Давлат божхона қўмитасининг Божхона институтида ушбу олий ўқув юртини тугаллаётган битирувчиларга диплом топшириш маросими бўлиб ўтди.
Офицерлар хизматга шай!
Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, Давлат божхона қўмитаси раҳбарияти, Ўзбекистон божхона хизмати фахрийлари Уюшмаси аъзолари, шоир ва ёзувчилар, кенг жамоатчилик ва оммавий ахборот воситалари вакиллари ҳамда битирувчиларнинг ота-оналари, яқинлари иштирок этишди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 2 ноябрдаги “Ўзбекистон Республикаси божхона органлари кадрларини тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” ПҚ-3995 сон қарори божхона органлари ходимларининг билим ва кўникмаларини, шунингдек, вазифа ва функцияларни самарали ва оқилона амалга ошириш учун зарур бўлган юксак касбий маҳоратини ривожлантириш ва такомиллаштиришни таъминловчи божхона органлари ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширишнинг ягона тизимини ташкил этишга хизмат қилмоқда.
Бир сўз билан айтганда, Муҳтарам Президентимизнинг юқорида таъкидланган қароридан сўнг  ушбу олийгоҳ моҳиятан бутунлай янгиланди ва божхона органлари ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича ихтисослаштирилган олий таълим ҳамда илмий-методик муассаса сифатида белгиланди.
Тадбирда сўзга чиққан Давлат божхона қўмитаси Раиси, божхона хизмати генерал-майори М.Азимов битирувчиларга табрик йўллар экан, офицерлик унвонини қабул қилаётган ёш кадрларни мамлакатимизнинг иқтисодий хавфсизлигини таъминлашда ўз қасамёдига ва бурчига ҳамиша садоқатда бўлишларини тилади.
Ўқишни имтиёли тамомлаган ва юқори натижаларга эришган бир гуруҳ курсантлар ва уларнинг мураббийларига Давлат божхона қўмитасининг фахрий ёрлиғи ва эсдалик совғалари топширилди.
Шундан сўнг жорий йилда институтни тугаллаган 121 нафар битирувчиларга дипломлар ва божхона лейтенанти махсус унвонлари тантанали равишда топширилди.
Эндиликда улар Давлат божхона қўмитаси тақсимоти асосида республикамиз бўйлаб турли ҳудудий божхона бошқармалари  ва божхона постларида хизмат олиб боришади.
Институтда божхона иши соҳасидаги халқаро стандартларни ҳисобга олган ҳолда курсантларида таҳлилий фикрлаш, янги билимларни мустақил равишда эгаллаш ва уларни амалиётда қўллаш кўникмасини ривожлантиришга йўналтирилган янгича ўқитиш тизимини шакллантирилди.
Айни вақтда бу ерда икки босқичли “Божхона иши” ва “Юриспруденция (иқтисодий хавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш)” мутахассисликлари бакалаврларни ҳамда “Божхона иши (фаолият турлари бўйича)” ва “Солиқ ва божхона ҳуқуқи” мутахассисликлари бўйича магистрларни тайёрлаш амалга оширилади.
Эндиликда юриспруденция мутахассислигини тамомлаган институт битирувчиларининг касбий фаолият соҳалари кенгайиб, нафақат божхона органларида, балки бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар тизимида ҳам хизматни ўташ имкониятига эга бўлишди.
Институтда мутахассислар тайёрлаш бўйича малака талаблари, ўқув режалари ва дастурларини амалиётга йўналтиришга алоҳида эътибор қаратилди. Битирувчиларда етарли амалий кўникмаларни шакллантириш мақсадида 2018-2019 ўқув йилидан номутахассислик фанларнинг ҳажмини камайтириш ва мутахассислик фанлари ҳажмини ошириш ҳисобидан уч йиллик назарий курс ҳамда ҳудудий божхона бошқармаларида бир йиллик стажировка ўташдан иборат ўқитиш тизими йўлга қўйилди.
Тадбирда сўз олган депутатлар, божхона фахрийлари, битирувчилар ва уларнинг ота-оналари ёш офицерларни қизғин муборакбод этиб, республикамизда барча соҳаларда бўлгани каби, божхона соҳасида ҳам олиб борилаётган изчил ислоҳотларни рўёбга чиқаришда ҳамиша камарбаста бўлишга чорлашди.

Молодые офицеры готовы к службе
16 июня 2019 года в Таможенном институте Государственного таможенного комитета состоялось торжественное вручение дипломов выпускникам.
На торжественном мероприятии приняли участие руководство Государственного таможенного комитета, депутат Законодательной Палаты Республики Узбекистан Р.Ҳакимов, первый заместитель председателя Союза писателей Узбекистана Минхожиддин Мирзо, Председатель Ассоциации ветеранов таможенной службы Узбекистана Д.Кудриддинов, представители общественных организаций, поэты и писатели, деятели искусств, ветераны труда, родители курсантов выпускников, а также представители средств массовой информации.
Открывая мероприятие, Председатель Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан М.Азимов, поздравил всех выпускников с этим знаменательным днем.
Председателем ГТК и приглашенными гостями было отмечено, что успешное и эффективное решение стоящих перед органами государственной таможенной службы сложных и ответственных задач, в конечном итоге, зависит от кадрового потенциала, от подготовки высококвалифицированных специалистов по таможенному делу, по своим личным и деловым качествам соответствующих предъявляемым сотруднику таможни современным требованиям, обладающих высокими морально-волевыми качествами, чувством новизны, способностью мыслить нестандартно, а также выразили уверенность в том, что все эти качества собраны воедино в выпускниках Таможенного института которые готовы беззаветно служить на благо своей Родины.
В целях совершенствования системы профессиональной подготовки кадров таможенных органов с учетом тенденций развития международно-экономических отношений и повышения инвестиционной привлекательности страны было принято Постановление Президента Республики Узбекистан от 2 го ноября 2018 года № 3995 “О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки кадров таможенных органов Республики Узбекистан” , в соответствии с которым было установлено, что Высший военный таможенный институт преобразован в Таможенный институт Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан.
Также Постановлением было устоновлено, что Институт является высшим специализированным образовательным и научно-методическим учреждением по подготовке, переподготовке и повышению квалификации сотрудников таможенных органов.
Обучение в Таможенном институте построено на основе передового опыта ведущих зарубежных образовательных учреждений, с которыми налажено международное сотрудничество и поддерживается постоянный контакт. В частности, установлено прочное деловое международное сотрудничество с Российской таможенной академией, Рижским техническим университетом, таможенной академией Азербайджана и со многими другими между которыми были подписаны двусторонние соглашения и меморандумы в области подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров, а также совместной учебно-методической и научно-исследовательской работы в том числе посредством обмена опытом в сфере подготовки кадров.
В этом учебном году 121 выпускникам Таможенного института были вручены  дипломы и присвоены специальное звание лейтенанта таможенной службы. 5 выпускников института окончили учебу на «отлично» и им торжественно были вручены красные дипломы из рук председателя ГТК. Молодые таможенники, закончившие обучение, будут распределены по территориальным таможенным управленимям Республики Узбекистан на основании направления Государственного таможенного комитета.
После торжественной церемонии вручения Дипломов для гостей и выпускников был организован концерт с участием известных артистов.