Ўзбекистонда илк ваколатли иқтисодий операторлар маълум бўлди
Республикамизда фаолият кўрсатиб келаётган 5 та тадбиркорлик субъекти мамлакатимиздаги илк ваколатли иқтисодий операторлар мақомига эга бўлишди. Булар:
Navruz International Corp. МЧЖ
"UNITED DISTRIBUTION" ХК
"ROODELL" МЧЖ
"ZELAL TEKSTIL" МЧЖ
"UzCarlsberg" МЧЖ
Улар “А” тоифасидаги ваколатли иқтисодий операторлар сифатида эндиликда божхона операциялари ва божхона назоратини амалга оширишдаги махсус соддалаштиришлардан фойдаланишади.
Хўш, ваколатли иқтисодий оператор нима?
Ваколатли иқтисодий оператор  - божхона операцияларни амалга оширишда соддалаштирилган божхона тартиб-таомилларидан фойдаланиш учун юридик шахсларга бериладиган мақом бўлиб, “А” ва “Б” тоифаларга бўлинади ҳамда тоифасига қараб, махсус соддалаштиришлар — алоҳида божхона операциялари ва божхона назоратини амалга ошириш хусусиятлари қўлланилади.
“А” тоифасидаги ваколати иқтисодий оператор мақомини қўлга киритиш учун тадбиркорлик субъектлари қандай мезонларга мос келиши лозим? Демак,
- божхона органларига мурожаат қилингунга қадар Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодексининг 174, 175, 176, 177 ва 227-22727-моддаларида назарда тутилган ҳуқуқбузарлик учун юридик шахснинг раҳбари ва бош бухгалтери, шунингдек, ваколатли шахсининг маъмурий жавобгарликка жалб қилинганлик ҳолатлари мавжуд бўлмаслиги;
- божхона органларига мурожаат қилингунга қадар сўнгги беш йил мобайнида юридик шахснинг раҳбари ва бош бухгалтери, шунингдек, ваколатли шахси Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 182, 184, 189, 209, 228 ва 246-моддаларида назарда тутилган жиноят учун жиноий жавобгарликка тортилган ҳолатлари мавжуд бўлмаслиги;
- солиқлар ва бошқа мажбурий тўловларни, шу жумладан улар бўйича жарима ва пенялар тўлаш юзасидан қарздорлик мавжуд бўлмаслиги;
- божхона органларига мурожаат қилгунга қадар камида уч йил ташқи иқтисодий фаолият амалга оширилган бўлиши;
- товарларни сақлаш учун омбор сифатида фойдаланишга мўлжалланган (фойдаланиш ёки эгалик қилиш ҳуқуқида) иншоотлар, бинолар (биноларнинг бир қисми) ва (ёки) очиқ майдончаларга (очиқ майдончаларнинг бир қисми) эга бўлиш;
- импорт ва (ёки) экспорт қилинган товарларнинг фактура қиймати йилда камида 2 млн АҚШ доллари эквивалентини ташкил қилиши ва сўнгги ўн икки ой мобайнида камида 100 та импорт ва (ёки) экспорт божхона юк декларацияси расмийлаштирган бўлиши ёки тўланган божхона тўловларининг суммаси энг кам ойлик иш ҳақининг камида 20 000 баробарини ташкил қилиши ва камида 50 та импорт ва (ёки) экспорт божхона юк декларацияси расмийлаштирган бўлиши лозим.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 24 ноябрдаги “Божхона маъмурчилигини такомиллаштириш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида” ПФ-5582-сон Фармони билан 2019 йил 1 февралдан бошлаб, мамлакатимизда инсофли ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларига соддалаштирилган божхона тартиб-таомилларидан фойдаланиш ҳуқуқини тақдим этишни назарда тутувчи халқаро стандартларга мувофиқ ваколатли иқтисодий операторлари институти жорий этилди.
Шу муносабат билан, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 29 апрелдаги “Ваколатли иқтисодий оператор институтини жорий этиш чора тадбирлари тўғрисида” 363-сон қарори билан Ваколатли иқтисодий операторлар тўғрисидаги Низом тасдиқланди.
