Сифати кафолатланмаган дори воситаларини яширинча олиб кириш режаси чиппакка чиқди
Божхоначилар томонидан сифати кафолатланмаган дори воситаларининг мамлакатимизга турли ноқонуний йўллар билан олиб кирилишига бўлган уринишлар ўз вақтида бартараф қилинмоқда.
Жумладан, “Тошкент-Аэро” ихтисослаштирилган божхона комплекси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан хориждан учиб келган фуқаро А.Н. белгиланган тартибда холислар иштирокида текширувдан ўтказилди.
Натижада, ушбу шахс божхона юк декларациясида кўрсатмасдан ва божхоначиларнинг оғзаки сўровида маълум қилмасдан сумкасига яширган ҳолда  умумий қиймати тахминан 90 миллион сўмлик 410 дона турли дори воситаларини яширинча олиб ўтишга уринганлиги аниқланди.
Шунингдек, яна бир фуқаро У.М.нинг ҳам хатти-ҳаракатлари божхоначилар эътиборини тортди ва фуқаро божхона кўригидан ўтказилди.
Текширув жараёнида унинг юклари орасидан қиймати 28 миллион сумга тенг бўлган 295 дона дори воситалари борлиги аниқланди.

В СТК «Ташкент-АЭРО» обнаружены сокрытые от таможенного контроля лекарственные препараты
Сотрудниками таможни регулярно выявляются факты правонарушений, связанных с незаконным ввозом лекарственных препаратов и медикаментов неизвестного качества на территорию нашего государства.
В частности, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями специализированного таможенного комплекса (СТК) «Ташкент-АЭРО» был проведен в установленном порядке таможенный контроль в отношении багажа прилетевшего из за-рубежа пассажира А.Н.
В результате проведенного при участии понятых таможенного досмотра, в сумке гражданина были обнаружены сокрытые от таможенного контроля, не указанные в таможенной декларации лекарственные препараты разных видов в количестве 410 единиц на общую сумму 90 миллионов сум.
Также, был проведен таможенный контроль в отношении еще одной гражданки, привлекшей внимание таможенников своим нервным поведением.
В результате проведенной проверки в багаже гражданки среди личных вещей были обнаружены спрятанные 295 единиц лекарственных препаратов различных наименований на общую сумму 28 миллионов сум.