Жонажон Ўзбекистоним, мангу бўл омон!
Давлат божхона қўмитасида Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 28 йиллиги байрамига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Унда қўмита марказий аппарат шахсий таркиби, шунингдек Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти божхона бошқармалари, Божхона институти, Миллий кинология маркази, “Тошкент-Аэро” ихтисослаштирилган божхона комплекси вакиллари, божхона фахрийлари ва оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок қилди.
Йиғилганларни байрам билан қутлар экан, Давлат божхона қўмитаси Раиси М.Азимов мамлакатимиз тарихида ўчмас саҳифа очган буюк истиқлол туфайли Ўзбекистон ўтган давр мобайнида жаҳон ҳамжамиятидан муносиб ўрин эгаллаб, миллий тикланишдан миллий юксалиш сари дадил илгарилаб бораётганини таъкидлади.
Дарҳақиқат, шу кунларда юртимиз бўйлаб барча гўшаларда энг улуғ, энг азиз айёмимиз – мамлакатимиз мустақиллигининг йигирма саккиз йиллиги “Жонажон Ўзбекистоним, мангу бўл омон!” шиори остида кенг нишонланмоқда.
Таъкидланганидек, давлат божхона хизмати органлари ташқи иқтисодий фаолият қатнашчиларига экспорт-импорт операцияларини амалга оширишда яқинда кўмакчи бўлиб келишмоқда. Бу жараёнда тезкорлик ва самарадорликни таъминлаш мақсадида божхона назорати ва расмийлаштируви жараёнларига янги инновацион технологиялари мунтазам жорий этилмоқда.
Жумладан, Давлат божхона қўмитаси ва АҚШ Энергетика вазирлиги ўртасида ядро ва бошқа радиоактив материалларнинг ноқонуний айланувини олдини олиш бўйича имзоланган Меморандум доирасида Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари учун 4 дона мобил радиация назорати қурилмалари ажратилди.
Ушбу қурилмалар чегара божхона постлари орқали ҳаракатланаётган жисмоний шахсилар ёки автотранспорт воситаларида ноқонуний радиактив моддаларни аниқлашда кенг қўлланилади. Шунингдек, мазкур қурилмаларга қўшимча равишда радиацион пейджер ва раидоактив моддаларни анализ қилувчи воситалар билан ҳам таъминланган. Улар ёрдамида радиактив моддаларни таркиби ва фон даражасини аниқлайди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасининг Миллий кинология маркази фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2018 йил 18 декабрдаги 1029-сон қарори билан мазкур марказни хизмат итларини ташиш учун мўлжалланган махсус автотранспорт воситалари билан таъминлаш назарда тутилган эди.
Ушбу қарор ижроси доирасида Миллий кинология маркази учун махсус жихозланган 5 дона “Дамас” автотранспорт воситаси харид қилинди. Ушбу транспорт воситаси бир пайтнинг ўзида 4 нафар кинологларни хизмат итлари билан биргаликда ташишга мўлжалланган. Хизмат итлари учун машинада махсус вольерлар ўрнатилган.
Байрам арафасида давлат божхона хизмати органлари ходимлари ушбу транспорт воситаларини тантанали равишда қабул қилиб олишди.
Божхона ходимларининг меҳнати давлатимиз томонидан ҳамиша муносиб тақдирланиб келинмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёенинг “Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг йигирма саккиз йиллиги муносабати билан ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларидан бир гуруҳини мукофотлаш тўғрисида” 2019 йил 28 августдаги Фармони билан бир гуруҳ божхона ходимлари ҳам давлатимизнинг юксак мукофотлари билан тақдирланишди.
Жумладан, Сурхондарё вилояти Давлат божхона бошқармаси “Болдир” темир йўл чегара божхона пости бошлиғи Чориев Муродали Бараталиевич “Содиқ хизматлари учун” медали билан, Давлат божхона қўмитаси Божхона тўловлари бошқармаси бошлиғи ўринбосари Файзуллаев Фаррух Шарофович “Шухрат” медали билан тақдирланди.
