3 миллиард сўмлик матоларнинг ноқонуний улгуржи савдоси “пишмай” қолди
Божхона органлари томонидан қўлланилган имтиёзлардан ўз манфаатлари йўлида фойдаланган кимсалар фош қилинди.
Хусусан, Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ва Тошкент шаҳар божхона бошқармаси ходимлари томонидан пойтахтимизда фаолият юритаётган масъулияти чекланган жамиятлардан бирининг фаолияти ўрганилди.
Текширув натижасида, ишлаб чиқариш фаолиятини йўлга қўйиш учун мамлакатимизга имтиёзлар асосида мато товарларини олиб кирган кимсалар матолардан ишлаб чиқаришда фойдаланиш ўрнига, уларни улгуржи савдо нуқталарида сотиб юбораётганлиги аниқланди.
Хусусан, хориждан келтирилган хомашё пойтахтимизда фаолият олиб бораётган масъулияти чекланган жамиятлардан бири томонидан ижарага олинган омборга жойланиб, ундан савдо бозорларига тарқатиш учун иккита “Исузу” юк автомашинасига жойлаб олиб  чиқиб кетилаётган вақтида қўлга олинди. Натижада, ушбу автомашиналарнинг юкхонасида жами 318 рулонда матолар борлиги аниқланди.
Шунингдек, масъулияти чекланган жамият томонидан ижарага олинган яна бир омбор кўздан кечирилганида бу ерда ҳам 574 дона рулонда матолар борлиги аниқланди.
Ўтказилган тезкор тадбир давомида жами 892 дона, умумий қиймати 3 миллиард сўмлик матолар қонунбузарлардан ашёвий далил сифатида олинди.

Из незаконной продажи изъяты ткани на общую сумму более 3 миллиардов сум
На днях, в результате проведенного оперативного мероприятия сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета и таможенного Управления по городу Ташкенту выявлены противоправные действия одного из столичных предприятий.
Как стало известно, ткани, привезенные на льготной основе из за рубежа для изготовления готовой продукции, были реализованы в оптовой торговле.
В ходе оперативного мероприятия были остановлены 2 грузовых автомобиля загруженных 318 рулонами ткани предназначенных для дальнейшей продажи. А также, на складе, арендованном предприятем обнаружены еще 574 рулонов ткани.
В результате проведенного оперативного мероприятия из незаконной продажи изъяты ткани на общую сумму более 3 миллиардов сум.
В настоящее время по факту выявленного правонарушения проводятся необходимые доследственные проверки.