Йирик миқдордаги нақд хорижий валюталарни яширинча олиб ўтишга уриниш фош қилинди
Божхона ходимлари томонидан нақд хорижий валюталарни божхона чегараларидан турли ноқонуний йўллар билан олиб ўтилишига қарши самарали кураш олиб борилмоқда.
Йирик миқдордаги нақд хорижий валюталарни яширинча олиб ўтишга уриниш  фош қилинди
Жумладан, Тошкент вилояти божхона бошқармасининг “Навоий” чегара божхона пости ходимлари томонидан, ушбу постга пиёда ҳолда кириб келган фуқаро О.А. божхона назоратидан ўтказилганда фукаронинг эгнидаги кийими чўнтакларига яширилган, оғзаки сўровда тақдим қилинмаган ва йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатилмаган 40 000 АҚШ доллари яширилганлиги аниқланди.
“Ғишткўприк” чегара божхона пости ходимлари томонидан ҳам шунга ўхшаш ҳолат аниқланди.
Ушбу пост орқали қўшни давлатга йўл олган У.Н. ва И.Х. исмли шахслар ҳам божхона назоратидан ўтказилганда, улар қарийб 20 минг АҚШ доллари миқдоридаги нақд хорижий валюталарни кийимлари орасига яшириб, республикамиздан ноқонуний равишда олиб чиқмоқчи бўлганликлари аниқланди.
Ҳозирда юқоридаги ҳолатлар юзасидан божхона органлари томонидан суриштирув ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Пресечены несколько попыток незаконного перемещения наличной иностранной валюты
На днях на нескольких приграничных таможенных постах были пресечены факты незаконного перемещения наличной иностранной валюты.
В частности, на приграничном таможенном посту «Навои» УГТК по Ташкентской области, в ходе проведения таможенного контроля осуществленного в отношении гражданина О.А., прибывшего на территорию таможенного поста пешим ходом, было выявлено правонарушение. В результате проведённых проверок в карманах надетой на него одежды были обнаружены сокрытые от таможенного контроля, не указанные в пассажирской таможенной декларации 40 тысяч долларов США.
На приграничном таможенном посту «Гишткуприк» также была вовремя пресечена попытка незаконного вывоза наличной иностранной валюты за пределы нашего государства.
В ходе проведения таможенного контроля, осуществленного в отношении двух граждан, направлявшихся в соседнее государство, была обнаружена спрятанная среди одежды наличная иностранная валюта в количестве 20 тысяч долларов США.