Хусусан, Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси томонидан Чилонзор туманида тезкор тадбир ўтказилди.
Тадбир давомида хорижий фуқаро С.Н. томонидан Тошкент вилояти божхона бошқармасининг “Ойбек” чегара божхона пости орқали қайтариб олиб чиқиш мажбурияти билан мамлакатимизга олиб кирилган “Ауди” русумли автомашинани фуқаро С.А. ўз эҳтиёжлари юзасидан ноқонуний тарзда бошқа давлат рақами белгисини тақиб олиб ҳайдаб юргани маълум бўлди.
Қонунбузар фуқаро мажбуриятнома талабларига зид равишда 105 кун автомашинани мамлакат ҳудудида ноқонуний тарзда бошқарганлиги ва натижада 27 миллион сўм миқдорда божхона тўловларини тўламаганлиги аниқланди.

Праздник длиною в 105 дней закончился весьма неожиданно
В частности, сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета  в Чиланзарском районе нашей столицы было проведено оперативное мероприятие.
В ходе мероприятия был выявлен факт незаконного владения и использования, гражданином С.А. автомобиля марки "Ауди", ввезённого иностранным гражданином С.Н. в страну через таможенный пост "Ойбек", с обязательством обратного вывоза. Автомобиль использовался для собственных нужд, при этом имея поддельные номера государственной регистрации.
Было установлено, что гражданин незаконно управлял автомобилем на территории страны в нарушение своих обязательств в течении 105 дней и в результате не уплатил таможенные пошлины в размере 27 млн. сум.