Узбекистан Кабинетом Министров Республики Узбекистан принято Постановление № 1007, в котором утвердждено Положение о порядке пограничного, таможенного, санитарно-карантинного, фитосанитарного контроля и ветеринарного надзора в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Узбекистан лиц, транспортных средств и товаров.
Также, на приграничном таможенном посту «Гишткуприк», как и на всех приграничных таможенных постах, созданы все необходимые условия для возможности комфортного передвижения граждан.  В частности, у каждого входа и выхода имеются туалеты, а также специальные коляски для пожилых людей и для людей с ограниченными физическими возможностями.