Шундан сўнг ушбу йўловчига тегишли бўлган юклари белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилганида, унинг йўл сумкаси ичидаги кийимлар орасига божхона назоратидан яшириб жойлаштирилган қиймати 98 млн. сўмлик 200 дона “Model Cu 375” ёзувли тиббий восита ҳамда 700 дона конвалютада “MI-KIT Mifepristone 200 mg” ёзувли дори воситалари борлиги ва қайта сотиш мақсадида олиб келаётганлиги аниқланган. Лекин, ушбу дори воситаларини на йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатган, на божхона ходимининг оғзаки сўровида маълум қилган.
Олиб борилган текширув давомида ушбу шахс муқаддам яъни 2019 йил апрель ойида ҳам “Тошкент” халқаро аэропортида “Дели-Тошкент” йўналишидаги рейс орқали қиймати 74,2 млн. сўмлик “MI-KIT Mifepristone 200 mg” ёзувли дориларни совун қутилари ичига яшириб олиб ўтмоқчи бўлганида божхона ходимлари томонидан ушланганлиги маълум бўлди. Натижада ушбу шахс суд томонидан маъмурий жавобгарликка тортилиб, унга нисбатан 1 млн. сўм жарима жазоси тайинланган эди.
Афсуски, берилган ушбу жазодан тўғри хулоса чиқармаган ушбу шахс такроран яна шундай ҳуқуқбузарликка қўл урди.
Амалдаги қонунчилик нормаларида товарлар ва транспорт воситаларини кўп миқдорда қонунга хилоф равишда божхона чегарасидан ўтказганлик учун маъмурий жавобгарликка тортилган шахс маъмурий жазо қўлланилганидан сўнг бир йил давомида яна айнан шундай ҳуқуқбузарликни кўп миқдорда содир этганда жиноий жавобгарликка тортилиши кўрсатиб ўтилган.
Шундан келиб чиқиб, мазкур ҳолат юзасидан Давлат божхона қўмитаси томонидан ушбу шахсга нисбатан Жиноят кодексининг 182-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилди.
Эслатиб ўтамиз, Давлат божхона органлари томонидан жорий йилнинг 5 ойи давомида 226 та ҳолатда қиймати 7,6 млрд. сўмлик дори воситалари ва тиббиёт буюмларини республикамиз худудига ноқонуний равишда кириб келиши ҳамда муомалага киритилиши олди олинган.

В международном аэропорту “Ташкент” пресечен незаконный ввоз медикаментов
В международном аэропорту “Ташкент” в ходе проведения таможенного контроля в отношении пассажиров прилетевших рейсом “Дели-Ташкент” изображения, высвеченные на мониторе рентгеновского аппарата при проверке ручной клади и багажа принадлежавших гражданину Ф.З. при прохождении его по “красному” коридору, привлекли внимание таможенников.
После чего, в результате проведенного в установленном порядке дополнительного таможенного досмотра, внутри дорожной сумки среди личных вещей гражданина были обнаружены сокрытые от таможенного контроля 200 единиц медицинских принадлежностей под названием “Model Cu 375”, а также 700 конвалют такого лекарственного препарата как “MI-KIT Mifepristone 200 mg”, на общую сумму 98 миллионов сум. Предназначенные для дальнейшей перепродажи товары не были указаны ни в пассажирской таможенной декларации и не были заявлены при устном опросе таможенникам.
В ходе проведения проверок выяснилось, что этот гражданин ранее уже совершал подобное правонарушение. В частности, в апреле 2019 года в международном аэропорту “Ташкент” прилетев рейсом “Дели-Ташкент” гражданин был задержан таможенниками при попытке тайного ввоза лекарственных препаратов “MI-KIT Mifepristone 200 mg” на сумму 74 миллиона 200 тысяч сум, спрятав весь товар в коробки из под туалетного мыла. В результате совершенного правонарушения гражданин был привлечен судом к административной ответственности и был установлен штраф в размере 1 миллиона сум.
К сожалению, факт совершенного со стороны гражданина аналогичного правонарушения говорит о том, что он не сделал для себя никаких надлежащих выводов.
По действующему законодательству, согласно статье 182 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, за перемещение товаров или иных ценностей через таможенную границу Республики Узбекистан помимо или с сокрытием от таможенного контроля либо с обманным использованием документов или средств таможенной идентификации, либо сопряженное с недекларированием или декларированием не своим наименованием, совершенное в крупном размере, после применения административного взыскания за такое же действие грозит уголовная ответственность.