Божхоначилар 10 минг қутига яқин тамаки маҳсулотларининг ноқонуний айланмасига чек қўйишди
Тамаки маҳсулотларининг ноқонуний айланмасига чек қўйиш, акциз маркасиз ёхуд бошқа давлатларнинг акциз ёрлиғига эга бўлган тамаки маҳсулотларининг олиб кирилишини олдини олиш божхона органлари зиммасига юкланган муҳим вазифалардан бири ҳисобланади.
Тошкент вилояти божхона бошқармаси ходимлари томонидан тамаки маҳсулотларининг божхона чегаралари орқали ноқонуний олиб ўтилишига ва ички ҳудудда ноқонуний айланмасига қарши кескин чоралар кўрилмоқда. Шунга қарамай бундай ҳолатлар ҳали ҳамон учраб турибди.
Ана шундай ҳолатлардан бирига Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида чек қўйишди.
Тезкор тадбир давомида Бекобод шаҳрида Қ.Д., С.О. лар қўшни давлат билан чегарадош ҳудудидан 118 миллион сўмлик  9500 қути  тамаки маҳсулотларини ноқонуний тарзда  олиб кираётганларида тўхтатиб қолинди.
Шунингдек, “Ойбек” чегара божхона пости ходимлари томонидан қўшни давлатдан пиёда ҳолда кириб келган фуқаро Ф.З. нинг қўл юклари белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилди. Натижада, ушбу шахснинг юклари орасидан йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрасатилмаган ва оғзаки сўровда тақдим қилинмаган, қиймати 1,5 миллион сўмлик 130 дона қути тамаки маҳсулотларини олиб кириш вақтида тўхтатиб қолинди.
Яна бир ҳолатда “Бекобод” темир йўл чегара божхона пости ходимлари томонидан аниқланди. Қўшни давлатдан “Бекобод” темир йўл бекати орқали транзит йўловчи поездида кириб келган фуқаро Қ.М. оғзаки сўровдан сўнг қўл юклари холислар иштирокида божхона кўригидан ўтказилди. Натижада унинг юклари орасидан божхоначиларга маълум қилинмаган 1,3 миллион сўмлик 130 қути тамаки маҳсулотлари борлиги фош этилди.

Незаконный оборот около 10 000 пачек табачных изделий пресекли таможенники
Одной из важнейших задач возложенных на таможенные органы является пресечение попыток незаконного оборота табачных изделий, а также ввоза на территорию Республики Узбекистан табачных изделий без наличия на них акцизных марок Республики Узбекистан или с наклеенными акцизными марками других стран.
Сотрудниками Таможенного Управления по Ташкентской области на постоянной основе предпринимаются меры по пресечению фактов незаконного перемещения табачных изделий через таможенные границы и незаконному обороту этими товарами на таможенной территории Республики Узбекистан.
Подобное правонарушение было на днях пресечено в ходе проведенного сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по Ташкентской области и представителями других правоохранительных органов совместного оперативного мероприятия.
В ходе оперативного мероприятия в городе Бекабаде были задержаны граждане К.Д. и С.О. при совершении незаконного ввоза с приграничной с соседним государством территории 9 тысяч 500 пачек табачных изделий на сумму 118 миллионов сум.
А также, на приграничном таможенном посту «Айбек» в результате проведенного в установленном порядке таможенного досмотра ручной клади и багажа, прибывшего на территорию таможенного поста с соседнего государства гражданина Ф.З. были обнаружены не указанные в пассажирской таможенной декларации и не заявленные при устном опросе таможенникам 130 пачек табачных изделий на сумму 1,5 миллиона сум.
Похожее правонарушение было выявлено и на железнодорожном приграничном таможенном посту “Бекабад”. В результате проведенного вслед за устным опросом таможенного досмотра при участии понятых, в ручной клади гражданина К.М. прибывшего из соседнего государства на транзитном пассажирском поезде через железнодорожную станцию «Бекабад» были обнаружены 130 пачек табачных изделий на сумму 1,3 миллиона сум.