Яширинча олиб келинаётган 3,8 миллиард сўмлик матолар фош этилди
Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунбузилиши ҳолатларига қарши курашиш бошқармаси томонидан божхона тўловларини тўлашдан бўйин товлаган ҳолда юртимизга ноқонуний йўллар билан товар-моддий бойликларни олиб киришга уриниш ҳолатларига чек қўйилди.
Хусусан, божхоначилар томонидан Фарғона вилояти “Қўқон” ташқи иқтисодий фаолият божхона постига хориждан мамлакатимиздаги масъулияти чекланган жамиятлардан бирининг номига келтирилган контейнерлар белгиланган тартибда божхона назоратидан ўтказилди. Натижада юк контейнерларида ҳужжатларда кўрсатилганидан ортиқча ва бошқа ном билан кўрсатилган умумий қиймати 3 миллиард 59 миллион сўмлик 305 913 метр мато борлиги аниқланди.
Уддабуронлар матоларнинг ташқи иқтисодий фаолият товар номенклатура  кодларини нотўғри кўрсатиб, божхона тўловларини четлаб ўтишга уринишган.
Шунингдек, яна бир ҳолатда Янгийўл ташқи иқтисодий фаолият  божхона постида хориждан пойтахтимиздаги масъулияти чекланган жамиятлардан бирининг номига келтирилган юк контейнерлари текширилди. Текширув натижасида контейнерларда ҳужжатларда кўрсатилганидан ортиқча 771,2 миллион сўмлик матолар борлиги аниқланди.

Пресечены несколько попыток уклонения от уплаты таможенных платежей в размере 3,8 миллиарда сум
Сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета вовремя пресекаются факты по незаконному ввозу товарно-материальных ценностей через таможенные границы на территорию нашего государства.
В частности, сотрудниками таможенного поста ВЭД «Каканд» УГТК по Ферганской области, в ходе проведения таможенного контроля грузов, прибывших из-за рубежа в специализированных железнодорожных контейнерах на имя одного из обществ с ограниченной ответственностью (ООО) было выявлено таможенное правонарушение.
В ходе таможенного досмотра выяснилось, что в контейнерах находится на 305 тысяч 913 метров больше ткани чем было указано в товаросопроводительных документах и грузовой таможенной декларации. Сумма обнаруженных лишних товаров, которые в таможенной декларации были указаны под другим названием составила 3 миллиарда 59 миллионов сум.
Код ТН ВЭД (Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности) ткани был изменен в целях уклонения от уплаты таможенных платежей.
Подобное правонарушение было пресечено и на таможенном посту ВЭД «Янгиюль».  В ходе проведения таможенного контроля грузов, прибывших из-за рубежа в железнодорожных контейнерах на имя одного из обществ с ограниченной ответственностью (ООО) осуществляющего свою деятельность на территории нашей столицы, были обнаружены ткани на 771 миллионов 200 тысяч сум больше чем было указано в товаросопроводительных документах и грузовой таможенной декларации.