Шунингдек, қўмита буйруғига биноан тизимда узоқ йиллар ўрнак кўрсатиб хизмат қилган божхона фахрийлари, айни пайтда хизмат вазифаларига виждонан ёндошиб меҳнат қилаётган бир гуруҳ божхоначилар ҳам тақдирланишди.

«Вечно процветай, мой родной Узбекистан!»
30 августа 2019 года в Государственном таможенном комитете состоялось торжественное мероприятие, посвященное к 28-летию независимости Республики Узбекистан.
На мероприятии приняли участие личный состав Государственного таможенного комитета, представители управлений Государственного таможенного комитета по Республике Каракалпакстан, областям, городу Ташкенту, специализированного таможенного комплекса “Ташкент-Аэро”, ветераны, удостоенные государственными наградами почётные работники таможенной службы и представители средств массовой информации.
Приветствуя участников, председатель Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан М.Азимов отметил, что в период, когда наша страна вступила на новый этап национального развития и демократического обновления всех сфер и отраслей, значимость нашей независимости становится более бесценной.
Действительно, величайший и самый дорогой день во всех уголках нашей страны - двадцать восьмая годовщина независимости, широко отмечается под девизом «Вечно процветай, мой родной Узбекистан!»
В Постановлении Президента Республики Узбекистан Ш. М. Мирзиёева  от  8 июля текущего года «О подготовке и проведении празднования 28 летия государственной независимости Республики Узбекистан» упоминается  пройденный нами за этот период непростой и сложный путь.
Государственный суверенитет и независимость создала для нашей страны и народа поистине беспрецедентные возможности. Только на основе независимости мы смогли создать прочный фундамент свободной и благополучной жизни, нашего великого будущего.
Независимость, которая являлась многовековой мечтой нашего народа, сделала нашу страну равным членом международного сообщества и открыла совершенно новую страницу в истории нашей Родины.
Двадцать восемь лет -  если его измерять историческими критериями это очень короткий период времени. Если масштаб развития измеряется достигнутыми целями, то в период этапа обновления и роста мы можем стать свидетелями того,  что широкомасштабная работа осуществляется во всех сферах деятельности.
Двадцать восьмой  год нашей независимости стал поворотным  в деятельности государственных таможенных органов и входит в историю как период великих преобразований.
В рамках Меморандума, подписанного между Государственным таможенным комитетом и Министерством энергетики США о предотвращении незаконного оборота ядерных и других радиоактивных материалов, органам Государственной таможенной службы Республики Узбекистан выделили 4 мобильных устройства радиационного контроля.
В рамках исполнения Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №1029 от 18 декабря 2018 года "О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Национального кинологического центра Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан" для Национального кинологического центра были приобретены пять автомобилей марки “Damas”.  Эти автомобили предназначены для одновременной перевозки сразу 4 кинологов вместе со служебными собаками. В автомобилях имеются  специальные вольеры предназначенные для перевозки служебных собак.
Труд таможенников всегда достойно награждается нашим государством.  Указом Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 28 августа 2019 года “О награждении в связи с 28-летием государственной независимости Республики Узбекистан группы военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов” несколько сотрудников таможенной службы также были награждены государственными наградами за заслуги в повышении боевой готовности Вооруженных Сил страны, проявленное мужество, отвагу и самоотверженность при выполнении служебного долга по защите национальных интересов и обеспечению мира, стабильности и общественного порядка.
В частности, медалью «Содиқ хизматлари учун» награжден начальник железнодорожного приграничного таможенного поста «Болдир» управления Государственного таможенного комитета по Сурхандарьинской области - Чориев Муродали Бараталиевич;
медалью «Шуҳрат» награжден заместитель начальника Управления таможенных платежей Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан - Файзуллаев Фаррух Шарофович.
А также, на основании приказа комитета, были награждены служившие на протяжении многих лет и показавшие пример ветераны труда и добросовестно выполняющие свой долг несколько групп таможенников. Ряд сотрудников получили очередные звания.