Жўнатмадаги оёқ кийим ичига нима яширилган эди?
Умумжаҳон почта Конвенцияси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида 2011 йил 18 апрелда 2219-сон билан рўйхатга олинган “Почта алоқаси хизматларини кўрсатиш” Қоидаларига асосан Ўзбекистон Республикасининг пул белгилари ва хорижий валютани почта жўнатмалари орқали юборилиши тақиқланган.
Халқаро почта иттифоқи аъзоси сифатида Ўзбекистон Республикасида ҳам Умумжаҳон почта Конвенциясига мувофиқ, жўнатилаётган почта жўнатмалари бўйича божхона декларациялари тўлдирилиши лозим ҳамда мазкур декларацияда юборилаётган барча товарларнинг номлари қайд қилиниши белгилаб қўйилган.
Аммо шунга қарамай, мазкур тартибларга зид равишда хорижий валюта ва  заргарлик буюмларини почта жўнатмалари орқали ноқонуний олиб киришга бўлган уринишлар ҳамон аниқланмоқда.
Яқинда Тошкент шаҳар божхона бошқармаси “Бош почтамт” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости ходимлари томонидан шу турдаги қонунбузарлик ҳолати фош этилди.
Жумладан, фуқаро С.С. номига хориждан юборилган почта жўнатмаси амалдаги тартибларга мувофиқ  кўздан кечирилганда, жўнатмадаги оёқ кийим ичига божхона декларациясида кўрсатилмаган  205 минг Россия рубли ҳамда тўрт дона сариқ ва оқ металладан ясалган заргарлик буюмлари яширилганлиги аниқланди.

Что было спрятано внутри присланной по почтовому отправлению обуви?
Как известно, на международные почтовые отправления (мелкие пакеты, посылки обыкновенные и (или) с объявленной ценностью) со стороны отправителя заполняется таможенная декларация, количество которой определяется каждой страной отдельно, с перечислением в ней всех отправляемых предметов с указанием их количества и стоимости. В таможенной декларации должны быть разборчиво указаны сведения о наименовании (описание), весе, количестве и заявленной стоимости каждого товара.
Согласно Правилам «Оказания услуг почтовой связи» зарегистрированным Министерством юстиции Республики Узбекистан и Всемирной почтовой конвенцией 18 апреля 2011 года регистрационным номером № 2219, во внутренних и международных почтовых, курьерских отправлениях денежные знаки Республики Узбекистан и иностранная валюта запрещены к пересылке.
Тем не менее, все же встречаются факты нарушения установленных ограничений и правил.
В результате проведенного в установленном порядке таможенного контроля в отношении международного почтового отправления, полученного из за-рубежа на имя гражданина С.С. сотрудниками таможенного поста ВЭД «Бош почтамт» таможенного управления по городу Ташкенту было пресечено подобное правонарушение.
В частности, внутри присланной по почтовому отправлению обуви были обнаружены спрятанные и не указанные в таможенной декларации 205 тысяч Российский рублей и 4 единицы ювелирных украшений, изготовленных из желтого и белого цвета металлов.