Тошкентда Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастури Божхона ҳамкорлиги қўмитасининг йиғилиши бўлиб ўтмоқда
2206
2019 йилнинг 20-21 июнь кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастури (CAREC) доирасида Божхона ҳамкорлиги қўмитасининг ўн саккизинчи йиғилиши ўз ишини бошлади.
Пойтахтимиздаги Ёшлар ижод саройида ўтказилаётган мазкур йиғилишда Афғонистон, Грузия, Мўғулистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Озарбайжон, Покистон, Тожикистон, Туркманистон, Ўзбекистон,  Хитой Халқ Республикаси божхона хизматлари, шунингдек Осиё тараққиёт банкининг 40 нафарга яқин вакиллари иштирок этмоқда.
Тадбирнинг очилиши маросимида иштирокчиларни Ўзбекистон Республикасига ташрифи билан қизғин қутлар экан, Давлат божхона қўмитаси Раисининг биринчи ўринбосари Анвар Асамов республикамизнинг божхона органларида амалга оширилаётган жадал ислоҳотлар, сўнгги янгиланишлар ва ўзгаришлар ҳақида қисқача тўхталиб ўтди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикасининг сўнгги йилларда яқин қўшни ва узоқ мамлакатлар билан тобора мустаҳкамланиб бораётган савдо-иқтисодий алоқалари божхона тартиб-таомилларини янада соддалаштириш ва халқаро стандартларга уйғунлаштиришни талаб этади.
Бунинг учун энг аввал божхона қонунчилигини янада такомиллаштириш, хусусан, Ўзбекистон Республикаси Божхона кодексининг янги таҳририни ишлаб чиқиш устида қизғин ишлар олиб борилмоқда.
Жорий йилнинг 1 мартидан бошлаб, божхона тизимида товар ва транспорт воситаларининг божхона назорати ва расмийлаштируви жараёнида (“яшил”, “сариқ”, “кўк” ва “қизил” йўлакларни назарда тутувчи) “Хавфни бошқариш тизими”нинг тўлақонли равишда ишга туширилиши нуфузли халқаро экспертлар томонидан ҳам муносиб эътироф этилмоқда.
Йиғилиш кун тартибида Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастури доирасида эришилган натижалар, 2030 йилга қадар савдо соҳасида интеграциялашган дастур ва уни амалга ошириш бўйича  Ўзгарувчан стратегик режа ижроси бўйича бажарилган ишлар ҳамда дастурга аъзо давлатларда божхона соҳасидаги илғор янгиликлар атрофлича муҳокама қилинади.
Шунингдек, Божхона ҳамкорлиги кенгашининг 2019-2021 йилларга мўлжалланган Дастури доирасида амалга оширилган ишлар ҳамда Осиё Тараққиёт банкининг дастурга аъзо мамлакатларда илғор янгиликларни амалиётга жорий қилиш бўйича кўрсатаётган техник кўмаги ўзаро муҳокама қилиниб, тасдиқланиши кутилмоқда.
Мезбон иштирокчи сифатида ушбу йиғилишда Ўзбекистон томони “Ягона ахборот макони: савдо жараёнларини соддалаштириш йўлида” шиори остида CARECга аъзо давлатларнинг божхона хизматлари ўртасида ягона ахборот тизимини жорий этиш таклифини илгари сурмоқда. Йиғилиш доирасида ушбу таклиф юзасидан делегатларнинг таклиф ва мулоҳазалари ҳам тингланади.
Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик (CAREC) дастури Осиё тараққиёт банкининг ташаббуси билан 1997 йилда ташкил қилинган бўлиб, бундан кўзланган мақсад Марказий Осиё давлатларининг бир қатор йўналишларда минтақавий ва кўптомонлама ҳамкорлигини янада кенгайтиришга қаратилган.
Мазкур йўналишлардан бири сифатида божхона соҳасидаги ҳамкорлик белгиланган бўлиб, бу божхона тизимидаги ислоҳотларни илгари суриш ҳамда божхона назорати ва расмийлаштируви жараёнларини модернизация қилишни назарда тутади.
Сўнгги йилларда Дастур ўз олдига қўйган мақсад ва вазифалари билан кўплаб мамлакатларда алоҳида қизиқиш уйғотди, натижада унга аъзо давлатлар географияси кенгайиб, ушбу лойиҳа минтақавий мақомдан халқаро мақомга кўтарилди.
2019 йилда Дастурга Ўзбекистон Республикаси раислик қилмоқда. Жорий йилнинг куз фаслида Тошкент шаҳри Дастурнинг олий органи - унга аъзо давлатларнинг ҳар йили бўлиб ўтадиган Вазирлар конференциясига мезбонлик қилади.
Шу жиҳатдан олиб қаралганда, 2019 йил 20-21 июнь кунлари бўлиб ўтаётган  Божхона ҳамкорлиги қўмитасининг ўн саккизинчи йиғилишини ҳам ушбу нуфузли тадбирга тайёргарлик деб баҳолаш мумкин.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси CAREC дастури ташкил қилинганидан буён фаол иштирок этиб келмоқда. Хусусан, мамлакатда 2002-2018 йиллар давомида Дастур доирасида қиймати 5 млрд. АҚШ долларини ташкил қилувчи илғор инвестицион лойиҳалар амалга оширилиши таъминланди.