Ваколатли иқтисодий операторлар реестри Давлат божхона қўмитаси расмий веб-сайтига жойлаштирилди ва доимий равишда янгилаб борилади.

В Узбекистане определены первые уполномоченные экономические операторы
Пять субъектов предпринимательства, осуществляющих свою деятельность на территории нашей Республики, получили статус первых уполномоченных экономических операторов в нашей стране. Это:
- ООО «Navruz International Corp
- СП "UNITED DISTRIBUTION"
- ООО "ROODELL"
- ООО "ZELAL TEKSTIL"
- ООО "UzCarlsberg"
Для них, как для уполномоченных экономических операторов категории «А», будут предоставляться виды специальных упрощений на совершение таможенных операций.
Так кто же они, уполномоченные экономические операторы?
Уполномоченный экономический оператор – это юридическое лицо, пользующееся специальными упрощениями при совершении таможенных операций в соответствии с законодательством Узбекистана.
Операторы разделяются на категории «А» и «Б».
Для получения категории «А» и права пользования специальными упрощениями данной категории юридическое лицо должно соответствовать следующим критериям:
- отсутствие фактов привлечения руководителя и главного бухгалтера, а также уполномоченного лица юридического лица к административной ответственности за правонарушения, предусмотренные статьями 174, 175, 176, 177 и 227-22727 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, в течение одного года до дня обращения в таможенные органы;
- отсутствие фактов привлечения в течение последних пяти лет до дня обращения в таможенные органы руководителя и главного бухгалтера, а также уполномоченных лиц юридического лица к уголовной ответственности за преступления, предусмотренные статьями 182, 184, 189, 209, 228 и 246 Уголовного кодекса Республики Узбекистан;
- отсутствие задолженностей по уплате налогов и других обязательных платежей, в том числе штрафов и пени по ним;
- осуществление внешнеэкономической деятельности не менее трех лет до дня обращения в таможенные органы;
- наличие в собственности (на праве пользования или владения) сооружений, помещений (части помещений) и (или) открытых площадок (части открытых площадок), предназначенных для использования в качестве склада для хранения товаров;
- фактурная стоимость импортированных и (или) экспортированных товаров должна составлять в эквиваленте не менее 2 млн. долларов США в год и в течение последних двенадцати месяцев должно быть оформлено не менее 100 импортных и (или) экспортных грузовых таможенных деклараций либо в течение последних двенадцати месяцев сумма уплаченных таможенных платежей должна составлять в размере не менее 20 000-кратного минимального размера заработной платы и должно быть оформлено не менее 50 импортных и (или) экспортных грузовых таможенных деклараций;
Для получения категории «Б» и права пользования специальными упрощениями данной категории оператор должен осуществлять внешнеэкономическую деятельность в качестве оператора категории «А» не менее одного года и подать заявление на получение категории «Б».
Категория оператора и специальные упрощения данной категории вступают в силу со дня включения юридического лица (оператора) в Реестр. Реестр уполномоченных экономических операторов — это формируемый Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан перечень юридических лиц, которым предоставлено право пользования специальными упрощениями при совершении таможенных операций.
Реестр уполномоченных экономических операторов размещен на официальном веб-сайте Государственного таможенного комитета и на регулярной основе будет обновляться.
Напоминаем, что Указом Президента Республики Узбекистан от 24 ноября 2018 года № УП-5582 «О дополнительных мерах по совершенствованию таможенного администрирования и повышению эффективности деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан» с 1 февраля 2019 года в Республике Узбекистан введен институт уполномоченных экономических операторов, обеспечивающий предоставление права добросовестным участникам внешнеэкономической деятельности, отвечающим требованиям, определяемым Кабинетом Министров Республики Узбекистан, на пользование упрощенными таможенными процедурами.
В связи с этим, Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 29 апреля 2019 года № 363 «О мерах по внедрению института Уполномоченного экономического оператора» утверждено Положение об уполномоченных экономических операторах, которое определяет порядок регулирования вопросов получения статуса уполномоченного экономического оператора, а также категории и виды предоставляемых специальных упрощений при совершении таможенных операций.