“Чегара билмас дўстлик” фестивали доирасида Панжикентлик меҳмонлар ташриф буюришди
“Жартепа” чегара божхона пости орқали Ургут туманига Тожикистон Республикасининг Панжикент туманидан туман раҳбари бошчилигида зиёлилар, тадбиркорлар, фермерлар ва санъаткорлар Чегара билмас дўстлик” деб номланган фестивали доирасида ташриф буюришди.
“Жартепа” чегара божхона постидан ҳар куни икки мингдан ортиқ одам ва 150 га яқин транспорт воситалари ҳаракатланади. Чегарадан ўтган фуқароларга тезкор ва сифатли хизмат кўрсатиш учун божхона пости замонавий рентген аппарати, видеокузатув камералари ва техник назорат воситалари билан жиҳозланган. Шу боис меҳмонларнинг бу ерда яратилган шарт-шароитлар тўғрисидаги фикрларини билиш учун уларни суҳбатга тортдик.
Луқмон Қурбонов,
Панжикент вилоят “Зарафшон” газетаси муҳаррири:
– Аждодларимизнинг эзгу анъаналарини давом эттириб, биз халқларимизнинг дўстлигини мустаҳкамлашимиз ва асраб-авайлашимиз керак. Чегаралар очилганидан бери биз ва ҳамкасбларимиз Самарқандга бир неча бор ташриф буюрдик. Маҳаллий газеталар фаолияти билан танишдик ва ўз тажрибамиз билан ўртоқлашдик. Албатта, маданий ва гуманитар алоқалар халқларимизни яқинлаштиради. Самарқандда “Овози Самарқанд” газетаси тожик тилида чоп этилади. Самарқанд давлат университетида эса тожик филология факультети ҳамда тожик тилида дарс берадиган мактаблар мавжуд. Бизнинг халқларимиз Ўзбекистондаги Тожик миллий маданий маркази ва Тожикистондаги Ўзбек миллий маданий марказини бирлаштиради. Бу каби маданият кунлари, кўргазмалар ва конференциялардаги  ўзаро ташрифлар маданий алоқаларни ривожлантиришга муҳим ҳисса қўшмоқда. Бугунги ташриф мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг яна бир тимсоли бўлди.
Матлуба Абдуллаева, 42 ёшда:
– Ўзбек-тожик давлат чегараси очилганини билганимдан сўнг, мен тадбиркорлик билан шуғулланишга қарор қилдим. Ўтган йилнинг март ойида чегарани кесиб ўтиб, Ургут кийим-кечак бозорига йўл олдим. Аввалига бироз ҳайиқдим. Чунки мен ўзбек тилини ва товарларни ташиш қоидаларини билмасдим. Орадан вақт ўтиб, менинг ишларим юришиб кетди. Самарқанддаги ҳар бир фуқаро ва чегарада турган божхона ходимлари тожик тилини билади. Бундан ташқари божхона постида товарларни олиб кириш ва олиб чиқиш нормалари акс эттирилган ахборот бурчакларидаги маълумотлар ҳам тожик тилида баён этилган. Бу эса тартиб-қоидаларни тезда билишимизга хизмат қилади. Чегараларимиз очилиши икки мамлакат ишбилармонлари учун қулай имкониятлар яратади.
Бунёд Сатторов, 50 ёш:
– Хотиним билан бирга узоқ вақт кўрмаган қариндошларимни кўргани келдим. Панжикент билан қариндошларим яшайдиган қишлоқ орасидаги масофа 25-30 километрни ташкил қилади. Бироқ, пост ёпилганлиги сабабли, бу вақт давомида Бекобод пости орқали 400 километрдан ошиқ масофани босиб ўтиш керак эди. Шу сабабли, йиллар давомида ака-ука ва опа-сингилларим билан қариндошларни кўролмасдим. Буларнинг бари ортда қолди. Энди эса бир неча дақиқали масофани босиб ўтиб, Самарқандга кириб келаяпман. Божхона назоратидан ўтиш ҳам кўп вақтни талаб қилмайди. Бугун атиги 10 дақиқа ичида божхона назоратидан ўтдик. Бу йўловчилар учун жуда қулай. Чегаранинг очилиши ўзбек ва тожик халқини янада жипслаштиради.
Мавлюда Абдураҳмонова, 67 ёшда:
– Самарқанд доимо ўз зиёратгоҳлари билан машҳур бўлиб келган. Бу диёрда афсоналар мавжуд. Доим Хўжа Дониёр мақбарасини зиёрат қилишни хоҳлардим. У яҳудийлар, мусулмонлар ва насронийлар томонидан ҳурматга сазовор маскан.
Илк бор Самарқандга келганимда ёш қизча эдим. Онам қўлимдан етаклаб Хўжа Дониёр мақбарасини зиёрат қилдирган эди. Болалик хотираларим менга жуда қадрли. Самарқанд билан энг илиқ хотираларим бор. Бу ерда жуда меҳрибон ва меҳмондўст одамлар бор. Мен бу шаҳарга невараларим билан тарихий жойларни зиёрат қилиш учун кўпроқ келишни режалаштирмоқдаман.
