Қадимий тангаларни яширинча олиб чиқишга уриниш фош этилди
Маълумки, Давлат божхона қўмитаси республикада қонун ҳужжатларига мувофиқ маданий бойликларнинг олиб чиқилиши ва олиб кирилиши тартиби устидан назоратни амалга оширади.
Яқинда Тошкент вилояти божхона бошқармаси “Ғишткўприк” чегара божхона пости ходимлари ноёб тарихий ва маданий бойликларнинг республикадан олиб чиқишга бўлган уринишни бартараф этишди.
Гап шундаки, мазкур божхона пости орқали қўшни давлатга йўл олган фуқаро К.Н.нинг қўл юки белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилганда, ушбу шахс йўловчи божхона декларациясида кўрсатилмаган ва оғзаки сўровида айтилмаган, оғирлиги 42 граммни ташкил этувчи, сариқ рангли металлдан ясалган, умумий қиймати 16,8 миллион сўмлик 1 дона 1900 йилда ва 1 дона 1901 йилда ишлаб чиқарилган “Б.М.Николай” ёзувли ҳамда 1 дона 1894 йилда ишлаб чиқарилган “United States of America twenty dollars” ёзувли қадимий тангаларни яшириб олиб чиқаётганида тўхтатиб қолинди.
Яна бир ҳолатда мазкур постнинг ўзида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идоралар вакиллари иштирокида ушбу постга кириб келган “Чимкент-Тошкент” йўналишидаги “HIGER BUS” русумли автобус кўрикдан ўтказилди. Натижада, автобус салонидаги орқа ўриндиқ тагида фуқаро М.Г. га тегишли сариқ рангли металлдан ясалган 2 дона занжир, 3 дона браслет, 1 дона кулон, 11 дона аёллар узуги ва 7 жуфт зираклар ҳамда фуқаро И.Н.га тегишли сариқ рангли металлдан ясалган 1 дона аёллар браслети,6 жуфт зирак, 6 дона узук заргарлик буюмлари яширилганлиги аниқланди.
Фуқаро И.Н.ва М.Г.лар йўловчи божхона декларациясида кўрсатилмаган ва оғзаки сўровда маълум қилинмаган умумий қиймати 45,9 миллион сўмлик жами оғирлиги 153 грамм сариқ металлдан ясалган заргарлик буюмларини яширган ҳолда олиб ўтаётганлиги аниқланди.
Шунингдек “С.Нажимов” чегара божхона постида ҳам қонунбузарлик ҳолати фош этилди. Қўшни давлатдан кириб келган фуқаро Ж.Т. холислар иштирокида шахсий кўрикдан ўтказилганда, унинг кийимлари орасидан целлофан пакетга ўраб беркитилган қиймати 33 миллион сўмлик, 110,15 грамм сариқ металлдан ясалган, 22 дона заргарлик буюмлари яширилганлиги фош қилинди.

Пресечена попытка тайного вывоза старинных монет
Общеизвестно, что Государственный таможенный комитет в соответствии с законодательством осуществляет контроль за порядком вывоза и ввоза культурных ценностей.
На днях, сотрудниками приграничного таможенного поста “Гишткуприк” УГТК по Ташкентской области, пресечен незаконный вывоз из Республики Узбекистан уникальных исторических и культурных ценностей.
В ходе проведения в установленном порядке таможенного контроля в отношении гражданина К.Н. направляющегося в соседнее государство были обнаружены спрятанные, не указанные в таможенной декларации и не заявленные при устном опросе таможенникам несколько древних монет чеканенных из металла желтого цвета, общий вес которых составил 42 гр, на общую сумму 16 миллионов 800 тысяч сум. В частности, 2 монеты, выпущенные в 1900 и 1901 годах с надписью “Б.М.Николай”, а также 1 монета выпущенная в 1984 году с надписью “United States of America twenty dollars”.
На этом же таможенном посту, в ходе проведенного совместного оперативного мероприятия с представителями других правоохранительных органов, было выявлено еще одно правонарушение. В результате проведенного таможенного досмотра автобуса марки “HIGER BUS”, прибывшего на территорию таможенного поста по маршруту «Чимкент-Ташкент»,  были обнаружены спрятанные под задними сиденьями ювелирные украшения изготовленные из желтого цвета металла такие, как 2 единицы цепочек, 3 единицы браслета, одна единица подвески, 11 единиц женских колец и 7 пар серег принадлежавшие гражданке М.Г., а также, принадлежавшие гражданке И.Н. 1 единица женского браслета, 6 пар серег и 6 единиц колец также изготовленных из желтого цвета металла.
Общий вес сокрытых от таможенного контроля обнаруженных ювелирных украшений составил 153 гр. на сумму 45 миллионов 900 тысяч сум.
Также, и на приграничном таможенном посту «С.Наджимов» было выявлено похожее таможенное правонарушение. В ходе проведения в установленном порядке личного таможенного досмотра при участии понятых в одеждах прибывшей с соседнего государства гражданки Ж.Т. были обнаружены сокрытые от таможенного контроля, завернутые в полиэтиленовый пакет 22 единицы ювелирных украшений, изготовленных из желтого цвета металла в количестве более 110 гр., на сумму 33 миллиона сум.