Божхона институтида 2019-2020 ўқув йили учун бакалавриат босқичи учун номзодларни саралаш бошланди
Мазкур институтга қабул Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасининг Божхона институти бакалавриати ва магистратурасига ўқишга қабул қилиш тартиби тўғрисидаги низомларни тасдиқлаш ҳақида” 2019 йил 29 апрелдаги 365-сон қарори асосида амалга оширилади.
Унга кўра, институтга ўқишга қабул қилиш қуйидаги босқичларда ташкил этилади ва ўтказилади:
дастлабки танлов;
махсус касбий танлов;
тест синовлари.
Ҳудудий божхона бошқармаларидаги ишчи гуруҳлари томонидан ўтказилган дастлабки танлов тадбирларидан сўнг  979 нафар номзодлар сараланиб, Божхона институтида бўлиб ўтадиган махсус касбий танловга йўлланма олишди.
Энг кўп номзодлар Бухоро вилояти, Тошкент шаҳри, Сирдарё ва Наманган вилоятидан ҳужжатлар топширишган.
Эндиликда номзодлар психофизиологик ўрганилади, тиббий кўрикдан ўтказилади. Улардан ёзма иш (диктант) олиниб, компьютер техникаси ва ахборот-коммуникация технологиялари бўйича билим даражаси текширилади. Сўнгра якка тартибдаги якуний суҳбат ўтказилади.
Ушбу босқичдан ўтган номзодларгина тест синовларида иштирок этишади
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 2 ноябрдаги “Ўзбекистон Республикаси божхона органлари кадрларини тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3995-сон қарори билан Давлат божхона қўмитасининг Олий ҳарбий божхона институти Божхона институти этиб қайта ташкил этилди.
Ҳозирда халқаро иқтисодий муносабатларнинг ривожланиш тенденциялари ва мамлакат инвестициявий жозибадорлигининг ошиб боришини ҳисобга олган ҳолда, божхона органлари кадрларини касбий тайёрлаш тизимини такомиллаштиришда ушбу қарор муҳим қадам бўлди.
Эндиликда институт Ўзбекистон Республикаси ҳамда божхона органлари ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича ихтисослаштирилган олий таълим ҳамда илмий-методик муассаса сифатида белгиланди.
Институтда божхона иши соҳасидаги халқаро стандартларни ҳисобга олган ҳолда ўқитиш тизимини такомиллаштириш мақсадида божхона органлари учун кадрларни базавий ва амалий профессионал тайёрлаш, шунингдек, моддий жиҳатдан таъминлаган ҳолда  икки босқичли, яъни ўқиш муддати 4 йилдан иборат бўлган “Божхона иши” ва “Юриспруденция (иқтисодий хавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш)” йўналишлари бўйича бакалаврлар ҳамда ўқиш муддати 1 йил бўлган “Божхона иши (фаолият турлари бўйича)” ва “Солиқ ва божхона ҳуқуқи” мутахассисликлари бўйича магистрларни тайёрлаш амалга оширилади.
Божхона институтига 2019-2020 ўқув йилида бакалавриат ва магистратура босқичларига қабул Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасининг Божхона институти бакалавриати ва магистратурасига ўқишга қабул қилиш тартиби тўғрисидаги низомларни тасдиқлаш ҳақида” 2019 йил 29 апрелдаги 365-сон қарори асосида амалга оширилади.

В Таможенном институте начался специальный профессиональный отбор кандидатов на бакалавриат
Приём в Таможенный институт осуществляется на основании Постановления Кабинета министров Республики Узбекистан от 29 апреля 2019 года № 365 «Об утверждении положений о порядке приема на учебу в бакалавриат и магистратуру Таможенного института Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан».
Согласно Постановлению, приём организуется и осуществляется в следующих этапах:
- предварительный отбор;
- специальный профессиональный отбор;
- тестовые испытания.
979 кандидатов были отобраны после предварительного отбора, организованного региональными таможенными управлениями, и получили направления на специальный профессиональный отбор который состоится в самом Таможенном институте.
Отныне, все кандидаты будут проходить как психофизиологическое, так и медицинское обследование. Будет проведен диктант и проверка знаний по компьютерной технике и информационно-коммуникационным технологиям. Затем, будет проведена индивидуальная беседа с каждым кандидатом.
К тестовым испытаниям будут допущены только те кандидаты которые успешно прошли через все предыдущие этапы.
Как известно, в целях совершенствования системы профессиональной подготовки кадров таможенных органов с учетом тенденций развития международно-экономических отношений и повышения инвестиционной привлекательности страны было принято Постановление Президента Республики Узбекистан от 2 го ноября 2018 года № 3995 “О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки кадров таможенных органов Республики Узбекистан” , в соответствии с которым было установлено, что Высший военный таможенный институт преобразован в Таможенный институт Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан.
Также Постановлением было устоновлено, что Институт является высшим специализированным образовательным и научно-методическим учреждением по подготовке, переподготовке и повышению квалификации сотрудников таможенных органов.
Обучение в Таможенном институте построено на основе передового опыта ведущих зарубежных образовательных учреждений, с которыми налажено международное сотрудничество и поддерживается постоянный контакт. В частности, установлено прочное деловое международное сотрудничество с Российской таможенной академией, Рижским техническим университетом, таможенной академией Азербайджана и со многими другими между которыми были подписаны двусторонние соглашения и меморандумы в области подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров, а также совместной учебно-методической и научно-исследовательской работы в том числе посредством обмена опытом в сфере подготовки кадров.