3,2 миллиард сўмлик маиший техника буюмларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси томонидан Давлат солиқ қўмитаси билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида қўшни мамлакатдан Фарғона водийси орқали ноқонуний йўллар билан олиб кирилган маиший техника буюмларининг ноқонуний айланмаси фош этилди.
Кузатувга олинган юк автотранспорт воситалари Зангиота тумани ҳудудида тўхтатилиб белгиланган тартибда кўздан кечирилганида, автоулов юкхонасига ҳеч қандай ҳужжатлари бўлмаган, хорижда ишлаб чиқарилган, қолаверса, махсус идентификацион маркалар билан қадоқланмаган 100 дона контрафакт телевизорлар ортилганлиги аниқланди.
Тезкор тадбир давом эттирилганда, мазкур тумандаги омборлардан бирида ҳам 24 номдаги 938 дона телевизорлар, 340 дона кир ювиш машинаси, 60 дона музлатгич ва совутгичлар борлиги аниқланди.
Ушбу ҳудудда яна бир сохта тадбиркорнинг 12 номдаги 210 дона телевизорлари ноқонуний равишда сақланаётганлиги фош қилинди.
Ўтказилган кенг қамровли тезкор тадбирлар натижасида божхоначилар томонидан тўхтатиб қолинган маиший техника воситаларининг умумий қиймати дастлабки ҳисоб-китобларга кўра 3,2 млрд сўмни ташкил қилмоқда.

Выявлена незаконная реализация бытовой техники на 3,2 миллиарда сум
На днях, в результате оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета совместно с представителями Государственного налогового комитета и других правоохранительных органов была выявлена незаконная реализация бытовой техники завезенной объездными путями со стороны Ферганской долины.
На основании полученной оперативной информации в Зангиатинском районе был остановлен и досмотрен в установленном порядке грузовой автомобиль. В результате проведенных проверок, в автомобиле были обнаружены 100 единиц контрафактных телевизоров зарубежного производства, без наличия каких-либо обязательных документов и не маркированных специальными идентификационными номерами.
В ходе оперативного мероприятия в одном из складов на территории того же района были обнаружены 938 единиц телевизоров, 340 единиц стиральных машин и 60 единиц холодильников и морозильников.
На этой же территории было выявлено еще одно правонарушение связанное с незаконным хранением 210 единиц телевизоров 12 наименований.
В результате проведенных широкомасштабных оперативных мероприятий в общей сложности таможенниками была задержана бытовая техника на сумму 3 миллиарда 200 миллионов сум.
В настоящее время по факту выявленного правонарушения проводятся необходимые доследственные проверки.