Хонадон қуёнхонасига нима яширилган эди?
Божхона ходимлари томонидан гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши кескин кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ходимлари томонидан  гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши тезкор тадбир ўтказилди.
Тезкор тадбир давомида фуқаро Х.Н.нинг Зангиота туманидаги хонадони белгиланган тартибда холислар иштирокида текширилди. Натижада, фуқаро хонадонидан 1 туп наша ўсимлиги парваришланаётганлиги ва ҳовлидаги қуёнхонада эса 44,23 грамм марихуана гиёҳвандлик воситаси яшириб қўйилганлиги аниқланиб, холислар иштирокида ашёвий далил сифатида олинди.
Шунингдек,  Жиззах вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши кураш бўлими ходимлари Дўстлик туманида ўтказилган тадбир давомида тумандаги фермер хўжаликларидан бирининг дала майдони ҳудудидаги ариқ ёқасида ёввойи ҳолда ўсаётган бўйи 1-1,5 метрли яшил рангли, ўзига хос ўткир ҳидли  355 туп “каннабис” гиёҳвандлик ўсимлиги ўсаётганлиги  аниқланди.
Воқеа жойида мазкур ўсимликлардан 2 тупи холислар иштирокида ашёвий далил сифатида олиниб, қолган 353 тупи эса белгиланган тартибда йўқ қилинди.

Уничтожены более 350 кустов дикорастущего каннабиса
Одним из приоритетных направлений деятельности таможни является выявление, предупреждение и пресечение преступлений в сфере незаконного оборота и выращивания наркотиков.
В связи с этим, сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета регулярно проводятся оперативные мероприятия в этой сфере.
В ходе мероприятия, в результате проведенного при участии понятых осмотра жилого дома, принадлежавшего одному из жителей Зангиатинского района, был обнаружен незаконно выращиваемый куст наркотического растения «каннабис», а также в крольчатнике, находившемся во дворе дома была обнаружена спрятанная марихуана в количестве 44,23 гр.
Также, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Джизакского областного таможенного Управления в ходе оперативного мероприятия, проведенного на территории Дустликского района области, в результате проведенного при участии понятых осмотра земельного участка, принадлежавшего одному из фермерских хозяйств, были обнаружены дикорастущие кусты наркотического растения «каннабис» в количестве 355 кустов, высотой 1-1,5 метров.
2 куста из обнаруженных растений были изъяты в качестве вещественного доказательства, а остальные 353 куста в установленном порядке были уничтожены.