Божхона тизимида коррупция кўринишларига муросасиз муносабат шаклланмоқда
Муҳтарам Президентимизнинг 2018 йил 12 апрелдаги «Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармонларида божхона органлари тизимида коррупция кўринишларига муросасиз муносабатни шакллантириш, халқнинг ишончини мустаҳкамлаш ва давлат божхона хизмати ходимларини ижтимоий ҳимоя қилиш ва моддий рағбатлантириш механизмларини такомиллаштириш бўйича аниқ вазифалар белгилаб берилган эди.
Шу сабабли божхона органларида коррупция ва тамагирликка қарши курашиш, турли салбий иллатларнинг олдини олиш масаласи ҳамиша устувор вазифалардан бири бўлиб келмоқда.
Хусусан, “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонунининг  30-моддасига мувофиқ, жорий йилнинг биринчи ярми давомида божхона органларида 3 та йўналишда (ташқи иқтисодий фаолият қатнашчилари, божхона чегараси орқали ҳаракатланаётган фуқаролар ҳамда божхона ходимлари ўртасида) жами 36 маротаба 1648 нафар респондентлар иштирокида аноним сўровномалар ўтказилди.
Сўровнома натижалари ДБҚ таркибий тузилмаларининг хизмат йиғилишларида танқидий муҳокама қилиниб, аниқланган муаммолар  жойида бартараф этиб келинмоқда.
Чунончи, ходимлар томонидан жиноят содир этилишининг олдини олиш, муҳитни соғломлаштириш мақсадида божхона органларида ротация қилиш, ахлоқ судларида масаласини кўриб чиқиш, профилактик суҳбатлар ўтказиш каби тадбирлар ўтказилмоқда.
Шунингдек, 2019 йилнинг ўтган даврида 345 маротаба тарбиявий-профилактик тадбирлар, ходимлар билан якка тартибда 398 марта, ходимларнинг оила аъзолари иштирокида 27 марта, турли тадбиркорлик субъектлари иштирокида 40 маротаба профилактик суҳбатлар ўтказилди.
Бундан ташқари, Давлат божхона қўмитаси томонидан “Қасамёдга хиёнат”, “Нафс ўпқонида”, “Коррупция ҳалокатга йўл” ва “Пора – юзни қилур қора” номли ҳужжатли видеофильмлар тайёрланиб, барча шахсий таркибга намойиш этилди.
Шунингдек, ушбу йўналишида тарғибот ишларини олиб бориш мақсадида антикоррупцион мазмундаги плакат, эслатма божхона бошқармаларининг маъмурий биноси ва божхона постларининг фуқаролар ҳамда тадбиркорлик субъектларига кўринарли бўлган қисмига жойлаштирилди. Тайёрланган видео-лавҳалар эса  чегара постлардаги мониторларда мунтазам кўрсатиб келинмоқда.
“Гуруч курмаксиз бўлмайди” деганларидек, айрим кимсалар халқ ризқи ҳисобланувчи божхона тўловларини тўлашдан бўйин товлаб, ўзларининг нопок ишларига божхона ходимларини ҳам шерик қилишга уринмоқдалар.
Масалан, ўтган 2018 йилда 4 та ҳолатда, божхона ходимларига пора таклиф қилган шахсларнинг қинғирликлари фош қилинди.
Шу билан бирга, ушбу иллатга қарши курашишда божхона органлари томонидан 50 тадан ортиқ ахборот тизимлари ишлаб чиқилди ва 14 та интерактив хизматлар йўлга қўйилди.
Бу эса ўз навбатида божхона расмийлаштируви ва назоратини инсон омилисиз автоматлаштирилган ахборот тизимлари орқали бошқариш орқали тадбиркорлик субъектларига  кўплаб енгилликлар яратмоқда.
Тизимда коррупцияга қарши кураш йўналишида амалга оширилаётган ишларнинг барчаси божхона тизимини назорат қилувчи орган сифатида эмас, аксинча тадбиркорнинг яқин ҳамкори сифатида янги имижда намоён бўлишга хизмат қилмоқда.

