Божхона ходимлари томонидан заргарлик буюмларини юртимизга ноқонуний олиб кирилишига чек қўйилди.
Хусусан, Тошкент вилояти божхона бошқармасининг бир қатор чегара божхона постлари томонидан ана шундай холатларнинг бир нечтаси  фош қилинди.
Жумладан, Тошкент вилояти божхона бошқармаси “Ғишткўприк” чегара божхона пости ходимлари томонидан қўшни давлатдан “Олмата-Нукус” йўналишидаги автобусда кириб келган фуқаро С.Р.нинг қўл юклари белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Текширув жараёнида ушбу шахснинг юклари орасида йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатилмаган ва оғзаки сўровда айтилмаган, жами 162 грамм кумушдан ясалган умумий қиймати 4,8  миллион сўмлик 15 дона заргарлик буюмлари борлиги аниқланди.
Яна бир ҳолатда мазкур пост ходимлари томонидан мамлакатимизга пиёда ҳолда кириб келган фуқаро Х.Д.нинг хатти-ҳаракатлари божхоначилар эътиборини тортди ва ушбу шахс белгиланган тартибда кўрикдан ўтказилди.  Натижада, фуқаро Х.Д.нинг кийимлари орасида ҳамда соч турмаги ичига 477 грамм кумушдан ясалган, умумий қиймати салкам 12 миллион сўмлик 105 дона заргарлик буюмлари яширилганлиги фош қилинди.
Шунингдек, “Ойбек” чегара божхона постига пиёда ҳолда кириб келган фуқаро О.Ш. холислар иштирокида шахсий кўрикдан ўтказилди.
Натижада, ушбу шахс божхоначиларга маълум қилмасдан 129,3 миллион сўмлик умумий вазни 497,38 грамм бўлган тилладан ясалган 156 дона заргарлик буюмларини қўшни давлатдан ноқонуний олиб ўтишга уринганлиги аниқланди.

В частности, на нескольких пригранично-таможенных постах Ташкентского областного таможенного управления былы пресечены несколько фактов связанных с незаконным перемещением золотых и ювелирных изделий через таможенную границу Республики Узбекистан.
Сотрудниками приграничного таможенного поста «Гишткуприк» был проведен в установленном порядке таможенный контроль в отношении ручной клади гражданки С.Р., пассажирки прибывшего на территорию таможенного поста с соседнего государства автобуса, передвигавшегося по маршруту «Алматы-Нукус».
В результате проведенной с участием понятых проверки среди личных вещей гражданки были обнаружены не заявленные в пассажирской таможенной декларации и при устном опросе 15 единиц ювелирных изделий из серебра общим весом 162 гр. на сумму около 5 миллионов сум.
У сотрудников этого же приграничного таможенного поста вызвала подозрение одна гражданка, прибывшая на территорию таможенного поста с соседнего государства пешим ходом. В результате проведенных в установленном порядке проверок при гражданке в общей сложности были обнаружены 105 единиц ювелирных изделий из серебра общим весом 477 гр. на сумму около 12 миллионов сум, которые гражданка пыталась незаконно пронести, спрятав в одежде и внутри собственных волос. Гражданка для достижения своей цели сделала объемную прическу, внутри которой и пыталась пронести обнаруженные ювелирные изделия, не подумав о том, что этим она может привлечь еще больше внимания.
На приграничном таможенном посту «Айбек» также было пресечено подобное правонарушение. В ходе личного досмотра проведенного в установленном порядке в отношении прибывшего на территорию таможенного поста с соседнего государства гражданина О.Ш. были обнаружены сокрытые от таможенного контроля 156 единиц золотых ювелирных украшений в количестве более 497 гр. на общую сумму 129 миллионов 300 тысяч сум.