Божхоначилар 1 млрд. 100 млн. сўмлик смартфонларнинг ноқонуний олиб кирилишини фош қилишди
Наманган вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими томонидан Давлат хавфсизлик хизмати билан хамкорликда ўтказилган тезкор тадбир натижасида қиймати 1 млрд. 100 млн. сўмлик смартфонларнинг ноқонуний олиб кирилиши фош қилинди.
Наманган шаҳрида фуқаро А.А.нинг хонадони белгиланган тартибда ва холислар иштирокида кўздан кечирилганида, ҳовлидаги “Кобалт” ва “Нексия 3” русумли автомашиналар салони ва юкхонасида хорижда ишлаб чиқарилган ва хеч қандай хужжатлари бўлмаган қўл телефонлари борлиги аниқланди.
"RED MI” ва “HUAWEI” бренди остидаги мазкур смартфонлар жами 867 дона бўлиб, дастлабки ҳисоб-китобларга кўра уларнинг умумий қиймати 1 млрд. 100 млн. 102 минг сўмни ташкил қилар экан.

Пресечен незаконный ввоз смартфонов на 1 миллиард 100 миллионов сум
В результате оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Наманганского областного таможенного Управления совместно со Службой государственной безопасности был выявлен и вовремя пресечен незаконный ввоз сотовых телефонов (смартфонов) на сумму 1 миллиард 100 миллионов сум.
На основании полученной оперативной информации был проверен в установленном порядке жилой дом, принадлежавший жителю города Намангана гражданину А.А. В результате проверок в салоне и багажном отделении припаркованных во дворе дома автомобилей «Chevrolet Cobalt» и «Nexia 3» были обнаружены сотовые телефоны зарубежного производства без каких-либо соответствующих документов.
По предварительным подсчетам сумма обнаруженных 867 единиц сотовых телефонов марок «RED MI» и «HUAWEI» составила 1 миллиард 100 миллионов 102 тысячи сум.