Государственная таможенная служба борется и будет бороться с коррупцией!
Борьба с коррупцией в последние годы является одним из приоритетов в работе Государственной таможенной службы.
В соответствии со статьей 30 Закона «О противодействии коррупции» в течении прошедшего периода 2019 года в таможенных органах проведено всего 36 анонимных опросов по 3 направлениям в которых приняли участие 1648 респондентов, в частности, участники внешнеэкономической деятельности, граждане, передвигающиеся через таможенные границы и таможенные сотрудники.
Итоги проведенных опросов были критически проанализированы на служебных совещаниях структурных подразделений ГТК и проводятся соответствующие меры по устранению выявленных недостатков и проблем на местах.
Кроме того, в целях предупреждения преступности, а также улучшения и оздоровления рабочей среды в таможенных органах на постоянной основе проводятся такие мероприятия, как ротации сотрудников, профилактические беседы, а также рассмотрения конкретных дел на исправительных судах.
В общей сложности разъяснительные работы были проведены на 345 встречах, семинарах, оперативных и общественных совещаниях. Из них:
- 40 встреч было организовано для субъектов предпринимательства;
- 27 встреч было организовано для членов семей сотрудников на которых были разъяснены виды и формы коррупции, а также ее причины и последствия;
- с 398 сотрудниками были проведены индивидуальные, профилактические и разъяснительные беседы.
Кроме того, были продемонстрированы и доведены до сведения всего личного состава несколько специально подготовленных именно в этом направлении Государственным таможенным комитетом документальных видеофильмов.
Также, в целях пропаганды знаний в этой области были разработаны специальные антикоррупционные плакаты и стенды с заметками, которые размещены на видных для граждан и субъектов предпринимательства местах административных зданий таможенных управлений и таможенных постов. Кроме этого, на пригранично-таможенных постах регулярно демонстрируются специально подготовленные тематические видеоматериалы.
В то же время, таможенными органами в целях борьбы с этим злом было разработано более 50 информационных систем и были запущены 14 интерактивных услуг.
Благодаря внедренным Государственным таможенным комитетом интерактивным услугам участники внешнеэкономической деятельности получили ряд упрощений в области таможенного оформления. В частности, появилась возможность в режиме реального времени через сеть Интернет заполнять и представлять в таможенные органы грузовые таможенные декларации без обращения к таможенным брокерам, что позволяет свести практически на нет непосредственное общение таможенника и участника ВЭД и обеспечить максимальный технологический контроль за действиями таможенника.
А также, в целях обеспечения немедленного рассмотрения обращений, жалоб, предложений и проблем предпринимателей и граждан, в центральном аппарате ГТК начал работать “Call центр” по короткому номеру 11-08.
Кроме того, в целях периодической обязательной оценки коррупционных рисков, возникающих при реализации возложенных задач и функций, возложенных на систему таможенными органами в ГТК и его региональных управлениях созданы комиссии по противодействию коррупции, которые комплексно изучают состояние дел в сфере противодействия коррупции на местах. По итогам оценки которых формируется перечень сфер деятельности и должностей государственных служащих, а также их функций (полномочий), наиболее подверженных коррупционным рискам, а также осуществляется ежеквартальный мониторинг исполнения ведомственных антикоррупционных программ и принимаются соответствующие меры по минимизации коррупционных рисков.
Вся работа, которая ведется на сегодняшний день в сфере противодействия коррупции в системе служит созданию нового имиджа государственной таможенной службы ни как контролирующего органа, а как близкого партнера для предпринимателей.
Таможня была и остается надежным помощником государства в обеспечении его экономической безопасности, является одним из основных доноров доходной части бюджета, крепким барьером против проникновения на территорию страны наркотических веществ, психотропных препаратов, оружия и других запрещенных материалов.
Государственная таможенная служба борется и будет бороться с коррупцией и другими проявлениями противоправной деятельности среди сотрудников таможенных органов.