Божхоначилар наркотик моддаларни яширинча олиб ўтишнинг навбатдаги “усул”ини фош этишди
Республикамиз божхоначилан томонидан наркотик моддаларининг ноқонуний айланмасига қарши тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан Термиз шаҳрида ўтказилган тезкор тадбир давомида фуқаро Н.А. белгиланган тартибда холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада, ушбу шахснинг ёнидан гугурт қутиларига яширилган 18,7 грамм марихуана гиёҳвандлик моддаси борлиги аниқланди.
Ушбу вилоятдаги “Айритом” чегара божхона постида эса республикамизга кириб келган хорижий фуқаро бошқарувидаги автомашина белгиланган тартибда кўздан кечирилди.
Қарангки, бу гал қонунбузарлар наркотик моддани яширинча олиб киришнинг янги усулига қўл уришибди. Яъни, автомобиль олд ўриндиғи ғилофининг пастки, кўз илғамас қисмига “гашиш” гиёҳвандлик воситасини ёпиштириб қўйишади. Сиртдан қаралганда эса бу шунчаки ғилофдаги доғдек таассурот қолдиради.
Мазкур постда аниқланган яна бир ҳолатда эса қўшни давлат фуқароси ўзининг ҳамёнида гашиш гиёҳвандлик воситасини бамайлихотир олиб ўтишга уринган вақтида тўхтатиб қолинди.
Шунингдек, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан ўтказилан тезкор тадбирда, Тошкент туманида истиқомат қилувчи  фуқаро Н.З.нинг хонадони белгиланган тартибда  ва холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада, ушбу хонадон ётоқхонасида 7 дона гугурт қутиси ва 1 дона сигарет қутисига жойланган 28,7 грамм марихуана гиёҳвандлик моддаси ҳамда 1 дона ов қуроли патрони борлиги ноқонуний равишда сақланаётганлиги маълум бўлди.

Таможенники обнаружили замаскированный под обычное пятно гашиш
Борьба с незаконным перемещением наркотических средств всегда остро стоит перед таможней. В связи с этим, органами государственной таможенной службы осуществляются меры по борьбе с сокрытым от таможенного контроля незаконным оборотом наркотических веществ на территории Республики Узбекистан.
В частности, в ходе очередного оперативного мероприятия проведеного в городе Термезе сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по Сурхандарьинской области в установленном порядке был досмотрен гражданин Н.А.
В результате проверок при гражданине были обнаружены несколько спичечных коробков с 18,7 граммами марихуаны.
В этой же области, на приграничном таможенном посту “Айритом”, в отношении въехавшего на территорию поста автомобиля за рулем которого находился иностранный гражданин в установленном порядке была проведена таможенная проверка.
В результате тщательных проверок, в автомобиле, а точнее на чехле переднего сиденья автомобиля было обнаружено наркотическое вещество гашиш. Гражданин пытался ввезти наркотик заранее приклеив его на нижнюю часть чехла, замаскировав его под обычное пятно.
А также, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по городу Ташкенту в ходе оперативного мероприятия, проведенного в Ташкентском районе города на основе полученной оперативной информации, было проведено в установленном порядке и при участии понятых обследование дома одного из жителей.
В результате проверок в одной из комнат дома были обнаружены 7 спичечных коробков и 1 пачка от сигарет с 28,7 граммами марихуаны в общей сложности, а также незаконно хранящийся патрон от охотничьего ружья.