Сифати кафолатланмаган биологик фаол қўшимчалар тўхтатиб қолинди
Божхона ходимлари томонидан сифати кафолатланмаган маҳсулотларни яширин йўллар билан олиб киришга бўлган уринишлар ўз вақтида бартараф қилинмоқда.
Жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси  божхона бошқармаси “Даут-ата” чегара божхона постига қўшни мамлакатдан кириб келаётган фуқаро М.Б.нинг хатти-ҳаракатлари божхоначилар эътиборини тортди ва унинг қўл юклари белгиланган тартибда божхона назоратидан ўтказилди.
Натижада, ушбу шахс умумий қиймати 45,6 миллион сўмлик сифати кафолатланмаган биологик фаол қўшимчаларни ноқонуний тарзда юртимизга олиб кирмоқчи бўлганлиги маълум бўлди.

Таможенники пресекли незаконный ввоз биологически активных добавок неизвестного качества
Сотрудниками таможенных органов своевременно пресекаются факты по попытке незаконного ввоза товаров неизвестного качества через таможенные границы Республики Узбекистан.
В частности, на приграничном таможенном посту «Даут-ата» УГТК по Республике Каракалпакстан у сотрудников таможни вызвал подозрение своим нервозным поведением, прибывший на территорию поста с соседнего государства некий гражданин М.Б. В следствие чего в установленном порядке был проведен таможенный контроль в отношении принадлежавшего гражданину груза.
В результате проведенных проверок выяснилось, что гражданин пытался незаконно завезти на территорию нашей страны биологически активные добавки (БАД) неизвестного качества на сумму 45 миллионов 600 тысяч сум.