Умумий қиймати 132 миллион сўмдан зиёд дори воситалари тўхтатиб қолинди
Божхона чегаралари орқали дори воситалари ва тиббий буюмларини жисмоний шахслар томонидан олиб кириш ҳамда олиб чиқишнинг ўз тартиб ва меъёрлари мавжудлигига қарамасдан баъзи фуқаролар томонидан мўмай даромад орттириш мақсадида ҳуқуқбузарлик ҳолатлари содир этилмоқда.
Хусусан, Самарқанд халқаро аэропортига хориждан учиб келган фуқаро А.С. “яшил” йўлак орқали ҳаракатланар экан, унинг хатти-ҳаракатлари божхоначилар эътиборини тортди.
Натижада белгиланган тартибда текширувдан ўтказилган ушбу шахс юклари орасида божхона декларациясида кўрсатилмаган ва оғзаки сўровда маълум қилинмаган умумий қиймати 132 миллион сўмдан ортиқ бўлган инъекциялар учун эритмалар кўринишидаги 100 дона “Dysport 500U” номли дори воситалари борлиги аниқланган.
Ушбу ҳолат юзасидан тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилиб,  текширув ҳаркатлари олиб борилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2016 йил 8 июндаги “Дори воситалари ва тиббий буюмларни жисмоний шахслар томонидан шахсий фойдаланиш учун олиб кириш ҳамда олиб чиқиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги 191-сонли Қарорига мувофиқ жисмоний шахслар инъекциялар учун эритмаларни  10 ампуладан ёки 10 флакондан ортиқ бўлмаган миқдорда олиб кириш ёки олиб чиқишлари мумкинлиги белгилаб қўйилган.

Medicines of unknown quality for more than 132 million soums were seized
In spite of the fact that there are rules and norms for the importation and exportation of drugs and medical supplies through customs border, some offenses are being committed in order to gain profits.
Particularly, the behavior of citizen in Samarkand International Airport who was moving through the "green" corridor, drew the attention of customs officials.
As a result, it was found out that there were 100 "Dysport 500U" medicines in the form of molds for injections in the luggage of that person, which were not revealed in the customs declaration, for a total of over 132 million soums.
Relevant documents are drawn up and investigation is under way.
It should be noted that in accordance with Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated June 8, 2016 "On Approval of Regulations on the Procedure for import and export of Drugs and Medical devices by individuals for personal use" #191 individuals can import or export non-excess quantities of injections  of 10 ampoules or 10 vials.