Бунда энг аввало, минтақа давлатларининг жаҳоннинг асосий бозорларига қисқа йўллар билан тезкор равишда чиқишини таъминловчи самарали транспорт ва транзит коридорларини шакллантиришга қаратилган лойиҳаларга алоҳида эътибор қаратилди.
CARECнинг 2020 йилга қадар мўлжалланган стратегиясида эса Ўзбекистон Республикасида транспорт коммуникациялари, логистика ва божхона тизимларининг модернизациялаштириш соҳаларида қиймати 10,6 млрд. АҚШ долларини ташкил қилувчи 24 та инвестицион лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилмоқда.

В Ташкенте проходит 18-е заседание Комитета таможенного сотрудничества в рамках Программы Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества
1824
20-21 июня 2019 года в Ташкенте начало свою работу 18-е заседание Комитета таможенного сотрудничества в рамках Программы Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (CAREC).
На мероприятиии, которое проходит во Дворце молодежного творчества учавствуют делегаты из Афганистана, Азербайджана, Грузии, Казахстана, Китайской Народной Республики, Кыргызской Республики, Монголии, Пакистана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, а также  эксперты и консультанты Азиатского банка развития (АБР).
Открывая мероприятие, первый заместитель Председателя ГТК РУз Анвар Асамов отметил осуществляемые интенсивные реформы и произошедшие за последние годы изменения и обновления в сфере государственной таможенной службы нашей республики.
Не секрет, что таможенные органы выполняют ключевую задачу на границе по защите экономических интересов стран и их граждан, содействуя при этом развитию и осуществлению торговли.
В частности, укрепление Узбекистаном торгово-экономических отношений с соседними странами и странами дальнего зарубежья требует дальнейшего совершенствования, а также упрощения таможенных процедур и приведения их в соответствие с международными стандартами.
В этих целях осуществляется интенсивная работа над дальнейшим совершенствованием таможенного законодательства, в частности над разработкой новой редакции Таможенного кодекса Республики Узбекистан.
Полное внедрение с 1 марта 2019 года системы управления рисками в таможенных органах с применением «желтого», «красного», «зеленого» и «синего» коридоров, в результате которого осуществлен переход от проведения «тотального» таможенного контроля к проведению таможенного контроля на основе автоматически распределённых коридоров было отдельно отмечено со стороны международных экспертов.
На мероприятии членам Комитета таможенного сотрудничества   Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС) была предоставлена обновленная информация об общем прогрессе, достигнутом в рамках программы ЦАРЭС, Интегрированной программ в области торговли ЦАРЭС (ИПТЦ) до 2030 года и сопровождающего ее Скользящего стратегического плана действий (ССПД); а также по новым таможенным приоритетным областям в каждой стране-члене.
Также, были обсуждены и согласованы программа работы Комитета таможенного сотрудничества на 2019-2021 годы и предлагаемая техническая помощь Азиатского банка развития для оказания поддержки странам ЦАРЭС в реализации новых приоритетов.
В ходе заседания ключевым выступлением была информация Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан о «Едином информационном пространстве: путь к упрощению процедур торговли».
Справочно: Программа развития регионального экономического сотрудничества в Центральной Азии (ЦАРЭС) была запущена в 1997г. по инициативе Азиатского банка развития. Целью Программы является содействие экономическому развитию государств Центральной Азии путем расширения регионального и многостороннего сотрудничества по нескольким направлениям, одним из которых является развитие таможенного сотрудничества, продвижение согласованных таможенных реформ                                        и модернизация процесса таможенного контроля и таможенного оформления.
В последние годы Программа, благодаря поставленными перед собой целями и задачами, вызвала особый интерес во многих странах, в результате чего была расширена география стран-участниц, и проект приобрел международный статус.
В настоящее время в ЦАРЭС участвуют 11 стран региона – Узбекистан, КНР, Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Монголия, Таджикистан, Афганистан, Пакистан, Туркменистан и Грузия, а также международные организации доноры: Азиатский банк развития, Всемирный банк, ЕБРР, МВФ, Программа развития ООН и Исламский банк развития.
В 2019 году Республика Узбекистан председательствует в программе ЦАРЭС с проведением основных мероприятий ЦАРЭС в нашей стране.
Высшим органом ЦАРЭС является ежегодная Министерская конференция, проведение которой намечено на осень текущего года.
Очередность проведения в странах конференций определяется в алфавитном порядке.
С этой точки зрения 18-е заседание Комитета таможенного сотрудничества, которое состоится 20-21 июня 2019 года, можно рассматривать как подготовку к этому престижному событию.
Важно отметить, что Республика Узбекистан активно участвует в программе ЦАРЭС с момента ее запуска. За 2002-2018 гг. в рамках ЦАРЭС обеспечена реализация в стране приоритетных инвестиционных проектов на общую сумму свыше 5 миллиардов долларов США.
Прежде всего, речь идет о региональных проектах, направленных на формирование эффективных транспортных и транзитных коридоров, обеспечивающих кратчайший выход стран региона на основные мировые и региональные рынки.
В рамках стратегии ЦАРЭС до 2020 г. в Узбекистане предусматривается реализация 24 инвестиционных проектов в сфере транспортных коммуникаций, логистики и модернизации таможенной системы на общую сумму 10,6 миллиардов долларов США.