Ноқонуний олиб ўтилаётган маданий бойликлар тўхтатиб қолинди
Юртимиз сарҳадларидан маданий бойликларни ноқонуний тарзда олиб ўтилишига бўлган уриниш божхона ходимлари томонидан ўз вақтида аниқланди.
Жумладан, Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси “Айритом” чегара божхона постига кириб келган хорижий фуқаро А.Ш. белгиланган тартибда божхона назоратидан ўтказилди.
Натижада, унинг юклари орасидан тегишли ҳужжатлари бўлмаган ва декларацияда кўрсатилаган 244 дона қадимий тангалар ҳамда 2 дона тарихий ҳайкалчалар борлиги аниқланди.
Экспертиза хулосасига асосан, мазкур танга ва ҳайкалчалар милоддан аввалги III-II асрларда зарб қилингани ва уларнинг қиймати салкам 52 миллион сўмни ташкил этиши аниқланди.
Ашёвий далил сифатида олинган маданий бойликлар Термиз Археология музейига топширилган бўлиб, ҳолат юзасидан божхона текширувлари давом эттирилмоқда.

Сурхандарьинские таможенники пресекли незаконное перемещение культурных ценностей
Как известно, одной из основных задач Государственного таможенного комитета является осуществление контроля за порядком вывоза и ввоза культурных ценностей в соответствии с законодательством.
На днях, сотрудниками приграничного таможенного поста “Айритом” УГТК по Сурхандарьинской области, пресечен факт незаконного провоза уникальных исторических и культурных ценностей.
В частности, в отношении прибывшего на территорию таможенного поста иностранного гражданина А.Ш. был проведен в установленном порядке таможенный контроль.
В результате, при осмотре багажа, среди личных вещей гражданина были обнаружены сокрытые от таможенного контроля 244 единицы древних монет и 2 исторические статуэтки.
По результатам проведенной экспертизы выяснилось, что обнаруженные монеты и статуэтки относятся к III-II векам до нашей эры и общая их стоимость составляет 52 миллиона сум.
Изъятые в качестве вещественного доказательства культурные ценности в настоящее время переданы на хранение в Термезский археологический музей.