“Яллама” чегара-божхона пости орқали юк автотранспортларидан тамагирлик қилиб келган жиноий гуруҳ фош қилинди
3650
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2019 йил 27 майдаги ПФ-5729-сон Фармони ижроси доирасида Давлат божхона қўмитаси томонидан тизимда коррупцияга қарши самарали ва муросасиз кураш олиб борилмоқда.
Жорий йилнинг 5 август куни Давлат божхона қўмитаси Давлат хавфсизлик хизмати билан ҳамкорликда Тошкент вилояти божхона бошқармаси “Яллама” чегара-божхона постига туташ ҳудудда ўтказилган тезкор тадбир давомида жисмоний шахслар ва божхона ходимларидан иборат жиноий гуруҳ фаолияти фош қилинди.
Жиноий гуруҳ аъзолари юк автотранспорт воситаларини мазкур пост орқали навбатсиз ва тезлаштирган ҳолда ўтказишни ваъда қилиб, автотранспорт воситалари ҳайдовчилари ва тадбиркорлардан тамагирлик йўли билан пора олиб келишган.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан 2019 йил 5 август куни Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов-тезкор ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Давлат божхона қўмитаси республикамиз чегара-божхона постлари орқали ҳаракатланаётган юк автотранспорт воситалари ҳайдовчилари ва ташувчиларни пост орқали навбатсиз ва тезкорлик билан ўтказишни ваъда қилувчи фирибгарларнинг алдовларига ишонмасликларини сўраб қолади.

На приграничном таможенном посту “Яллама” раскрыта деятельность преступной группы
5 августа текущего года в ходе проведенного Государственным таможенным комитетом и Службой государственной безопасности совместного оперативного мероприятия на приграничном таможенном посту “Яллама” УГТК по Ташкентской области была раскрыта деятельность преступной группы, состоящей из физических лиц и сотрудников таможни.
Стало известно, что члены преступной группы вымогали деньги у предпринимателей и водителей автотранспортных средств, взамен на беспрепятственный и ускоренный пропуск через таможенный пост.
5 августа 2019 года по выявленному факту возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан и начаты оперативно-следственные действия.
Государственный таможенный комитет призывает водителей грузовых автомобилей и перевозчиков, перемещающихся через пригранично-таможенные посты нашей республики быть бдительными и не попасться на уловки мошенников обещающих быстрый пропуск через таможенные границы без проверок и очередей!