Тошкентда Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастури Божхона ҳамкорлиги қўмитасининг йиғилиши бўлиб ўтмоқда
2206
2019 йилнинг 20-21 июнь кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастури (CAREC) доирасида Божхона ҳамкорлиги қўмитасининг ўн саккизинчи йиғилиши ўз ишини бошлади.
Пойтахтимиздаги Ёшлар ижод саройида ўтказилаётган мазкур йиғилишда Афғонистон, Грузия, Мўғулистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Озарбайжон, Покистон, Тожикистон, Туркманистон, Ўзбекистон,  Хитой Халқ Республикаси божхона хизматлари, шунингдек Осиё тараққиёт банкининг 40 нафарга яқин вакиллари иштирок этмоқда.
Тадбирнинг очилиши маросимида иштирокчиларни Ўзбекистон Республикасига ташрифи билан қизғин қутлар экан, Давлат божхона қўмитаси Раисининг биринчи ўринбосари Анвар Асамов республикамизнинг божхона органларида амалга оширилаётган жадал ислоҳотлар, сўнгги янгиланишлар ва ўзгаришлар ҳақида қисқача тўхталиб ўтди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикасининг сўнгги йилларда яқин қўшни ва узоқ мамлакатлар билан тобора мустаҳкамланиб бораётган савдо-иқтисодий алоқалари божхона тартиб-таомилларини янада соддалаштириш ва халқаро стандартларга уйғунлаштиришни талаб этади.
Бунинг учун энг аввал божхона қонунчилигини янада такомиллаштириш, хусусан, Ўзбекистон Республикаси Божхона кодексининг янги таҳририни ишлаб чиқиш устида қизғин ишлар олиб борилмоқда.
Жорий йилнинг 1 мартидан бошлаб, божхона тизимида товар ва транспорт воситаларининг божхона назорати ва расмийлаштируви жараёнида (“яшил”, “сариқ”, “кўк” ва “қизил” йўлакларни назарда тутувчи) “Хавфни бошқариш тизими”нинг тўлақонли равишда ишга туширилиши нуфузли халқаро экспертлар томонидан ҳам муносиб эътироф этилмоқда.
Йиғилиш кун тартибида Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастури доирасида эришилган натижалар, 2030 йилга қадар савдо соҳасида интеграциялашган дастур ва уни амалга ошириш бўйича  Ўзгарувчан стратегик режа ижроси бўйича бажарилган ишлар ҳамда дастурга аъзо давлатларда божхона соҳасидаги илғор янгиликлар атрофлича муҳокама қилинади.
Шунингдек, Божхона ҳамкорлиги кенгашининг 2019-2021 йилларга мўлжалланган Дастури доирасида амалга оширилган ишлар ҳамда Осиё Тараққиёт банкининг дастурга аъзо мамлакатларда илғор янгиликларни амалиётга жорий қилиш бўйича кўрсатаётган техник кўмаги ўзаро муҳокама қилиниб, тасдиқланиши кутилмоқда.
Мезбон иштирокчи сифатида ушбу йиғилишда Ўзбекистон томони “Ягона ахборот макони: савдо жараёнларини соддалаштириш йўлида” шиори остида CARECга аъзо давлатларнинг божхона хизматлари ўртасида ягона ахборот тизимини жорий этиш таклифини илгари сурмоқда. Йиғилиш доирасида ушбу таклиф юзасидан делегатларнинг таклиф ва мулоҳазалари ҳам тингланади.
Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик (CAREC) дастури Осиё тараққиёт банкининг ташаббуси билан 1997 йилда ташкил қилинган бўлиб, бундан кўзланган мақсад Марказий Осиё давлатларининг бир қатор йўналишларда минтақавий ва кўптомонлама ҳамкорлигини янада кенгайтиришга қаратилган.
Мазкур йўналишлардан бири сифатида божхона соҳасидаги ҳамкорлик белгиланган бўлиб, бу божхона тизимидаги ислоҳотларни илгари суриш ҳамда божхона назорати ва расмийлаштируви жараёнларини модернизация қилишни назарда тутади.
Сўнгги йилларда Дастур ўз олдига қўйган мақсад ва вазифалари билан кўплаб мамлакатларда алоҳида қизиқиш уйғотди, натижада унга аъзо давлатлар географияси кенгайиб, ушбу лойиҳа минтақавий мақомдан халқаро мақомга кўтарилди.
2019 йилда Дастурга Ўзбекистон Республикаси раислик қилмоқда. Жорий йилнинг куз фаслида Тошкент шаҳри Дастурнинг олий органи - унга аъзо давлатларнинг ҳар йили бўлиб ўтадиган Вазирлар конференциясига мезбонлик қилади.