Отабек Шарипов, 31 ёшда:
– Мен шартномалар тузиш ва бизнесимни ривожлантириш учун Самарқандга келдим. Тожикистонда кичкина тўқимачилик дўконим бор. Ўзбекистондаги йирик корхоналар фаолияти билан танишиб ва тажриба орттириш учун Тошкентга бордим. Тошкентда менинг ишлаб чиқаришим ва экспортни йўлга қўйишнинг нозик жиҳатлари ҳақида айтиб берадиган дўстларим бор. Тажриба алмашиб, жуда кўп нарсаларни билиб олдим, ҳамкасбларим қандай ишлашини кўрдим. Энди тез орада мен ишлаб чиқарадиган маҳсулотимнинг сифатига эътибор қаратаман. Бундан ташқари, бугунги кунда икки мамлакат ишбилармонлари учун янги имкониятлар, бож имтиёзлари ва преференциялар мавжуд бўлиб, бу менинг режаларимни амалга ошишига ёрдам беради.
Суҳбатдан сўнг Тожикистонлик меҳмонлар Ургут истироҳат боғида ташкил этилган туман тадбиркорлари ишлаб чиқарган маҳсулотлар ва миллий ҳунармандчилик маҳсулотлари кўргазмаси билан танишишди. Икки қўшни туман тадбиркорлари ўзаро ҳамкорлик бўйича келишувларга эришди.
Шундан сўнг боғдаги амфитеатрда Ургут ва Панжикент туманлари санъаткорлари томонидан концерт дастури намойиш этилди.

Ежедневно более двух тысяч человек и около 150 автотранспортных средств пересекают приграничный таможенный пост "Жартепа". Для быстрого и качественного обслуживания граждан, пересекающих границу, таможенный пост оснащен современным рентгеновским аппаратом, камерами видеонаблюдения, средствами технического контроля. Мы провели опрос гостей из соседнего Таджикистана, пересекающих границу, чтобы узнать их мнение о созданных здесь условиях.
Матлюба Абдуллаева, 42 года.
- Узнав об открытии узбекско-таджикской государственной границы, решила возобновить бизнес и уже в марте прошлого года пересекла границу и направилась в Ургутский вещевой рынок. Мы много слышали об этом, но не было возможности приехать за товаром, так как требовалась виза, а это, как известно связано с кучей разрешительных документов.  Поначалу было страшновато, ведь я не знаю узбекского языка и не вкурсе о нормах перевоза товаров, но уже на границе все мои опасения развеялись. Практически каждый житель и сотрудник таможенного поста знает таджикский язык. Была приятно удивлена, увидев на самом посту размещенную информацию о нормах провоза товаров, материальных ценностей и валюты.
Думаю, что работа таможенного поста создает благоприятные возможности для предпринимателей двух стран.
Бунед Сатаров, 50 лет.
- Я вместе с женой  приехал к родственникам, которых не видел уже давно. Расстояние между родным Панджикентом и селом, где живут мои родственники составляет 25-30 километров. Однако из-за того, что пост был закрыт, все это время приходилось ездить через Бекабадский пост, преодолевая более 400 километров. По этой причине я годами не виделся с родственниками, братьями и сестрами. Сейчас преодолеваю расстояние за считанные минуты. Прохождение паспортного и таможенного контроля также не занимает много времени. Вот сегодня например на это ушло буквально 15 минут.  Очень рад, что с открытием границы мы стали чаще видится с родственниками, приглашать их в гости и быть ближе к соседнему узбекскому народу.
Мавлюда Абдурахманова 67 лет.
- Самарканд всегда славился своими святынями о которых люди слагают легенды. Всегда хотела посетить мавзолей Ходжа Дониёра. Его чтят иудеи, мусульмане и христиане, потому как он является одним из четырёх великих израильских пророков в иудаизме и пророком исламской традиции, а книга, написанная им, вошла в Ветхий Завет христианской Библии.
Прибыв в Самарканд я первым делом посетила мавзолей Ходжа Дониёра, в котором я была еще будучи девочкой. Вспоминается, как мы с мамой привязали платочек с желанием и оно исполнилось. Воспоминания детства очень дороги мне. Они напоминают мне о матери, которой, к сожалению, уже нет рядом.
С Самаркандом у меня связаны самые теплые воспоминания. Здесь очень добрые люди и гостеприимный народ. Планирую чаще приезжать сюда с внуками для их знакомства с историческими достопримечательностями.
Отабек Шарипов, 31 год.
- Я приехал в Узбекистан, чтобы заключить договора и наладить бизнес. В Таджикистане у меня есть свой небольшой трикотажный цех. Прибыв в Узбекистан, я направился в столицу, чтобы ознакомится с деятельностью крупных предприятий и перенять опыт. Благо у меня в Ташкенте есть друзья, которые рассказали о тонкостях производства и налаживания экспорта продукции. Обменявшись опытом, я узнал много нового, увидел как работают коллеги. Думаю, что очень скоро я смогу модернизировать свое производство, улучшить качество продукции, усовершенствовать дизайн и выйти на новый уровень. Тем более, что сегодня для предпринимателей двух стран появились новые возможности, таможенные льготы и преференции, которые помогут мне для воплощения задуманного.