Шу жиҳатдан олиб қаралганда, 2019 йил 20-21 июнь кунлари бўлиб ўтаётган  Божхона ҳамкорлиги қўмитасининг ўн саккизинчи йиғилишини ҳам ушбу нуфузли тадбирга тайёргарлик деб баҳолаш мумкин.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси CAREC дастури ташкил қилинганидан буён фаол иштирок этиб келмоқда. Хусусан, мамлакатда 2002-2018 йиллар давомида Дастур доирасида қиймати 5 млрд. АҚШ долларини ташкил қилувчи илғор инвестицион лойиҳалар амалга оширилиши таъминланди.
Бунда энг аввало, минтақа давлатларининг жаҳоннинг асосий бозорларига қисқа йўллар билан тезкор равишда чиқишини таъминловчи самарали транспорт ва транзит коридорларини шакллантиришга қаратилган лойиҳаларга алоҳида эътибор қаратилди.
CARECнинг 2020 йилга қадар мўлжалланган стратегиясида эса Ўзбекистон Республикасида транспорт коммуникациялари, логистика ва божхона тизимларининг модернизациялаштириш соҳаларида қиймати 10,6 млрд. АҚШ долларини ташкил қилувчи 24 та инвестицион лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилмоқда.

Tashkent hosts the 18th meeting of the Customs Cooperation Committee within the framework of the Central Asian Regional Economic Cooperation Program
2102
June 20-21, 2019, the 18th meeting of the Customs Cooperation Committee within the framework of the Central Asian Regional Economic Cooperation Program (CAREC) began its work in Tashkent.
The event, which takes place in the Palace of Youth Creativity, is attended by delegates from Afghanistan, Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, China, the Kyrgyz Republic, Mongolia, Pakistan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, experts and consultants from the Asian Development Bank (ADB).
Opening the event, the First Deputy Chairman of the State Customs Committee of the Republic of Uzbekistan, Anvar Asamov, noted the ongoing intensive reforms, changes and updates in the sphere of the state customs service of our republic in recent years.
It is not a secret that customs authorities had a key role at the border to protect the economic interests of countries and their citizens, while promoting development and trade.
In particular, the strengthening of trade and economic relations with neighboring and foreign countries by Uzbekistan requires further improvement, as well as simplification of customs procedures and bringing them in line with international standards.
To this end, intensive work is underway to further improve the customs legislation, in particular, to develop a new edition of the Customs Code of the Republic of Uzbekistan.
The event will provide the members of the program with an update on the overall progress achieved under the CAREC program, the Integration of the CAREC Trade Program (ITPC) until 2030 and the accompanying Sliding Strategic Action Plan (SSAP); and also on new customs priority areas of each member of the program.
Also, the work program of the Customs Cooperation Committee for 2019-2021 and the proposed technical assistance of the Asian Development Bank to support the CAREC countries in implementing new priorities will be discussed and agreed.
During the meeting, the keynote speech was the information of the State Customs Committee of the Republic of Uzbekistan on the “Common Information Space: The Path to Trade Facilitation”.
For reference: the Program for the Development of Regional Economic Cooperation in Central Asia (CAREC) was launched in 1997. on the initiative of the Asian Development Bank. The goal of the Program is to promote the economic development of Central Asian states by expanding regional and multilateral cooperation in several areas, one of which is the development of customs cooperation, the promotion of agreed customs reforms and the modernization of the customs control and customs clearance process.
In recent years, the Program, thanks to its goals and objectives, has generated particular interest in many countries, as a result of which the geography of the participating countries has been expanded, and the project has gained international status.
Currently, 11 countries of the region — Uzbekistan, Peoples Republic of China, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Mongolia, Tajikistan, Afghanistan, Pakistan, Turkmenistan, and Georgia — are participating in CAREC, as well as international donor organizations: Asian Development Bank, World Bank, UN Development and Islamic Development Bank.
In 2019, the Republic of Uzbekistan chairs the CAREC program with major CAREC events in our country.
The highest body of CAREC is the annual Ministerial Conference, which is scheduled for this fall.
The order of holding in the countries of the conferences is determined in alphabetical order.
From this point of view, the 18th meeting of the Customs Cooperation Committee, which will be held June 20-21, 2019, can be considered as preparation for this prestigious event.
It is important to note that the Republic of Uzbekistan has been actively participating in the CAREC program since its launch. For the years 2002-2018 as part of CAREC, priority investment projects worth over $ 5 billion were implemented in the country.
First of all, we are talking about regional projects aimed at creating efficient transport and transit corridors, ensuring the shortest possible access of the countries of the region to the main world and regional markets.
As part of the CAREC strategy until 2020, Uzbekistan plans to implement 24 investment projects in the field of transport communications, logistics, and modernization of the customs system for a total amount of 10.6 billion US dollars.